KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Anne Civardi, Judy Hindley, Angela Wilkes, Donald Rumbelow, Heather Amery "Detektiivi käsiraamat"
Uus raamat: Anne Civardi, Judy Hindley, Angela Wilkes, Donald Rumbelow, Heather Amery "Detektiivi käsiraamat" (5 jaanuar 2017)

Anne Civardi, Judy Hindley, Angela Wilkes, Donald Rumbelow, Heather Amery

„Detektiivi käsiraamat“
(Ajakirjade Kirjastus)

 

Õpi märkama rahva sekka peitunud kaabakaid, ära tundma võltsinguid, nägema läbi maskeeringuid ja leidma kuriteopaigalt pisimaidki niidiotsi. Selle raamatu abil kavaldad sa üle ka kõige osavamad kurjategijad. 

„Detektiivi käsiraamatu“ igal leheküljel on nuputamisülesandeid ja kõiksugu krutskitega küsimusi – ikka järjekordse petise või varga paljastamiseks. Saame aimu detektiivi abiliste, näiteks fotograafi ja sõrmejäljespetsialisti tegevusest. Tutvume laborite tööga ja näeme, kuidas dresseerija valmistab ette ägeda nuuskurkoera. Raamat paigutab infokillud süsteemi ja paneb pingsalt kaasa mõtlema.

 

Lastele suunatud „Käsiraamatute“-sarjas oleme tuttavaks saanud astronaudi, piraadi ja rüütli „elukutsega“. Võib seda ju sedasi juttumärkides ütelda, sest rüütli-ametit tänapäeval vististi pidada ei saa, ja ka piraadi-amet, no ma ei tea, kas see ikka on amet… Nüüd on meil võimalus tutvuda detektiivi tööde ja tegemistega.

Selle raamatu sissejuhatuses öeldakse, et detektiivi amet/töö on väga raske, aga see-eest põnev. Kui tahad heaks deteltiiviks saada, pead olema kannatlik, tähelepanelik ja palju õppima.

Sellest raamatust saad teada, milliseid erilisi oskusi detektiivid kasutavad, näiteks seda, kuidas tuvastada inimest sõrmejälgede ja käekirja põhjal, küsitleda tunnistajaid ning tõlgendada vihjeid.

Raamatus on ka mänge, mõistatusi ja juhiseid, mis võimaldavad sul kõike eelnevat ise järele proovida. Väga vahva ju!

Raamatu alguses selgitatakse meile, mis see deteltiivi amet on. Selgub, et hea detektiiv on kiire taibu ja teravad silmaga ning alati valvel märkama midagi kahtlast. Ta pean hakkama saama kõikvõimalike ülesannetega, näiteks oskama tõendeid otsida, inimesi küsitleda ja kahtlusaluseid taga ajada.

Seejärel tutvustatakse meile detektiivi kabinetti, kus töötada. Seal saab hoida oma varustust ja seada kaabakatele valmis kavalaid lõkse.

Edasi on juttu äraandlikust kehakeelest, sest kaabakatel võib olla erinevaid harjumusi, mis võivad tema ära tundmisel kasulikuks osutuda. Näiteks vilistamine, sõrmede trummeldamine, küünte närimine, haveme silitamine, sõrmede ragistamine jne.

Ja juba tulebki esimene katse. Meile on antud kaks pilti – üks ja sama tuba, enne ja pärast varga külaskäiku. Kas suudame märgata erinevusi, mida peaks olema kokku 20!

Liigume edasi. Meil on võimalus ära hoida kaaperdamist ja lugeda sellest, kuidas sulid tegutsevad, aset on leidnud sissemurdmine, kas suudame leida sama palju asitõendeid, kui leidis detektiiv Trapper?

Seejärel läheme laborisse, vaatame, mida tehakse seal. Osaleme ka koerte väljaõppel ja ajame jälgi. Mida teha siis, kui keegi on süüdi lavastatud, kuidas sellest aru saada? Millised võivad olla eksitavad tõendid ehk see, kui mõni kaabakas sulle puru silma ajab.

Ja jällegi uus ülesanne – tuleb välja selgitada, millise autoga pätt põgenes?

Mõnikord peab deteltiiv ennast maskeerima – aednikuks, aknapesijaks, turistiks, jooksjaks, kojameheks jne. Meil on võimalus tundma õppida fotorobotit, visandame välimust, lööme kaasa öisel väljakutsel. Pärast seda jällegi ülesanne – kas meil õnnestub kindlaks teha, kes kaabakatest varastas Cadillaci?

Liigume edasi. Nüüd hakkame tunnistajaid ja kahtlusaluseid ülekuulama, kuidas kontrollida alibit, kuidas kaabakat jälitada, millised on detektiivide nipid? Kuidas teha kindlaks, kui vana inimene on, kuidas asju (sh. inimesi) mõõta, kuidas tagaotsitavat märgata?

Ja seegi pole veel kõik. Tutvume valerahaga, käime ära rahavõltsija urkas, saame teada, kuidas valerahategijad töötavad, millised on kunstivõltisngud, kuidas võltsitud maali tuvastada?

Meil on võimalus lahendada ülesannet, et leida üles võltsingud.

Teemasid on selles väga ägedas raamatus veel ja veel – võltistud allkirjad, käeakirja analüüs, doukmendi uurimine, võltsitud fotod, valetõendid, maskeeringud, peidetud röövsaagi otsimine, kuulsad võltsingud jpm.

Selline väga põnev ja huvitav raamat on see „Detektiivi käsiraamat“, igati korralik ja põhjalik ülevaade selle põneva ameti tagamaadest. Olen kindel, et sobib lugemiseks väikestele poistele, kuid miks mitte ka türdukutele.

Super lahedad pildid on joonistanud Colin King.

 

Marko Tiidelepp
« Eelmised nädalad