KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Jeff Kinney "Ühe äpardi päevik. Ebaõnn"
Uus raamat: Jeff Kinney "Ühe äpardi päevik. Ebaõnn" (7 jaanuar 2017)


Jeff Kinney

„Ühe äpardi päevik. Ebaõnn“

(Ajakirjade Kirjastus)

 

Greg Heffley on madalseisus.

Tema parim sõber Rowley Jefferson on ta hüljanud ja tuleb välja, et koolis uute sõprade leidmine on raske ülesanne.

Et oma saatust muuta, otsustab Greg pimesi õnne uskuda ja asjad juhuse hoolde jätta.

Kas selline täringumäng muudab asja või on Gregi elu määratud olema üks järjekordne lugu ebaõnnest?

 

Ma olen üsna kindel, et päris paljud raamatusõbrad on igati rahul, sest ilmunud on järjekordne raamat, mille peategelaseks on üks üsnagi omamoodi kutt – Greg Heffley. Enne seda raamatut on samast sarjast eesti keeles ilmunud juba 9 raamatut, see on järjekorras 10, mis on igati vahva number.

Gref Heffley tutvustab ka seekord päevikuvormis oma elust ja tegemistest, ja nalja saab taaskord vägagi palju.

Seekordne raamat saab alguse sellest, et Gregi parim sõber Rowley on leidnud endale tüdruksõbra, kelle nimi on Abigail. See tähendab seda, et Greg on oma parimast sõbrast ilma, sest Rawley tahab nüüd olla koos ainult Abigailiga. Rowley on nüüdsest muutunud kutt, nüüd on ta asjalik ja korralik ning nõus kõige sellega, mida Abigail teeb või ütleb.

Greg meenutab siinkohal neid aegu, miks Rowley talle hea sõber on olnud, kuid tuleb tunnistada, et Greg on olnud üsna isekas. Ta on pannud sõbra tegema selliseid asju, mida tegelikult sõber ei peakski tegema. Nüüd peab Greg üksi hakkama saama.

Edasi jutustab Greg juhtumistest koolis, nt viie sekundi reeglist koolisööklas. Greg üritab leida ka uusi sõpru, liituda mõne gängiga, kuid midagi head sellest välja ei tule. Naljakas on lugeda sellestki, kuidas koolis hakatakse „Aupunkte“ jagama, mis loomulikult kontrolli alt väljub, sest osad tegelased hakkavad neid „Aupunkte“ võltsima või lihtsamalt öeldes koopiaid tegema.

Käime ka Greg ja Gregi emaga poisil riideid ostmas, saame teada, millised jalanõud on „Sportzterzid“, igal juhil eriti vastupidavad need ei ole. Greg saab endale siiski ka kõrgtehnoloogilised korvpallijalatsid, kuid ka nendega juhtub Gregil mitmeid äpardusi. Ebaõnn saadab isegi tema jalanõusid.

Seejärel püüab Greg „voolida“ ühest üsna kummalisest koolikaaslasest, kel nimeks Fregley, sellist sõpra, nagu ta ise tahab. Kuid ka sellest ei tule mitte midagi head välja, sest üsna äpardlik uus sõber muutub koolis vägagi popiks kutiks, mistõttu ei ole temal enam Gregi sõprus vaja…

Lähedal on ka lihavõtted ja selgub väga halb uudis – Gregi ema sugulased tulevad neile külla. Ema neli õde on pehmelt öeldes kummalised tegelased ja kõigi nendega me tuttavaks ka saame. Greg meenutab neid juhtumisi, mis ema õdedega seotud on. Ja lõbus on nedega igal juhul. Lihavõtted peetakse seekord vanaema majas, kus meil õnnestub kaasa lüüa ka lihavõttemunajahil. Greg ja tema sugulased otsivad ka surnud memme briljandiga pulmasõrmust, kuid seda ei suudeta mitte kuidagi leida.

Greg üritab oma elu paremasse korda seada ka „Maagilise 8“-palliga, mida raputades näitab see pall oma tagaküljel olevast akankesest vastust küsimustele. Kas sellest on Gregile abi? Vaevalt…

Greg peidab ennast oluda sunnil ka ema kapis, kust leiab igasugu „põnevaid“ asju, nagu näiteks lastekasvatusraamatuid, kunagisi Gregi lemmikmänguasju jpm. Greg saab selles osas endale ka korralikuma mobiiltelefoni, kuigi see on ema vana telefon.

Greg jätkab ka otsinguid, et liituda mõne huviringi või –klubiga, et ikka sõpra leida. Lõpuks liitubki ta Aastaraamatu klubiga, kus ta saab endale ka põneva ülesande.

Millise ülesande? Mis sellest välja tuleb, kas järjekordne ebaõnnestumine? Kas Greg saab uue sõbra või tuleb vana sõber tagasi? Mis asi on varrukpleed? Kas Greg peab tänu „Maagilise 8“ pallilile hoopis suvetööle jääma või suudab ta oma õppetulemusi parandada? Kas leitakse üles vanaema kallis sõrmus?

Need küsimused saavad vastuse kui selle laheda raamatu läbi loete. Nalja on siin igal juhul väga palju, mistõttu muutuvad pimedad talveõhtud oluliselt rõõmsamaks. Vahva on ju seegi, et raamatus on ka palju lahedaid pilte, sest tegelikult on „Äpardi päevikutes“ pilt ja tekst omavahel igati seotud.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad