KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Markus Saksatamm "Viieküüruline kaamel ja teisi naljajutte"
Uus raamat: Markus Saksatamm "Viieküüruline kaamel ja teisi naljajutte" (10 jaanuar 2017)


Markus Saksatamm

„Viieküüruline kaamel ja teisi naljajutte“

(Tänapäev)

 

"Viieküüruline kaamel ja teisi naljajutte" on uus kogumik Markus Saksatamme naljakaid lastelugusid. 

 Raamatus kohtume erinevate värvikate tegelastega nagu viieküüruline kaamel, naljahambast pelmeenid, sõnakuulmatu prügi ja susistav vaskuss. 

 

Markus Saksatamm on kirjutanud mitmeid väga lahedaid ja naljakaid lasteraamatuid nagu „Tont ja mannapuder“, „Kass ja kinopilet“, „Ruubert, lohe ja laevapoisid“ jpt. Need kõik on nii naljakad ja lahedad, et isegi täiskasvanud inimene nagu mina seda olen, tunneb neid lugusid lugedes ennast taaskord lapsena. On nendes raamatutes palju väga vahvaid tegelaskujusid, nii lapsi, kui ka loomasid.

Ka see koosneb väga mitmest väga lõbusast, humoorikast ja muhedast lastejutust, milles toimetavad vahvad lapsed ja muhedad loomad.

Esimene lugu on „Saladuslik kala“, milles Ivar ja vanaisa istuvad diivanil ning püüavad mängult kala. Õngeks on harjavars, mille külge on seotud nöör ja traadist painutatud konks. Ja näkkabki! Angerjas! See on küll kaduma läinud vanaisa sokk, kuid see on igati angerja moodi. Seejärel karpkala! See on küll vana tolmuimeja karp, kuid karpkala, mis karpkala! Vanaema seda mängu eriti hästi ei mõista, tema otsib oma kadunud kuldset kinga.

Kas leitakse ka vanaema kuldne king või on see hoopis kuldkala? Ja miks hakatakse telekast ühtäkki ainult multifilme näitama? Kui sa edasi loed, siis saad teada.

Teine lugu on „Õpetlik unenägu“, milles toimetab väike Triinu-nimeline tüdruk. Talle meeldivad muumitrollid ja ta tahaks ka ise olla väga kuulus. Unes ta näeb, et on muutunud muumiks. Muumitriinuks, kui päris täpne olla! Ta on väga kuulus muumi, kuid kas kuulus on ikka lihtne olla?

Kolmas lugu on igati muhe ja õpetlik „Taadi Gänksta ja Memme Punk“, milles muutuvad üsna ülbe ja iseka Kevini vanaisa ja vanaema hoopsi räppariks ja punkariks, et anda lapselapsele üks pisuke õppetund. Ja see tuleb neil igati lahedalt välja.

„Kätlini kaisukivi“ on lugu väikesest Kätlinist, kes on voodisse kivi tassinud. See on külm ja must, kuid tüdruk ei taha sellest loobuda, sest see on ju tema kaisukivi. Selgub, et Kätlin on hiljuti vaadanud multifilmi „Lotte ja kuukivi“. Sealt selline kummaline idee pärit on. Mida teha? Vanaisal tuleb üks kaval mõte, mis on samuti selle sama multifilmiga seotud.

Seejärel lugu, mil pealkirjaks „Elu nagu filmis“. Siin kohtavad Riin ja Egon koridoris ühte suurt meest, keda nad arvavad olevat maffiapätt! Kuidas temast mööda pääseda, et ema juurde saada? Ja kas see mees ikkagi on maffiapätt?

Kuuenda loo „Tulnukas põhjanabal“ sündmused toimuvad külmkapis. Siin muutub külmkapp põhjanabaks, jäätisetopsist saab jääkaru, pelmeenidest saavad pingviinid, sardellidest merilõvid, keedukanast saab vaal. Kelleks saab hapukurk? Selline imelik ja roheline nagu ta on. Äkki saab temast metsavaht? Põhjanabal metsa ju ei kasva. Hapukurgist saab hoopis tulnukas! Kas hea või halb? Lugege edasi, siis saate teada.

Järgmine lugu on „Esimest korda lasteaeda“. Oskar läheb esimest korda lasteaeda ja esimene päev võib tulla väga raske, sest Oskari pere on lasteaia lähedale alles kolinud, mistõttu Oskar ei tunne lasteaaias mitte ühtegi last. Tuttavad lapsed oleksid Oskarile esimesel päeval kindlasti abiks. Kuid abiks tuleb hoopis muinasjuturaamat „Punamütsike“.

Vahvaid lastelugusid on selles raamatus veel ja veel, kõike ei jõuagi ju ära rääkida, kuid Oskar ja Kevin suudavad lasteaias riidu minna, ja kuidas on selle looga seotud viieküüruline kaamel?  Mis juhtub siis, kui Karel ei viitsi prügi välja viia ja viskab selle hoopis voodi alla? Milline on sõnakuulmatu prügi? Millest räägivad netituvikesed (sellel lool on ka väga vahva kujunduslik lahendus)? Kas kodus on võimalik teha loomaaeda? Kumb poistest, kas Riivo või Mart on suuremad pahanduste tegijad või on selleks hoopis Dima, igal juhul on selles uhkustamise loos mängus ka varastaja vares ja punase kiviga sõrmus.

Mis juhtub siis, kui õpetaja unistab ammusest kevadest, kas kaktuseõiest on võimalik teha sõnajalaõit? Miks käib kohusetruu karu hääletamas isegi talvisel ajal? Milline on saade „Su nägu kõlab tuttavalt“, kui seda etendavad metsas karu ja hunt. Kes kehastab jänest, kes öökulli?

Kas võib olla tõepoolest nii, et ühe Eesti poisi, kelle nimi on Oskar, vanaema võib olla Pipi Pikksukk? No sellest loost võib järeldada ainult üht – võib ikka küll.

Mis juhtub siis, kui Pelle läheb hambaarsti juurde, keda poiss hirmsasti kardab. Kas Pelle suud valvavad tõepoolest karu, lõvi ja kaheksajalg?

Millise üllatusroa keerab kokku Robin, kes tahab Marielli üllatada? Kas vahukoor, täidetud munad, Kasekese kommid, kartulikrõpsud, sprotid õlis ja miskit veel, annavad kokku oodatud tulemuse? Kõik on ju iseenesest väga head asjad, aga kuidas maitsevad need asjad koos?

Üks vahva toidulugu on siin veel – Oskar ja Miina teevad pannkooke, kuhu pannakse ohtrasti soola ja suhkrut. Äkki isegi liiga palju.

Saame osa ka Martini imepärasest ja unenäolisest hommikust, saame teada, miks Emma olematust kõhuvalust kiiresti lahti tahab saada, lööme kaasa kalade jaanipeol, mis toimub järve põhjas, ja mis juhtub siis, kui Egonil isadepäeva kontsertil laulusõnast meelest lähevad. Raamatu viimases loos saame tuttavaks üsna hirmsate tegelastega, kes polegi üldse hirmsad, nagu näiteks kõrvahark, vaskuss, sirelane, hobukaan, sääriksääsklane ja ämblik.

Väga vahvad ja mõnusad lood on selles raamatus kõik lood. Lugege ja saate seda ka ise teada.

 

Raamatu väga naljakad ja lahedad pildid on joonistanud Anni Mäger.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad