KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Rudyard Kipling "Muinaslugusid"
Uus raamat: Rudyard Kipling "Muinaslugusid" (12 jaanuar 2017)


Rudyard Kipling

„Muinaslugusid“
(Varrak)

 

Maailma lastekirjanduse klassikasse kuuluvate Rudyard Kiplingi lugude tegelasteks on mitmesugused loomad, kes kaugetes ja kummalistes paikades ringi seiklevad. Autori enda ütlust mööda jutustas ta neid lugusid kõigepealt oma lastele unejuttudeks ning alles hiljem pani kirja ja avaldas raamatuna. Kogumikus leidub mitmeid tuntuid jutustusi, nagu „Kass, kes kõndis omapead“ ja „Kuidas kaamel omale küüru sai“.

 

Rudyard Kipling sündis juba 1865. aastal ja kuulus briti kirjanik võitis Nobeli kirjanduspreemia juba 1907. Aastal. Vaatamata sellele, on tema lugusid ja raamatuid mõnus lugeda ka täna. Usun, et paljudele kirjandussõpradele on tuttavad tema „Džungliraamat“, milles on sees ka legendaarsed Mowgli-lood, „Jutte väikestele lastele“ ja „Julged merimehed“.

Selle raamatu saatesõnast võime lugeda, et siin leiduvad lood jutustas autor kõigepealt oma lastele unejuttudeks ning alles hiljem pani kirja, joonistas pildid juurde ja avaldas raamatuna. Sisult meenutavad lood enamasti erinevate rahvaste müüte, pärimuslikke tekkemuistendeid. Nagu lugeja kindlasti märkab, toimub juttude sündmustik kaugetel, eksootilistel maadel – just neis paigus, kus kirjanik oli viibinud ja mida ta hästi tundis -, ja tegelasteks enamasti sealsed loomad.

Lisaks loomadele on tegelasteks ka lihtsad inimesed, kuid ka fantaasiakujud, nagu džinn, Vanim Võlur jne.

Raamatus on kokku 10 vahvat muinaslugu. Neist esimene on „Kuidas vaal sai oma kurgu“. Siin neelab ahne vaal alla ühe merehädalisest meremehe, kes siiski vaala kõhust välja pääseb. Seda teeb mees üsna nutikalt ja nii, et vaal endale väga omapärase kurgu saab.

Teine muinaslugu on „Kuidas kaamel sai küüru“. Lugu viib meid aegade algusesse, kui maailm oli alles üleni uus ja loomad olid just hakanud inimeste heaks tööd tegema. Oli ka üks kaamel, kes elas keset hirmsat kõrbe, sest ta ei tahtnud tööd teha. Ta oli lausa häbematul kombel laisk. Kui keegi teda kõnetas, siis ütles ta lihtsalt: „Mühh!“

Kaameli juures käisid hobune, kes kutsus kaamelit traavima, koer, kes kutsus kaamelit asju tassima ja härg, kes kutsus kaamelit kündma, kuid kaamel vastas kõikidele lihtsalt: „Mühh!“ Inimene ütles nüüd hobusele, koerale ja härjale, et nemad peavad nüüd sedavõrd rohkem tööd tegema, kuna kaamel on nii laisk! Loomulikult ei meeldi see hobusele, koerale ega härjale, ja õnneks tuleb kohale kõikide kõrbete eest vastutav džinn, kellele loomad oma muret kurdavad. Mis saab edasi, kuidas kaamel saab endale küüru ja miks? Seda peate juba ise edasi lugema.

Kolmas muinaslugu on „Kuidas ninasarvik sai oma naha“, mis jutustab ennemuistsest ajast ja viib meid Punase mere äärde. Üks pärslane küpsetab imelist kooki, kuni tuleb üks ninasarvuk, kes pärslase puu otsa ajab ja hoopis ise koogi ära sööb. See oli selline ninasarvik, kes ei osanud käituda ja tema nahal polnud veel kortse.

Õige varsti saabub Punasele merele kuumalaine ja ka ninasarvik peab naha seljast võtma, sedavõrd kuum on. Mida teeb pärslane nüüd, ja milliseks muutub ninasarviku nahk ja miks? Seda saate teada jällegi siis, kui seda vahvat lugu edasi loete.

Neljas muinaslugu on „Kuidas leopard sai tähnid“. Selles loos saate teada miks ja kuidas leoprad endale tähnid sai.

Viiendas loos „Elevandipoeg“ toimetab üks uudishimulik elevandipoeg, kes tahab teada, mida krokodill lõunaks sööb. Selleks peab ta minema Limpopo jõe äärde, et krokoillilt endalt seda küsida, sest keegi muu ei oska sellele vastata. Retk Limpopo äärde lõpeb elevandipojale üsna halvasti ning saame teada, kuidas elevandid endale pika londi said.

Järgmine lugu „Lugulaul känguru-vanast“ viib meid Austraaliasse. Seal elas känguru, kes oli siis üsna tavaline loom, nelja lühikese jalaga. Ta käib kolme jumala juures ja nõuab, et need muudaksid ta hoopis teistsuguseks loomaks kui kõik teised. Kaks esimest jumalat saadavad ta lihtsalt minema, kuid kolmas jumal otsustab kängurut „aidata“. Selleks pöördub suur jumal Nqong dingo poole, kes hakkab kängurut taga ajama. Milliseks känguru muutub? Loete edasi seda põnevat tagaajamist, ja saaategi teada.

Neli muinasjuttu on selles raamatus veel. Saate lugeda, kuidas tekkisid vöötloomad, siis on muideks mängus siil ja kilpkonn. Loete ka krabist, kes mängis merega ja selgub, miks on merel tõus ja mõõn. Üks lugu räägib kassist, kes kõndis omapead (see on arvatavasti selle raamatu üks tuntumaid lugusid, mis on ka eesti keeles iseseisva raamatuna ilmunud). Viimane lugu jutustab meile liblikast, kes põrutas jalaga.

Sellised vahvad lood on selles lahedas muinaslugude raamatus. Kõik on põnevad ja kaasahaaravad, kindlasti osalt ka üsna õpetlikud ning nutikad.

 

Suurepärased uued illustratsioonid on raamatule teinud Toomas Pääsuke.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad