KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Helen Käit "Aardejaht Nõmmel"
Uus raamat: Helen Käit "Aardejaht Nõmmel" (20 jaanuar 2017)


Helen Käit

„Aardejaht Nõmmel“

(Tänapäev)

 

Kui kaksikutest õde-vend Margot ja Mikk sellelgi suvel vanaema juurde Nõmmele lähevad, ei oska nad arvatagi, et neid ootab ees senise elu suurim seiklus. Muidugi on Glehni loss ja park toredad ka niisama, aga ootamatult palmimaja varemetest leitud kiri muudab mängu-aardejahi tõeliseks. Ja isegi nii tõeliseks, et asjasse sekkuvad lõpuks kiirabi ja politsei. Kas Margoti ja Miku sõprus naabrilaste Lolita ja Pärtliga peab sellele vastu? Kas leitud aare on seda kõike väärt? Ja mida teeksid sina, kui sulle sattuks pihku salapärane muistne kaart? 

 

Helen Käit on kirjutamisega olnud seotud pea kogu oma teadliku elu, kuid raamatute kirjutamise võlu ja valu avastas ta oma sõnul alles suhteliselt hiljuti. 2013. aastal ilmus tema esikteos „Janne ja Joosep. Lohe needus”. Lähiajal on ilmumas veel seiklusjutt „Eksinud”, mis võitis BestSeller 2015 kirjandusvõistlusel lastekirjanduse kategoorias II koha. 

 

„Aardejaht Nõmmel“ on Tänapäeva 2015. aasta lastejutuvõistlusel III koha võitnud töö.

 

Mul on olnud võimalus elada viimased kolm aastat Tallinnas Nõmmel, mistõttu on väga vahva lugeda toredat ja põnevat lasteraamatut, mille sündmused toimuvad Nõmmel. Siin on palju tuttavaid paiku ja tänavaid, kus peetegelased toimetavad.

Raamatu peategelasteks on kaksikutest õde-vend, 10-aastased Margot ja Mikk. Nemad on tulnud suveks vanaema juurde, kes elab just Nõmmel. Siin on Margotil ja Mikul ka kaks sõpra, kes elavad naabruses, need on 10-aastane Lolita ja 9-aastane Pärtel. Nemad õde ja vend ei ole.

Raamatu alguses peidavad Margot ja Mikk ennast vanaema eest, sest nad ei soovi minna kapssuppi sööma. Nad on pigem näljas, kui söövad kapsasuppi. Õde-venda lähevad hoopis oma sõprade juurde, et üheskoos midagi põnevat teha. Aga mida? Otsustatakse minna Glehni parki. Selleks on vaja jalgrattaid, et sinna sõita, loomulikult on lastel jalgrattad olemas.

Nad jõuavadki Glehni parki, kus asub ju uhke loss, kuid väga põnev on ka lossi kõrval asuvad kasvuhoone varemed. Lapsed on seal ka varem käinud, lootuses leida mõni aare või varandus. Seni pole midagi leitud.

Sellel korral liigub paigast üks varemetes olev trepiaste, nii pahasti, et Lolita lausa kukub, kuid õnneks ei juhtu türdukuga midagi halba. Trepiastme all näib olevat tühik, kas seal võiks olla aare? Üheskoos kaevatakse käte abil tühikus ja nii uskumatu, kui see ka pole, leitaksegi aare! See on üks vanaaegne laegas! Kuidas seda lahti saada? Selleks on vaja tagasi minna ja mõned tööriistad kasutusel võtta.

Tegelikult vaba laeka üks vanaaegne võti, mis on Margotil kodus vanaema juures. Laegas on avatud, kuid see näib olevat tühi. Milline pettumus. Või oodake. Selgub, et laeka põhi on lahti ja lapsed leiavad sealt ühe koltunud paberilehe. Sellel näib olevat mingisugune kaart, millele on märgitud rist, lisaks veel mingi tekst, mis tundub lastele olevat saksa keeles ja veel väga vanas saksa keeles.

Kus võiks selline rist olla? Lolita pakub välja surnuaia. Neid peaks olema Nõmmel kaks või kolm. Äkki hoopis kirik? Neidki peaks Nõmmel kaks-kolm olema. Kes tõlgiks selle saksakeelse teksti, nii et lapsed seda kaarti näitama ei pea. Neil on nimelt väike kahtlus, kui mõni täiskasvanud inimene kaarti näeb ja aare tõepoolest olemas on, siis peavad nad selle äkki ära andma.

Lapsed otsustavad käia kirikutes asja uurimas, kuid ei miskit. Ühe kiriku juures tulevad neid kiusama kolm suuremat poissi, tõelist riiukukke. Õnneks päästab meie peategelased kirikuõpetaja, kes kiriku juurde tuleb. Riiukuked põgenevad, kuid mulle tundub, et nende tüüpidega kohtume me selles raamatus veel.

Ühel hetkel tärkab Pärteli peas üks hea plaan – selle teksti võiks tõlkid ju muuseumitädi, kes töötab Nõmme Muuseumis. Tema peaks oskama saksa keelt ja tundma ju ka Nõmme ajalugu.

Siinkohal teen ma pausi, sest ma ei saa ju ometigi tervet raamatut teile ära rääkida. Kas lapsed saavad teada, mis leitud kaardil kirjas on? Kas muuseumitädi suudab neid aidata, kas ta oskab öelda, kus selline rist võiks olla?

Igal juhul läheb selles raamatus veel igati põnevaks – Margot peab aitama oma venda, kes on lämbumas, õnneks oskab tüdruk Heimlichi võtet, ka kolm riiukukke tulevad veel meie peategelasi kiusama, seekord nii pahasti, et Pärtel saab tõsiselt viga, sekkuma peavad kiirabi ja politsei.

Ja siiski, kus asub see kaardil olev salapärane rist, mis seal peidus on? Kas leitakse hüper-super suur aare? Või hoopis midagi muud?

Igal juhul on „Aardejaht Nõmmel“ üks igati põnev ja vahva lasteraamat, kus palju huvitavaid ja kaasahaaravaid sündmusi. Siin on vahvad ja tragid peategelased. Seega üks igati äge raamat!


Pildid on joonistanud Margot Kask.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad