KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: "Jules Verne'i imepärased reisid"
Uus raamat: "Jules Verne'i imepärased reisid" (7 veebruar 2017)


„Jules Verne’i imepärased reisid“
(Pikoprint)

 

Siinsed viis jahmatavat lugu viivad sind avastama ühe suurima seiklusemeistri uskumatut maailma. Raketilend Kuule, laskumine Maa sügavustesse, Nautiluse hullumeelne kapten, tagaajamised sügavas džunglis... Jules Verne annab oma suurejoonelise ja avangardliku kujutlusvõime lugeja teenistusse. Ava see raamat ja asu koos tema loodud tegelastega reisile!
Raamatus peitub ka üks kirjaniku lugu, mis ilmub eesti keeles esmakordselt – «Reis ümber Kuu».
Jules Verne'i imeparased reisid on unustamatud.

 

See on üks hiiglama vahva lasteraamat, mis sobib suurepäraselt lugemiseks ka noortele, kellele meeldivad põnevad seikluslood.

Vahva on see raamat juba sellepärast, et on ilmatuma suur ja hästi lahedate illustratsioonidega, mille autoriks on Eric Puybaret.

Vahva on see raamat ka seetõttu, et nende põnevate lugude autoriks on legendaarne prantsuse kirjanik Jules Verne, kes elas aastail 1828-1905 ja kirjutas just väga põnevaid seikluslugusid, mis ilmusid algupärselt juba 1860-70ndatel aastatel. Need lood on hämmastavad veel ka tänapäeval, sest Jules Verne oskas ette näha igasugu imeasju, mis on tänaseks üsna reaalseks muutunud. Omamoodi ettenägelik kirjanik. Mina mäletan oma lapsepõlvest mitmeid loetud Verne’i raamatuid nagu „Kapten Granti lapsed“, „20 000 ljööd vee all“, „Kaheksakümne päevaga ümber maailma“, „Kapten Hatterase seiklused“, „Saladuslik saar“, „Viieteistkümneaastane kapten“ jt.

Selles raamatus on lood viiest Jules Verne’i raamatust, mis on selles raamatus edasi antud veidi lühemal kujul ja mugandanud on need Claude Carre.

Esimene lugu viiest on „Viis nädalat õhupalliga“. Selles loos võtab Samuel Fergusson ette uskumatu õhupallireisi üle Aafrika. Mitte küll lihtsalt õhupalliga, aga kuumaõhupalliga. Lugu viib meid aastasse 1862, Fergusson kinnitab, et teda köidavad ekspeditsioonid, mida tema kaasmaalased on teinud Niiluse lätete otsimiseks. Seetõttu kavatseb ta minna Sansibari saarelt lääne poole ja läbida Aafrika idast läände... kuumaõhupalliga! Kaasa lähevad ka tema tõeline ja truu sõber, tugev šotlane Dick Kennedy ning Fergussoni rõõmsameelne ja truu teener Joe.

Kolmekesti sellele põneval reisile minnakse, kus toimub igasugu põnevaid ja ootamatuid asju. Nii tabab Kennedyt haigus, millest ta siiski kähku paraneb, käiakse maa peal antiloobijahil, kohtutatakse kohalike hõimudega, kes arvavad, et meie seltskond on laskunud Kuult, mistõttu peab meie reisiseltskond aitama ka haigestunud sultanit. Ja see pole veel sugugi mitte kõik – jäädakse tormi kätte, kohtutakse elevandiga, lennatakse üle kohast, kust saab alguse Niilus, ollakse tuulevaikuses üüratu kõrbe kohal, neid rünnatakse nii relvade kui ka põlevate tuvidega, Joe peab ennast ohverdama, et õhupalli last oleks kergem jne jne. Kas nende reis lõpeb õnnelikult, kas eesmärk saab täidetud, kas Joel õnnestub pääseda? Kui loo lõpuni loete, siis saate teada.

Teine lugu on „Kaheksakümne päevaga ümber maakera“, mis viib meid aastasse 1872. Selles loos on peategelaseks inglise kõrgkihi džentelmen Phileas Fogg, kes veedab aega kaarte mängides väljavalitutele mõeldud Reformi klubis. Ühel päeval kirjutatakse lehes, et Inglise Pangast on röövitud viiskümmend tuhat naela! On teada vaid seda, et röövija oli džentelmen, rohkemat infot ei ole. Reformi klubis tõdeb Phileas Fogg, et röövija võib olla praegu juba, kes teab kus, sest ümber Maa reisimiseks piisab vaid 80 päevast! See väide tundub teistele härrasmeestele üsna uskumatu, mistõttu sõlmitakse kihlvedu, kas Fogg jõuab maakerale tiiru peale teha 80 päevaga. Fogg on selles kindel, kuid teised ei taha seda uskuda. Fogg asub koheselt teele, võttes kaasa ka oma teenri, prantslase Jean Passepartout.

Reis algab Londonist rongiga, kuid neid hakkab kohe algusest peale jälitama ka detektiiv Fix, sest arvatakse, et just Fogg on see pangaröövel, kes nüüd üritab räävitud rahadega põgenema pääseda! Reis on pikk ja ohtlik, läbitakse India, Singapur, Hongkong, Jaapan, USA ja jõutakse tagasi Inglismaale. Sõidetakse rongi, laeva, elevandi jm., Indias päästetakse üks kaunis noor naine, kel nimeks Auda, USAs ründavad rongi indiaanlased jne jne.

Kas Fogg jõuab õigeaegselt tagasi? Või võetakse ta hoopis kinni kuu pangaröövel? Tasub see põnev lugu lõpuni lugeda ja saate vastused teada.

Kolmas lugu on „Reis ümber Kuu“, mis on üks hämmastavamaid lugusid selles raamatus, sest siin on juttu reisist Kuule! Ja see toimub jällegi 1860ndatel aastatel, ja meenutame, millal inimene tegelikult Kuule jõudis? Sajand hiljem!

Kahurväelaste klubi esimees Barbicane on USAs käinud välja idee – ta tahab saata kahurikuuli Kuule. Sellest ideest kuuleb ka prantsuse seikleja Michel Ardan, kes pakub ennast vabatahtlikuna olema selle kuuli sees! No uskumatu lugu!

Ardan ei lähe sellesse kuuli siiski üksi, sest kaasa lähevad ka eelpool mainitud Barbicane ja tolle vaenlane, kapten Nicholl, kes tahab tõestada, et kuul ei suuda Kuule lennata!’

Teekond algab Floridas Tampa linna lähedal, kus meie triot ootab ees kapsel (siiski mitte lihtsalt kahurikuul), mille kahur peab välja tulistama kiirusega üle kaheksasaja kilomeetri tunnis. Toona oli selline kiirus muidugi uskumatult suur, kuid kas sellise kiirusega kosmosesse pääseb, see on juba ise lugu. Ka toonased ettekujutused Kuust on vägagi ulmelised, sest arvatakse, et seal elavad kuulased, kes ksvatavad hobuseid, lehmi, eesleid ja kanu. Ka meie reisiseltskonnal on kaasas kaks koera ja kukk.

Start õnnestub ja kosmosesse kapsel ka liigub, kuid kas jõutakse Kuuni või lausa Kuu peale? Ja kuidas sealt tagasi saadakse, juhul kui saadakse? Jällegi peate ise edasi lugema, sest reis on ilmatuma põnev ja juhtub igasugu põnevaid asju.

Neljas lugu on „Reis maakera südamesse“ ja selle peategelaseks on noormees, kel nimeks Axel ja tema onu geoloogiaprofessor Lidensbrock. Professor on saanud kingituseks ühe põneva raamatu, mis kirjutatud islandi ruunides. Raamatu vahelt leiab mees vana pärgamendilehe, millel on vanaislandi keeles kirjutatud mingisugune salakood. Selle on kirjutanud 16. sajandi islandi kõige tuntum õpetlane ja alkeemik Arne Saknussem. Kuidas seda salakoodi lugeda? Axel teeb onule ettepaneku lugeda seda lihtsalt tagurpidi! Ja see ongi lahendus.

Kirjas on, et juuni viimaste päevade koidikul tuleb laskuda Sneffelsi vulkaani kraatrisse. Sealt on võimalik leida sissepääs käiku, mis viib Maa südamesse! See vulkaan asub Islandil, kuhu Axel onuga siirdubki. Saksamaalt minnakse Taani ja sealt edasi laevaga Islandile. Seal saavad nad endale ka giidi, tugeva ja turske islandalase Hansu.

Teekond viib algul vulkaani tippu, sealt edasi laskutakse juba alla kraatrisse. Ja milline üllatus, seal all ongi tunnel, mis viib Maa sisemusse. Seal sisemuses on hämmastav maailm, kus asub hiiglaslik ookean, pakud metsad, kus kasvavad suured sõnajalad ja hiiglaslikud lihaktaimed, seal on hiiglaslikke kalasid, soomustega kaetud linde, dinosauruseid, meremadusid jpm. Kuidas reis lõpeb, kas leitakse ka tagasitee maapinnale, ja kuhu üldse jõutakse? Lugege edasi ja saate teada.

Viimane, viies lugu on „Kakskümmend tuhat ljääd vee all“, mis on kindlasti üks Jules Verne’i kuulsamaid lugusid ja see viib meid aastasse 1867. Briti laevanduskompanii uhke ja tuliuue aurikuga põrkab kokku miski, mis jätab auriku sisse meeletult suure augu, kuigi laevakere oli neli sentimeetrit paks. Kas see miski on allvee-sõjamasin või hoopis mutantnarval? Selleks kutsutakse USAsse Pariisi loodusloo muuseumi professor ja veealuste loomade spetsialist Aronnax, kellega on kaasas ka tema teener Conseil.

Teele saadetakse ekspeditsioon, liikuma hakatakse suure ja võimsa laevaga, mil nimeks Abraham Lincoln ning lisaks Aronnaxile ja Conseilile on selles loos oluline roll ka harpuunikütil, vaalaliste jahispetsialistil, kanadalasel Ned Landil.

Möödub kaks kuud, kuni märgatakse Vaiksel ookeanil seda „koletist“, mis heidab välja tugevat helendavat valgust ja see „miski“ liigub hämmastava kiirusega. Võimas eksepditsioonilaev ei jõua mitte kuidagi järele. Kas suudavad peatada seda „miskit“ kahurikuulid, kuid ka need pole abiks. Hetk hiljem tõuseb see miski veepinnale lähemale, kahest õhuavast paiskuvad välja veesambad, mis viivad hoobilt laevatekilt kaasa Aronnaxi, Conseili ja Ned Landi. Õnneks leiavad nad end metallpinnalt, mis näib olevat inimese tehtud ehitis. Kolmele tundub, et see on laev, mis sõidab vee all! Kas tõesti allveelaev!

Õige varsti avaneb allvelaeva veepealsel osal luu, kust väljuvad kuus meest, kes meie kolmiku laevale viivad. Kas nad on vangistatud? Vastuvõtte veealuses laevas on üsna kena, neile pakutakse maitsvaid mereande ning laev on oma sisemuses igati uhke.

Loomulikult on laeval ka kapten – kapten Nemo, laeva nimeks on Nautilus. Kapten kinnitab, et meri on kõikvõimas, kust on võimalik leida ülimat rahu. Kapten lisab, et meres valitseb sõltumatus, kus ta ei tunne endal olevat ühtegi isandat, siin on ta vaba. Meie kolm peategelast on laeval siiski kinni, kuna nad on kapten Nemo laeva rünnanud. Nad võivad vabalt liikuda, kuid neid ei lasta laevalt ära.

Kapten Nemo tutvustab meie triole veealust maailma, mis on hämmastav ja vaimustav. Aronnax naudib seda ilu täiel rinnal, kuid Ned Land tunneb ennast siiski vangistatuna, ta ei ole vaba, ta tahaks põgeneda.

Selles loos ootavad meid ees igasugu seiklused. Käime veealuses metsas, mis on hämmastav tihnik vetikatest, käime korallmetsas, kohtume suure haiga, sõidame Punases meres, Vahemeres, Atlandi ookeanis, jõuame isegi kadunud ja uppunud linna Pompeisse, oleme Atlantises, ka lõunapoolusele jõutakse, kus kapten Nemo võtab Antarktika kontinendi enda ja oma meeskonna valduseks!

Miks veedab kapten Nemo oma elu veel all, miks ta ei suhtle muu maailmaga, miks ta vihkab suuri sõjalaevu, kas meie peategelased pääsevad Nautiluselt minema? Seda küike saate teada, kui selle põneva loo lõpuni loete.

Igal juhul on Jules Verne’i reisidest rääkiv raamat igati põnev ja kaasahaarav lugemine, ms viib lugeja hämmastavatesse paikadesse. Kohtute vahvate peategelastega ning peadpööritavate sündmustega.

5+ raamat!

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad