KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Kairi Look ''Lennujaama lutikad ei anna alla''
Uus raamat: Kairi Look ''Lennujaama lutikad ei anna alla'' (16 veebruar 2017)


Kairi Look

„Lennujaama lutikad ei anna alla“
(Tänapäev)

 

Lutikas Ludvig elab perega lennujaamas laiska ja lõbusat elu, kui ühel päeval saabub majja puhtusekontroll ja lennujaama ähvardab sulgemine. Allaandmine pole muidugi lutikate stiil – aeg on olla kaval ja tegutseda! Koos teiste lennujaamas elavate sitikatega algavad seiklused, et ühine kodu päästa. See on lugu julgusest ja üheskoos tegutsemise jõust, kus saab ka nalja, pauku ja moosipalle! Lõbusad pildid joonistas raamatule multikakunstnik Kaspar Jancis.
"Lennujaamad lutikad ei anna alla" pälvis I koha Eesti Lastekirjanduse Keskuse, ajakirja Täheke ja kirjastuse Tänapäev 2014. aasta lastejutuvõistlusel "Minu esimene raamat".
Kairi Look (snd 1983) on raamatute „Leemuripoeg Ville teeb sääred“ ja „Peeter, sõpradele Peetrike“ autor. Ta armastab reisimist, kasse ja Oravakese komme.


Mulle ei meenu, et oleksin lugenud lasteraamatut, mille peategelasteks oleks lutikad. Kõnelevad lutikad! Kes elavad lennujaamas!
Eks putukatest-mutukatest on varemgi raamatuid kirjutatud, kuid Kairi Loogi lutikatelugu on ikka üks hiiglama vahva ja lõbus raamat küll!

Peategelane on lutikas Ludvig ja lugu algab sellega, kuidas ta munast koorub. Kuid ega lutikas ole munast koorudes mingi abitu tegelane – tema on valmis tegudeks! Ludvig saab endale kohe alguses ka lutikapassi.
Lutikad elavad lennujaama pagasiruumis. Me saame tuttavaks Ludvigi onu Alberti, vanaisa Johannese ja sõbranna Loonega.

Pagasiruumi saabub ühel heal päeval salapärane pakk – keegi nagu hingaks ja uriseks selle sees! Lutikad teevad kasti lahti ja sealt ilmub välja taksikutsikas Robi ehk ametlikuma nimega Robert Eduard Von Taksmeeter III. Robist sõbruneb Ludvigi ja Loonega ning üheskoos üritatakse leida koera peremeest.
Otsijad lähevad lennujaama uurima, kas keegi on koera peremeest näinud. Nad kohtuvad lennujaama kohvikus prussakate ja nende pealiku Petsiga, keda kardab isegi turvamees Kalle. Otsijad saavad teada, et koera peremees on lennujaama direktori kabinetis.

Direktori kabinet on õuduste kabinet – see on must ja kasimata ning seintel on nööpnõeltega läbi torgatud putukad, sest direktoril on jube komme putukaid koguda. Kabinetis istub koera peremees härra Tangens, puhtuseinspektor, kes plaanib lennujaamas läbi viia puhtusekontrolli ja hiljem teha putukatõrjet. Kõigest sellest peab ta ette kandma lennuametile.

Õhtul kuuleb Robi pealt oma peremehe ja lennuameti telefonikõnet. Koerale on selge, et ta peab minema putukaid hoiatama, kuna lennujaamas hakatakse tegema puhtusekontrolli ja mõne kuu pärast on plaan lennujaam kinni panna!

Koer lähebki lennujaama peremehe plaanist teatama. Lutikad on kindlad, et kokku tuleks kutsuda sitikate ühendkogu, et koos midagi ette võtta. Esimesena minnakse kirpude jutule, kes on lennujaamas ühed üsna omamoodi ärimehed. Kirbudki on lutikatega nõus – kokku tuleb kutsuda sitikate ühendkogu.

Putukad tulevad kokku: seal on kärbseid, termiite, sipelgaid, rohutirtse ning loomulikult ka lutikaid, kirpe ja prussakaid. Võetakse vastu otsus, et lennujaamas peab ette võtma suurpuhastuse. Kärbsed koristavad turvakontrolli ala, töökad sipelgad puhastavad tualetid, laoruumid võtavad enda hoole alla lutikad, pagasiruum ning töötajate ladu jääb kirpudele, kohviku saavad endale prussakad ning ametiruumid, sh direktori kabinetti koristavad Robi, Ludvig, Loore ja termiidid. Ainsad, kes tööst osa ei võta on ritsikad, sest nende töö on rääkida, mitte teha.

Direktori kabinetis selgub aga midagi hoopis ootamatut. Mis see on, seda ma ei hakka teile siinkohal jutustama. See on ootamatu, kuid samas väga hea asi.
Kas putukate koristustalgud õnnestuvad? Või tuleb koguni putukatõrje? Kas lennujaam jääb avatuks? Mis saab taksikoer Robist? Nendele küsimustele saate vastused, kui loete seda vahvat lasteraamatut.

Ei saa mainimata jätta Kaspar Jancise suurepäraseid joonistusi! Kõik peategelased on omanäolised ja nii on raamatut veelgi lahedam lugeda.

Igal juhul 5+ raamat! Putkatel on iseloomu ja julget pealehakkamist. Siin saab nalja, kuid on ka tõsiseid teemasid, näiteks sellest, kui tähtsad on sõbrad ja et sõpru tuleb alati aidata.

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad