KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Steve Smallman "Ära noki nina, Pinocchio!"
Uus raamat: Steve Smallman "Ära noki nina, Pinocchio!" (26 veebruar 2017)


Steve Smallman

„Ära noki nina, Pinocchio!“

(Sinisukk)

 

Pinocchio nokib alatasa nina. Ta ei taha aga seda tunnistada ja valetab. Siis hakkab tema nina kohe kasvama! Kas Pinocchio sõber härra Kilk suudab tal aidata sellest koledast harjumusest vabaneda?

Õpetlik lugu ninakollidest räägib sellest, kui tähtis on taskurätik ja nina nuuskamine.

 

Olen üsna kindel, et paljud lapsed teavad vahvat lugu/muinasjuttu pika ninaga puunukust Pinocchiost, keda tuntakse ju ka Buratinona.

See raamat on just nimelt Pinocchiost, kuid samas on see ka igati õpetlik lugu headest kommetest ehk sellest, et nina nokkimine pole üldse mitte ilus tegu.

Puusepp Geppetto on üksildane, tal pole perekonda. Ühel päeval otsustab ta voolida endale puust poisi, kes võiks olla tema poeg. Puunukk sai väga tõetruu, tal on isegi ninasõõrmed, nimeks saab ta Pinocchio.

Ühel päeval vibutab hea haldjas oma võlukeppi ja Pinicchio ärkab ellu! Haldjas palub Pinocchiol olla Geppettole hea poeg. Ta ei tohi valetada, ei tohi nina nokkida ja ühel päeval võib temast saada sedasi päris poiss!

Pinocchio püüab olla hea poiss, kuid ta urgitseb näpuga kogu aeg ninas. Terve põrand on puidust kolle täis, nii et Geppetto nende peal libiseb ja lausa kukub. Lisaks valetab Pinocchio, et tema pole nina nokkinud ja kohe venib tema nina hästi pikaks. Kui poiss ei valeta, siis kahaneb tema nina tavasuurusesse. Ühel päeval läheb Pinocchiol nii õnnetult, et nina kasvades tuleb tal ka käsi otsast ära, sest tema sõrm on jäänud ninasõõrmesse kinni.

Geppetto parandab poisi ära ja toob poisile sõbra, härra Kilgi. Härra Kilk ei lase poisil nina nokkida ja mängib temaga hoopis kaarte. Juhtub veel üks asi, mille abil saab Pinocchio selgeks ühe olulise asja, mis ninaga seotud. Millise, ja mis juhtub edasi? Seda peate juba ise edasi lugema.

Raamatu lõpus on mitmeid küsimusi ja mõtteid, kuidas lapsevanem saaks väikesele lugejale raamatu veelgi huvitavamaks ja õpetlikumaks teha.

 

Väga lahedad pildid on joonistanud Neil Price.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad