KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: "Head Eesti mängud"
"Head Eesti mängud" (1 märts 2017)


„Head Eesti mängud“

(Loovhoog)

 

"Head Eesti mängud" kaardipakist leiate valiku mänge, mida saab mängida toas või väljas, talvel või suvel, üksi või hulgakesi. Siin leidub mänge nii noorematele kui vanematele mänguhuvilistele. Vähemtuntud mängud pakuvad avastamisrõõmu ja tuntumaid neist on taas hea meelde tuletada. Lisaks mängudele leiate kaardipakist valiku liisusalme. Neid loetakse mängude puhul, kus on vaja üks mängija teiste hulgast välja valida, määrata lugeja või püüdja, esimesena mängija jne. Igal kaardil on sümbol, mis tähistab, mitmekesi saab mängu mängida.

Valminud koostöös Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi ja folkloristika osakonnaga.

 

“Head Eesti”-sarja kaardipakkidest on varem olnud võimalik leida mõistatusi, vanasõnu, muinasjutte, nüüd on kord mängude käes.

Lisaks mängudele on selles kaardipakis sees ka liisusalmid. Karbikaanel on kirjas, et siit lieab laia valiku mange, mida saab mängida toas või väljas, talvel või suvel, üksi või hulgakesi. Mänge on nii noorematele kui vanematele mänguhuvilistele. Lisaks leiab kaardipakist valiku liisusalme. Neid loetakse mängude puhul, kus on vaja üks mängija teiste hulgast välja valida, määrata lugeja või püüdja, esimene mängija jne. Igal kaardil on sümbol, mis tähistab, mitmekesi saab mängu mängida.

Piilume kaardipaki sisse. Esimesena on saatesõna-kaart – kui soovid sõpradega lõbusalt aega veeta, valmistud sünnipäevaks või klassiõhtuks, oled üksinda ja tunned igavust, siis selle kaardipaki mängud aitavad sul aega huvitavalt mööda saata.

Edasi juba sisukorra-kaart, millelt selgub, et siin tagaajamis- ja peitusemängud, hüppenööri- ja hüppemängud, tähelepanu- ja osavusmängud, pimesiku- ja keeldudega mängud, jooksu- ja tegevustikuga mängud, sõna- ja pallimängud, seltskonnamängud, paberi- ja sissevedamismängud, vana-aja mängud ja lõpuks eelpool mainitud liisusalmid.

Tagaajamis- ja peitusemängude kaartidelt leiame 17 mängu. Näiteks kull, ristiläts, nurgakull, kustukummikull, joonekull, ukakas, kaksteist pulka, lipuvaras jpt.

Hüppenööri- ja hüüüemängude kaartidel on 8 mängu. Hopa-hopa, kalamees, kellad löövad, treppkeks, lilleke-lollike jt.

Tähelepanu- ja osavusmängude kaartidel on kokku 12 mängu. Kivikuningas, vanaema lõngakera, keerukuju, tädi tuli linnast..., tibu-tibu ära nöita, kommipaberimäng jt.

Pimesiku- ja keeldudega mängude kaartidel on 10 mängu. Naerukajakas, vanaisa vanad püksid, pimesikk, Karu-Jürka, raske teekond jt.

Jooksu- ja tegevustikuga mängude kaartidelt leiame 12 mängu. Värv, valgusfoor, varas ja politsei, tagumine paar, alimpampaa, lumekull, lumesõda jpt.

Sõna- ja pallimängude kaartidel on samuti 12 mängu. Mädamuna, Ai-lii, ai-loo, viis miinust, vibra, siga lendab, täidan, täidan laeva jt.

Seltskonnamängudest on kaartidele jõudnud 8 mängu: telefon, ninatelefon, silmapilgutamine, pikk nina, pudeli keerutamine, tõde või tegu, kompott, laulu arvamine jt.

Paberi- ja sissevedamismänge on selles kaardipakis kokku 6. Poomine, kartulikuhi, lõpeta lause ja anna edasi, peegliga numbrimäng jt.

Vana-aja mängudest on selles kaardipakis 10 mängu. Pantide lunastamine, liig või paar, tirr, lammamäng, kodu ja ilmareis jt.

Kokku seega 95 mängu, mis on ju igati palju. Vahva on seegi, et mänge on sedavõrd erinevaid, on neid, mida saab mängida väljas ja sees, ja on mänge, mida võib mängida vajadusel ka üksinda, no kui eriti igavaks läheb.

Igal juhul hakkan minu nüüd mängima ja vaatama, kui palju on siin neid mänge, mida mina oma lapsepõlves mängisin.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad