KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Sam Taplin "Vaarao käsiraamat"
Uus raamat: Sam Taplin "Vaarao käsiraamat" (4 märts 2017)


Sam Taplin

„Vaarao käsiraamat“

(Ajakirjade Kirjastus)

 

Kogenud vaarao teab, kuidas ehitada püramiidi, valitseda Niiluse oru üle nagu kord ja kohus ning saada igavesti säilivaks muumiaks. Elava jumala seisus maa peal annab palju eeliseid ja see raamat aitab sul neid osavalt kasutada.

 

Väga lahe „Käsiraamatute“-sari lastele on saanud uue osa. Seekord räägitakse meile sellest, mida peab teadma algaja vaarao, kuidas vaaraoks saada, ja kuidas vaaraona käituda ning olla.

Raamatu esimene peatükk on „Kuidas olla elav jumal?“ Kohe alguses saab lugeja teada, et vaaraode puhul tuleks meeles pidada, et nad on METSIKULT võimsad – palju võimsamad, kui eales lugeja suudab ette kujutada. Kui lugeja oleks muistse Egiptuse kuningas, siiis ta mitte ainult ei juhi riiki, vaid on ka maapealne jumalus.

Seejärel seletatakse meile kui võimas vaarao on. Uskumatult võimas! Iseenda kohta peab vaarao ütlema „Kõiksuse Isand“. Kui sinust saab vaarao, siis pole sa enam tavaline inimene. Nüüd kuulud sa jumalate sekka.

Edasi on juttu vaarao koolitamisest. Tuleb õppida lugema ja kirjutama, pead tundma umbes 700 sümbolit – hieroglüüfi. Tuleb teada kõike Egiptusest, näiteks seda, et Egiptus asub seal, kust maailm alguse sai, ja see moodustab universumi südame! Tundma pead sa ka kõiki jumalaid.

Kui oled piisavalt koolitust saanud ja sureb sinu isa, kes oli valitsev vaarao, siis on käes sinu aeg.

Esimesena pead valima endale uue nime ja neid peab sul olema lausa viis tükki. Kuna vaarao peab olema tugevama ja mehisem kui keegi teine, siis on olemas kolm moodust, kuidas kõva mees välja näha – kinnita lõua külge valehabe, haara oma sau ja piits ning vehi nendega, seo vöö külge valesaba, et näeksid välja härja moodi.

Teine peatükk on „Ränk argipäev“, mis tegelikult ju nii väga ränk ei olegi, kuid siiski. Selgub, et vaarao ei saa lihtsalt tervet hommikut maha magada, sest jumal peab olema jalgel juba varavalges, et tagada maailma sujuv käekäik. Juttu on pesemisest ja kasimisest, mida tehakse päevas mitu korda. Seejärel raseerimine, et vabaneda täidest, kiire massaaž ja aroomiõlidega hõõrumine ning riietumine supervaarao kostüümi. Tuleb ka palvetada.

Juttu tehakse siin ka heast valitsemisest, asjatundlikust nõust, kingiuptusest. Teeme ka väikese tiiru õues. Sul tuleb sõita kaarikuga ringi, et vaadata üle viljasaak, kontrollida uue ausamba ehitust, vaadata üle, kuidas sõdurid harjutavad.

Vaarao peab veetma siiski ka vaba aega. Sel juhul on sul võimalus mängida lauamänge, purjetada Niilusel, käia lõvijahil või pidada palees pidu.

Kolmas peatükk on „Võitle nagu vaarao“, sest mõnikord tuleb sul minna karistusretkele, et kutsuda korrale kuningriigist väljaspool elavaid „metslasi“.

Kaasa tuleks sul võtta üks või kaks taskujumalat, et vajadusel neilt nõu küsida. Tuleb pidada sõduritele sütitatavaid kõnesid. Millised on räänakulaagrid? Milline näeb välja vanaaegne lahinguväli? Juttu on ka maagilisest meditsiinist, deemonlikest arstidest, jubedatest vaimudest.

Neljas peatükk on „Silmipimestavad ehitised“, sest nüüd on aeg anda ehitajatele tööd paari uue templi ja ausamba püstitamisel. Egiptuses on neid palju, kuid vajad mõnda sellist, millel oleks sinu nimi ja nägu.

Mõnikord võib laenata ka olemasolevaid templeid ja neid veid ümber ehitada, kuid uhkem ja suursugusem oleks ehitada ikka päris uus, mis nõuab muidugi palju tööd ja aega.

Juttu on siis ka kuninglikust pensionipõlvest, vanamoelistest püramiididest jpm.

Viies peatükk on „Surma algkursus“, sest vaarao surres läheb lugu tõeliselt huvitavaks. Siin on juttu muumia tegemisest, maagilistest maskidest, ihukaitsjatest, mugavatest kirstudest, lisakirstudest, rahvarohketest matustest.

Lõpuks on vaarao surnukeha hauakambris, kus tal on kaasas puidust teenrid. Lausa 356 tükki, üks kuju aasta iga päeva kohta. Haualambris on kaasas sinu voodi, rõivad, muusikariistad, lauamängud, isegi lemmikloomade muumiad.

Viimane, kuues peatükk on „Tee allmaailma“. Hauatagune elu ei alga kohe – selleni jõudmiseks on sul kõigepealt vaja läbida allmaailm. Tegelikult on see väga jube koht, mis kubised koletistest, lõksudest ja mustast maagiast. Meil on võimalus tutvuda allmaailmas ellujäämise teejuhiga, milles on juttu surnute valvurist Anubisest, surmajõest, hukatuse koobastest, väravavalvuritest, Osirise paleest ja lõpuks kuninglikust teispoolsusest.

Raamatu lõpus on ka väike jumalate välimääraja.

Selline väga huvitav ja põnev raamat on see „Vaarao käsiraamat“. Täpselt sama huvitav lugemine, kui kõik eelmised „Käsiraamatute“-sarjas ilmunud raamatud, milles on räägitid detektiividest, piraatidest, rüütlitest, astronautidest, printsessidest.

 

Vahvad pildid on joonistanud Paddy Mounter

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad