KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: "Usin ehitaja. Tuletõrjedepoo. Tuletõrje vilgas tegevus"
Uus raamat: "Usin ehitaja. Tuletõrjedepoo. Tuletõrje vilgas tegevus" (14 märts 2017)


„Usin ehitaja. Tuletõrjedepoo. Tuletõrje vilgas tegevus“

(Varrak)

 

Pane päästesõidukid kokku, aseta paika tuletõrjujad ja varustus ning kihuta õnnetuspaigale! 32-leheküljelise raamatuga, mis kubiseb põnevatest faktidest, on Usina Ehitaja tuletõrjedepoo ideaalne õppevahend kõigile tulevastele tuletõrjujatele.
Kui karp lahti teha, avaneb toimeka tuletõrjedepoo sisemus, milles on tuletõrjekopter ja -auto, 92 cm pikkune kokkupandav tee, tuletõrjujad ja nende varustus, lisaks asjalikud selgitused, milline on tuletõrjujate igapäevatöö.

 

Pean tunnistama, et ka mina unistasin väikese poisina tuletõrjuja ametist, mistõttu võin öelda, et see komplekt on nüüd küll üks igati vahva asi!

See on selline ülimalt lahe komplekt, väga uhkes karbis, mille sees 32 leheküljeline raamat ja pappmudelid ehitamiseks. Lahe on see, et see sama karp, milles asjad sees on, on ühtlasi ka 92 cm suurune tuletõrjedepoo. Väga uhke värk!

Olen 100% kindel, et väikestele poistele, ja miks mitte ka tüdrukutele, jätkub sellega tegevust päris mitmeks päevaks.

Avame karbi ja piilume sisse.

Siin sees on tõepoolest raamat, mis jutustab tuletõrjujate elust, tööst ja tegevusest.

Kohe alguses tutvub väike lugeja tuletõrjedepooga, kus on võimalik näha ka depoo ruume ja autogaraaži. Seejärel tehakse juttu elust depoos – saame tuttavaks tuletõrjujate meeskonnaga, kuhu kuuluvad meeskonna juht, valvekorra juht, tuletõrjujad, kokk, kõneoperaator ja vahva maskott ehk koer Muri. Mul on tunne, et Muri on dalmaatsia koer. Saame teada sedagi, et tuletõrjujad saavad depoos isegi trenni teha, vaba aega veeta, süüa ja vajadusel ka magada.

Edasi on juttu tuletõrjeautodest, mis peavad olema suured ja tugevad, et meeskond koos raske varustusega kiiresti ja turvaliselt kohale toimetada. Meil on võimalus näha, millised on tuletõrjeauto varustuskapid, juhtseadmed, tuletõrjevoolikud. Tutvume ka tuletõrjeautode tüüpidega: redeliga tuletõrjeauto, pumbaauto, paakauto, kiirabiauto.

Edasi liigume juba tuletõrjujate juurde. Tutvume nende vaprate meeste päästevarustusega. Tulekindlad rõivad kaitsevad tuletõrjujaid kuumade leekide eest. Siin on ülevaade sidevahenditest, tööriistadest, lõikeseadmetest, läikivatest ülikondadest, mis kaitsevad tuletõrjujaid ka kõige kuumemate leekide eest.

Mis juhtub siis, kui depoos antakse häire? Meeskond peab kogunema ja olema valmis väljasõiduks. Hädaabikõne tuleb depoosse, mõni minut pärast seda on meeskond autodes valmis ja läheb sõiduks! Sisse lülitatakse vilkurid ja sireenid.

Juba jõuamegi tulekahjupaika, kus koostatakse tegevusplaan. Tuletõrjujad laadivad vajaliku varustuse maha ja asuvad tööle. Igal mehel on kindel ülesanne.

Edasi loeme sellest, et tuletõrjujad osalevad ka muudel päästetöödel, nagu näiteks liiklusõnnetuste ja üleujutuste korral, ning isegi pärast maavärinaid. Siin ongi ülevaade sellest.

Kuid, see pole veel kõik! Juttu tehakse tuletõrjekopteritest, sest lendamine on autosõidust palju kiirem. Kes kuuluvad kopterimeeskonda, kes on kanderaamikandjad, mis on vintsimine? Lisaks tuletõrjekopteritele on veel teisigi tuletõrjesõidukeid, nt. tuletõrjelaevad, lennuvälja tuletõrjeauto, mis pihustab vahtu, metsatulekahju kustutusauto, veepommitajad (lennukid ja kopterid).

Raamatu lõpus on õpetused, kuidas karbis olevaid mudeleid kokku panna. Siin on tuletõrjedepoo ja autotee, torul alla libisev tuletõrjuja, kopter, piloot, parameedik. Ehitada saame ka tuletõrjeauto, millel on isegi redel, voolikuhoidja ja tuletõrjehüdrant. Loomulikult on siin ka tuletõrjemeeskond, kokk ja koer ning redelil roniv tuletõrjuja.

Selline vägev värk! Lugemist ja toimetamist jätkub siin väga pikaks ajaks.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad