KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Caleb Krisp "Ainult mitte Ivy Pocket"
Uus raamat: Caleb Krisp "Ainult mitte Ivy Pocket" (20 märts 2017)


Caleb Krisp

„Ainult mitte Ivy Pocket“

(Varrak)

 

Saage tuttavaks tüdrukuga, keda kõik püüavad vältida! Ivy Pocket on kaheteistkümneaastane täiesti tähtsusetu teenijatüdruk, kes on endast väga heal arvamusel. Kui krahvinna Carbunkle, kes pigem põgeneb Lõuna-Ameerikasse, kui jääb edasi Ivy seltsi, jätab ta Pariisi maha, pole meie nii-öelda kangelannal ei raha ega ka kodu, kuhu minna… Ent siis kutsutakse Ivy Pocket Trinity hertsoginna surivoodile. Vürstliku 500-naelase tasu eest nõustub Ivy viima Inglismaale hertsoginna väärtuslikema varanduse – Kellateemandi – ja panema selle jubedale Matilda Butterfieldile tema sünnipäeval kaela. Ei võta kaua aega, kui Ivy on sattunud keset salasepitsusi, kust ei puudu kurjus, vägivald ega ka mõrv. Barbara Cantini humoorikate gooti stiilis illustratsioonidega raamatus „Ainult mitte Ivy Pocket” algab ühe tüdruku surmnaljakas teekond, mille kestel ta saab teada, kes ta tegelikult on.

 

Kui Sul on plaanis lugeda sellist raamatut, mis oleks hästi põnev ja kaasakiskuv, milles oleks parasjagu huumorit, vahva peategelane, kus oleks kummitusi ja põnevat aega sada või veidi rohkem aastat tagasi, siis on „Ainult mitte Ivy Pocket“ see õige valik.

Caleb Krisp on tõepoolest valmis saanud sellise laste- ja noorteraamatu, mida on raske käest panna, enne kui see lõpuni loetud on. Põnevust jagub päris viimaste lehekülgedeni, sest alles siis selgub, mis on kõikide sündmuste ja tegelaste taga. Või tegelikult, ka siis jäävad mõned asjad lahtiseks, mistõttu võib arvata, et raamatule tuleb veel teinegi osa. Kui veidi veebiavarustes surfata, siis selgub, et tegelikult ongi ilmunud kaks Ivy Pocketi-raamatut ja kolmas ilmub inglise keeles juba selle aasta kevadel.

Põnev lugu algab sellega, et Ivy Pocket leiab oma emanda voodilt kirjakese, milles krahvinna Carbunkle teatab, et ta sõidab Lõuna-Ameerikasse, kuna see asub Pariisist piisavalt kaugel ja ta loodab tüdrukut enam mitte kunagi näha! Tüdrukule on jäetud 1 nael, mis olevat tema käitumist arvestades lausa helde, kuid nüüdsest alates on Ivy Pocket ise enda peremees.

Seejärel jutustab Ivy Pocket veidi iseendast ja teenijatüdruku tööst krahvinna juures. Ta ise arvab, et on käitunud viisakalt, kenasti ja abivalmilt, kuid tegelikult on asjalood veidi teised. Ivy Pocket on väga otsekohese ütlemise ja käitumisega, mistõttu pole ta kindlasti mitte ideaalne teenijatüdruk. Asjad väljuvad kontrolli alt Pariisis ühel pidulikul õhtusöögil, kus osalevad ka Prantsusmaa president ja Rumeenia printsess. Uhke seltskond, kuigi Ivy arvates üks neist liiga paks ja printsessil kasvab habe! Ivy otsustab sekkuda sellesse, kuidas krahvinna kilpkonnasuppi luristab ja seda endale peale ajab ning ta otsustab krahvinnat söömise juures aidata! Krahvinna saab hiiglama vihaseks ja Ivy Pocket otsustab vihast perenaist rahustada ja surub daami pea puuviljapunši sisse. Ivy arvab, et tema perenaine on saanud vähemalt peaajupõletikku. See on viimane piisk karikas ning krahvinna otsustab Pariisist lahkuda, jättes maha oma liiga ägeda teenijatüdruku.

Nüüd on Ivy täbaras olukorras. Ta on üksinda Pariisis. Hinge taga on üks nael. Tööd ei ole. Tagasisõidepiletit Inglismaale samuti mitte. Pole üldse mingeid väljavaateid.


Ivy Pocket on ju siiski ja hakkaja tüdruk, iseenda arvates lausa sõjaaja peaminister ja ta otsustab pakkuda ennast tööle hotell Grandi ehk sinna, kus ta on koos krahvinnaga elanud Pariisis olles. Hotelli juhataja kinnitab, et 12-aastane tüdruk ei sobi nende juurde, ja ka krahvinna pole tüdrukut just väga hea sõnaga meeles pidanud. Hetk hiljem pöördub Ivy juurde jooksupoiss, kellel on tüdrukule oluline sõnum. Tüdrukut ootab enda juurde Trinity hertsoginna, kelle juures on Ivy koos krahvinnaga alles eelmisel päeval olnud. Hertsoginna peaks olema Inglismaa rikkaim naine, kes on viimased kuuskümmend aastat elanud välismaal. Jooksupoiss kinnitab, et krahvinna on suremas ja Ivy peab kindlasti tulema.

Ivy lähebki.

Ta kinnitab hertsoginnale, et vanadaamil on ilusat tooni rohelised silmad, kuid muidu on ta täielik õudus. No selliste otsekoheste ütlemistega Ivy kord on.


Hertsoginna näib teadvat Ivyst väga palju. Ta teab, et tüdruk on jäetud viieaastaselt Harringtoni hüljatud laste kodusse, kuigi Ivy vaidleb vastu ja kinnitab, et ta kasvas metsikult armastavas peres. Hertsoginna teab ka seda, et Ivy on enne Pariisi tulekut töötanud Londonis Midwinterite juures, mistõttu peaks tüdruk tundma ka leedi Amelia Butterfieldi ja selle tütart Matildat!?

Hertsoginna näitab Ivyle kaunist kaelakeed, mille küljes üsna suur teemant, mis olevat hindamatu. See on Kellateemant, millel olevat laastav võim. Teemant näitavat ka aega.

Teemant ongi üsna suur, umbes muna mõõtu, kuid lamedam. Selle peal on tilluke kell. Üleskeeramise mehhanismi sellel pole, kuid kell on käinud juba sajandeid. Kell töötab teemandi abil. Ivy piilub hetkeks teemandi sisse ja näeb selles hommikust Pariisi. Hertsoginna kinnitab, et teemant võibki lasta sellel, kelle käes ta on, heita põgusaid pilke minevikule, olevikule või tulevikule. Mitte ainult enda elule, vaid ka teiste omale. Nägemused võivad olla meeldivad, kuid võivad ka õudust tekitada.


Ivy saab hertsoginnalt ülesandeks toimetada Kellateemant Inglismaale Butterfieldide mõisa Butterfield Parki, mis asub Suffolkis. Teemant saab olema kingitus Matilda Butterfieldile, kes saab 12-aastaseks. Teemant tuleb anda tüdrukule tema auks korraldataval ballil kõigi külaliste ees. Lisaks sellele saab Ivy korralduse, et ta ei tohi kaelakeed kaela proovida, mitte keegi ei tohi seda enne balli näha ja mitte keegi peale Matilda ei tohi seda kanda. Kui ülesanne täidetud, saab Matilda endale 500 naela, mille annab talle hertsoginna advokaat Horatio Banks. Ivy on ülesandega nõus, sest 500 naela on tema jaoks väga suur raha.

Enne lahkumist hertsoginna juurest hotellis, näeb Ivy teemantis vaatepilti, kuidas üks naine luurab vanadaami sviidi ukse taha. Ivy tormab uksetagust kontrollima, kuid seal pole mitte kedagi. Hertsoginna on kindel, et see on nuhk, kes soovib teemanti kätte saada, kuna seda kaunist ja müstilist kivi on jälitatud sellest ajast saadik, kui see Budatta metsikust džunglist leiti. Ja veel, ballil peab Ivy ütlema, et selle teemanti saatis Winifred Farris, sest Matilda vanaema saab sellest sõnumist aru! Väga kahtlane ja kummaline värk, kas pole.


Ivy lahkub hotellist Grand, et asuda teele Inglismaa poole. Tal tuleb reisida suure laevaga, mil nimeks Britannia, kuid sadamasse jõudes kuuleb ta hirmsat lugu. Hotellist Grand leiti mõrvatud vanadaam, kel löödud pistoda otse südamesse. Vanadaamiks pole keegi muu, kui Trinity hertsoginna. See oli juhtunud veel samal öösel, kui Ivy hotellist lahkus.


Nüüd on Ivy üsnagi murelik, kuid ta ei suuda vastu panna kiusatusele ja proovib Kellateemandiga kaelakeed endale kaela. Teemant hakkab pulseerima ja tukslema. Ivy näeb teemandis väikest tüdrukut, kes nutab. Tüdruk on üksinda ja ta on jäetud mingisse kohutavasse kohta. Ivy on kindel, et see väike tüdruk on tema ja nähtu on seotud tema minevikuga. Hetk hiljem vaatepilt kaob, sest keegi koputab kajuti uksele.


Ukse taga on üks üsnagi kummaline naisterahvas, kel nimeks Geraldine Always. Siinkohal tuleb mainida, et temast saab selle raamatu üks peategelastest, kelle roll edaspidistes sündmustes on väga suur. Ta tutvustab ennast kirjanikuna, kes kirjutanud raamatu „Šotimaa ja Walesi kuulsad kummitused“, mida müüdi vaid 63 eksemplari. Nüüd on naine reisinud maailmas ringi ja alustanud uue raamatuga, mis jutustab müütidest ja legendidest, neetud reliikviatest, kadunud maailmadest jpm.

Preili Always jätab Ivyle igati sümpaatse mulje ja tüdruk otsustab avaldada talle saladuse, et ta on viimas Kellateemanti Inglismaale. Ma usun, et paljudele lugejatele tundub, et preili Alwaysile pakub see kivi vägagi suurt huvi ja kas ta mitte ei taha Ivyle lausa kallale minna, et kivi kätte saada?

Hetk hiljem tõdeb Ivy, et ta seda kaelakeed teemandiga juba kaelagi proovinud, kuigi seda ei lubatud teha. Preili Always ei suuda seda uskuda ja tõmbub veidi eemale. Raamatu lõpus saame teada sedagi, miks preili Always seda esialgu uskuda ei suuda.

Laeval näeb Ivy veel ühte kummalist vaatepilti – preili Always räägib väikese inimkoguga, kellel on seljas suure kapuutsiga vaimulikurüü. Väga lühikest kasvu munk? Preili Always kinnitab Ivyle, et tema pole küll mitte kellegagi kohtunud, ja asjalood lähevad veelgi segasemaks, kui Ivy näeb Londoni sadamas, kuidas preili tollesama vaimulikurüüs tegelasega laevast üheskoos lahkub?


Londonis kohtub Ivy advokaat Horatio Banksiga, kellele see lugu Kellateemandiga ei meeldi. Ta lubab asja uurida, kuid öö peab Ivy veetma hertsoginna Londoni kodus.

Päeval kohtub ta pargis täiesti juhuslikult (kas ikka on nii?) preili Alwaysiga, kellel tüdruk ütleb, kus ta ööbib. Samal öösel tungivad hertsoginna majja vargad. Ivy näeb neid ja need on kaks väikest munka ja keegi naine, kes midagi otsivad? Kellateemanti? Igal juhul peab Ivy maha vägeva lahingu ning kurjamid lasevad jalga. Kes olid need öised vargad?

Juba järgmisel päevak asub Ivy teele Butterfieldide mõisa poole. Ta sõidab rongiga, kus on ühes kupees Rebecca Butterfieldiga, 13-aastase neiuga, kes on Matilda Butterfieldi nõbu. Rebecca jätab igati sümpaatse mulje ja seda ta tegelikult ka on. Ka Rebecca ema on surnud, mis on talle jätnud väga sügava trauma, mida ta elab üle senini.

Siinkohal pean ma vist joone alla tõmbama, sest muidu läheb teil raamatu lugemine ju igavaks. Igal juhul lähevad sündmused mõisas vägagi põnevaks ja kõik keerleb Ivy Pocketi ja salapärase Keelateemandi ümber.

Saate tuttavaks nii Matilda Butterfieldi kui ka tema sõbraliku ema, leedi Ameliaga. Mõis kuulub Matilda ja Rebecca vanaemale, leedi Elizabethile, kes on üks vägagi hirmus vanadaam. Mõisas toimetab ka preili Frost, kes on guvernant, kes alles hiljuti mõisa tulnud. Preili Frost on vägagi lähedalt seotud Ivy Pocketiga, ja esialgu tundub, et just guvernant on selles loos kurjamiks, kuid kas ikka on.

Sündmused lähevad veelgi pingelisemaks, kui Ivy Pocket otsustab mõisa kutsuda ka preili Alwaysi.

Igal juhul on siin juttu veel ka kahest erinevast maailmast, mille vahel aitab Kellateemant liikuda. Saate teada, mis koht on Prospa, ja mis seal lahti on. Mis on see varjatud maailm, kus on kohutav katk ja miljonid surnud? Ja kes on Väravavardja? Kes on Kellaemand? Kes on Tik-Takistid? Miks on vaja Prospas siinse maailma hingi? Kes on hea, kes on halb?

Kes on see tüdruk, kes saab vabalt maailmade vahel liikuda?

Kes on see tüdruk, kes peaks suutma ravida katkuhaigeid ja tõusma troonile?

Kas tõesti Ivy Pocket?

Lisaks jälitavad Ivyt mõisas kummitused, ta seotakse voodi külge kinni, ta kukub tulle, teda visatakse vastu seina, lükatakse trepist alla, kuid ta jääb terveks! Lisaks avalduvad Ivy tervendajavõimed!

Kuidas see põnev lugu lõpeb? Igal juhul jääb see lugu üsnagi põnevas kohas pooleli ja Ivyt ootab ees reis Londonisse, kus ootavad teda… Kes ootavad, miks ootavad? Lugege, ja saate teada.

 

Ivy Pocketi lugu üks igati põnev ja kaasakiskuv lugemine, mis peaks sobima suurepäraselt nii poistele kui ka tüdrukutele, nii noorteke kui ka vanadele.

5+ raamat

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad