KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Henrik Tamm "Ninja Timmy ja valge ahvi saladus"
Uus raamat: Henrik Tamm "Ninja Timmy ja valge ahvi saladus" (23 märts 2017)


Henrik Tamm

„Ninja Timmy ja valge ahvi saladus“

(Ajakirjade Kirjastus)

 

Timmy ja tema sõprade uus seiklus viib nad džunglisse, kus iga puu taga varitseb oht.
Sansorias põgenenema pääsenud valget ahvi jälitades jõuavad kartmatud ninja’d igivanasse
allveelaevabaasi, salapärase Kirjaniku peidukohta.

Miks ahv sinna suundub ja kas sõpradel õnnestub kurjamite plaanid nurjata?

Filmide „Shrek” ja „Narnia kroonikad” visuaalse maailma looja Henrik Tamm kutsub noore lugeja pilkupüüdvate piltidega põnevale teekonnale, kus sõpradest saavad vaenlased, vaenlastest sõbrad ja abi võib saabuda kõige ootamatumast suunast.

 

Ma olen kindel, et Eestis on päris palju neid väikesi ja suuri raamatusõpru, kes on Ninja Timmy ja tema sõprade tõelised fännid, kusjuures, mina ka.

Nüüd on ilmunud Ninja Timmy raamatute kolmas osa ja see on täpselt sama põnev ja kaasakiskuv kui kaks esimest osa.


Seekordse raamatu avab proloog, kus keegi midagi kirjutab ja ta saab kirjutatu valmis. Kirjutaja juures on tema meremeestest sõbrad, kuid need on valmistatud metallist ja puidust ning näo asemel on neil kõigil inimese näoilme järgi maalitud maskid! Tulekul on mingisugune pidu, sest külalised on saabumas kahe päeva pärast.


Meie seikluse peategelasteks on kaks kassi – Ninja Timmy ja Flores, naarits Simon ja leemur Isis ning pisike tüdruk, kel nimeks Matilda. Uskumatu seltskond, kas pole. Nad lendavad allveelennukiga, mille nad raamatusarjas eelmises osas ehitasid. Nad on äsja lahkunud Sansoriast, kust Timmy võttis kaasa salapärase võtme. Põrsakestest vennad Jasper ja Kasper, kes on ka nende sõbrad, on jäänud Sansoriasse kõrgemat matemaatikat õpetama.

Timmy ja tema sõbrad on suunanud pilgud merele, et leida Administraatori ehk valge ahvi paati. Oli just valge ahv see, kes oli eelmises osas nõiutud raamatu abil orjastanud keiser Istradiuse js Sansoria elanikud. Meie ninja-sõbrad läksid sinna appi, kuid ka nemad langesid needuse ohvriks. Ainult väikese Matilda erakordne fantaasia suutis needuse murda ja nad kõik päästa. Valge ahv põgenes Sansoriast, kuid ta varastas „Paberirulli kõige päritolust“.


Nüüd otsivad meie peategelased valge ahvi paati. Nad on jõudnud Ketteli mere kohale, kus peaks seilama ka kohutav mereröövlikapten Maulbrigg ja tema jõhker meeskond. Kas tõesti peavad meie ninjad selles osas kohtuma mereröövlitega?

Ah jaa, „Paberirull kõige päritolust“ on ohtlik jõud, mida saab kasutada valesti, kui see valedesse kätesse satub.


Ühel hetkel märkavad meie sõbrad allveelennuki ekraanil meeleheitlikult plinkivat rohelist täppi. Kas see ongi Administraatori paat? Nad juhivad allveelennuki objektile lähemale ja üheskoos märgatakse laeva, mille ninast kerkib suitsu! Laeva peamasti külge näib olevat seotud kaks inimest. Timmy vaatab täpsemalt ja mätkab, et need inimesed on Elyzandriumi pagar ja tema naine. Otto ja Eloise on väikese Matilda vanemad. Mida nemad merel teevad, miks on nad kinni seotud, miks on neil tropid suus! Tundub, et nad üritavad midagi ütelda! Matilda võtab isalt suutropi ja mees karjataba, et see on lõks!

Hetk hiljem kerkib ümbritsevast suitsust esile hiigelsuur mereröövlilaev ning mereröövlid ründavad ninjasid. Mereröövlite hulgas on nii inimesi kui ka loomi, üks kohutavam kui teine. Mereröövleid on kolm korda rohkem kui ninjasid ja nad on vähemalt kaks korda suuremad. Ninjadel tuleb pärast lühikest lahingut alla anda. Mereröövlid loodavad leida kulda ja raha, mida ninjadel ju pakkuda ei ole. Eriti võimukas on üks mereröövlitest, pantritüdruk Ester! Ninjad nõuavad, et neid viidaks mereröövlite kapteni juurde.

Teel sinna jutustavad Otto ja Eloise sellest, kuidas nad merele sattusid, kuidas vana Alfred suure kastiga üle parda kukkus, kuidas mereröövlid nende kalalaeva ründasid. Kas tõesti on Ninja Timmy hea sõber vana Alfred uppunud?


Samal ajal jutustab autor meile ka Administraatorist, kes on oma võimsa kiirpaadiga jõudnud maa lähedale. Maa, mis peaks olema tema kodu. Administraator mõtleb Kirjaniku iga-aastase peo peale (siinkohal meenub lugejale kindlasti raamatu proloog), sest see on ainus aeg, kui saab Kirjaniku juurde minna. Näib, et Administraatoril on plaan viia „Paberirull kõige päritolust“ Kirjanikule, et see teeks sellesse mõjuvõimsasse kirjarulli lisandused. Kirjanik võlgneb selle talle! Kirjanik, kes varastas valge ahvi lapsepõlve. See saab olema magus kättemaks! Administraator loodab leida mälestused tema unustatud lapsepõlvest. Abiks kirjarull ja võti. Pronksvõti on alati valge ahvi kaelas rippunud, kuid nüüd... Nüüd on see kadunud. Kas mitte ei ole see sama võti praegu hoopis Timmy käes?

Administraator liigub oma kodumaja poole. Vana maja uks avaneb ja seal seisab õks kahvatu väike naine. Naine ukseavas on valge ahvi ema, kuid Administraator ei lähe sinna, ta kaob öösse.


Samal ajal viiakse ninjad mereröövlite kapteni juurde. Maulbrigg on hirmus ja jõhker mees, kellel on mereröövlile kohaselt ka puujalg. Flores suudab meest sedavõrd palju oma jutuga vihastada, et kapten pakub välja duelli. Duelli Timmyga!

Duell on vihane ja vägev. Näib, et Timmy on seda kaotamas, kui talle meenub taskus olev maagiline aja kulgu aeglustav vidin. Sellest piisab, et kapteni liikumist aeglustada ja anda otsustav löök, nii et kapten kailt alla kukub. Kapten on löödud ja mees seda ka tunnistab – ninjad on paremad kui mereröövlid!

Seejärel saame teada, et mereröövlid varastavad rikastelt ja annavad osa oma saagist vaestele, kes ümberkaudsetel saartel elavad. Kapten tutvustab ninjadele salapärast vanast riidetükist kaarti, mis tutvustab sügaval džunglis olevat kohta, mille nimi on Nexor. Seal elavat kõige hullem petis, kes kunagi maa peal elanud. Ta on tuntud kui Kirjanik, kelle saagad ja kirjutaised olevat nii mõjuvõimsad, et võivad sind hulluks ajada ja isegi su mõtteid kontrollida! Kaardil näib olevat kosk mille keskel on saar mingisuguse suure ehitisega. Legendi kohaselt oli see kunagi allveelaevabaas, mille rajasid Iidsed Merekaptenid.


Ninjad ja ka väike Matilda, kes muideks saab nüüd endale samuti ninja-kostüümi, mille Simon on isiklikult õmmelnud, otsustavad minna Nexorisse, et uurida välja, kes on too Kirjanik, kas seal võiks olla ka valge ahv, ja mis seob valget ahvi ja Kirjanikku.


Teel Nexorisse kohtutakse ühe kummalise, võlukepikesega naisega, kel nimeks Cassandra. Mulle tundub, et ta on võlur või äkki hoopis haldjas. Naine kinnitab Timmyle, et teel Nexorisse ja Nexoris saavad vaenlastest sõbrad ja sõpradest vaenlased. Isegi need, kes olid ninjade arvates kadunud, pöörduvad tagasi. Kas võidab tõde või hoopis võim, ahnus ja kullaarmastus? Kõik lasub Timmy õlgadel. Timmy leitud võtmes peitub saladus ja vana maagia!


Äkki ilmub ei-tea-kust välja mereröövel Ester, kes pakub ennast ninjadele appi, teejuhiks Nexorisse. Timmy otsustab julget pantritürdukut usaldada. Kas see on õige tegu?

Kas ninjad jõuavad Nexorisse? Mis seal toimub? Mis pidu seal toimub ja miks? Kes on Kirjanik, kes maailma valitseb? Kas Kirjanik on üldse halb? Kes on need Iidsed Merekaptenid? Kes on need sõbrad, kes polegi sõbrad? Kes on need vaenlased, kes on hoopis sõbrad? Kes on need kadunud, kes pöörduvad tagasi? Mida tahab Administraatot tegelikult ja kas ta selle ka saab? Kas lugu lõpeb õnnelikult?

Igal juhul jätkub raamat igati põnevalt ja kaasahaaravalt, siin on palju pingelisi sündmusid ja ootamatuid pöördeid ning kõik on igati filmilik või vähemalt multifilmilik, millele annavad vürtsi juurde raamatu autori suurepärased illustratsioonid, mis juba ise on nagu üks multifilm.


Ja kui kolmanda osa läbi saate, siis olen kindel, et mõtlete – see Ninja Timmy-raamat on ikka üks igati äge raamat!

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad