KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Timo Parvela, Björn Sortland, Pasi Pitkänen "Kepler62. Kolmas raamat: reis"
Uus raamat: Timo Parvela, Björn Sortland, Pasi Pitkänen "Kepler62. Kolmas raamat: reis" (2 aprill 2017)


Timo Parvela, Björn Sortland, Pasi Pitkänen

„Kepler62. Kolmas raamat: reis“
(Ajakirjade Kirjastus)

 

”On aeg. Tehke inimkonnale au.”
Nende sõnadega jätab vana kindral Livingstone hüvasti lasterühmaga, kes saadetakse hävinevalt Maalt kaugele kosmosesse otsima võimalust elu uuesti alustada.

Süstik viib nad kosmosejaama, kus reisilisi ootavad täheristlejad Santa María, Pinta ja Niña. Ari hoolitseb oma väikevenna Joni eest ja kahtlustab, et lahkujatele pole nende missiooni kohta päris kõike räägitud. Kes on uinutatud salapärasesse kapslisse ja miks Ari korraga keset lendu üles ärkab?
Ees ootab reis tundmatusse.

 

Väga põneva ja kaasakiskuva raamatusarja „Kepler62“ kosmoseseiklus on jõudnud juba kolmanda raamatuni. Kokku peaks ilmuma selles sarjas kuus raamatut, seega oleme täpselt poole peal ja nagu seekordne pealkiri vihjab alustame reisiga.


Seekordse osa peategelasteks on soomlastest vennad Ari ja Joni, kellega saime tuttavaks raamatusarja esimeses osas ning norra tüdruk Marie, kes oli peategelaseks sarja teises raamatus. Loomulikult lööb ka selles osas kaasa leitnant Olivia Colin, kelle kohta on raske öelda, millised on tema kavatsused – head või halvad või…

Tegelikult lööb sellel reisil kaasa veel ka teisigi lapsi, kusjuures riikidest on esindatud Lõuna-Korea, Kanada, Venemaa, Prantsusmaa, India ja Argentiina. Abipiloot Uli on sakslane, kosmosejaama ülem Antionio on brasiillane. Kirju seltskond.


Üksteist tegelast on kosmosereisiks valmis, sest selle osa alguses pole näha Maried. Teada on, et tüdruk peaks olema kosmosesüstikus, aga kus?

Area 51-le on tulnud kokku palju inimesi saatma meie reisiseltskonda. Lastele kinnitatakse, et nad on maailma lootus, nende õblukestel õlgadel lebab kogu inimkonna tulevik. Nad on inimkonna pioneerid, rajades eluala sinna, kus ükski inimene pole kunagi käinud.

Kosmosesüstik peab viima nad kosmosejaama ISS4, kus neid ootavad ees kosmoseristlejad/tähelaevad, mis on saanud nime Kolumbuse laevade järgi: Santa Maria, Nina ja Pinta.

Ka selles osas on üsna pikalt juttu kosmoselennu stardist, ja esialgu vaevab Arit mõte, mis on saanud Mariest, kuhu nad ikkagi sõidavad, mis neid seal ees ootab?

Lõpuks on start antud. Nad hõljuvad. Nad on kaalutud. Nad on kosmoses!

 

Joni vaatab kosmosest maakera, mis on poisi arvates kõige ilusam asi, mida ta eales näinud. Joni suudab öelda vaid ühe sõna – „Kodu“. Jah, ei maksa unustada, et enamus meie loo tegelastest on siiski lapsed.


Lend ei kesta kaua, ja juba algab põkkumine kosmosejaamaga. Seal kinnitab kosmosejaama ülem neile, et nad ei saa olla seal kaua, sest laste teekond jätkub õige pea. Neile tutvustatakse kolme tähelaeva, mis liiguvad Kepler62 poole päikesetuule jõul. Päikesetuule kiirus olevat 400-800 kilomeetrit sekundis, laevad suudavad arendada kiirust 100-200 kilomeetrit tunnis ehk 360 000 kilomeetrit tunnis!

Uskumatud kiirused.

Iga laev koosneb neljast moodulist – tehnilised ruumid ja juhtimisruum, reisijate sektsioon, millest saab uuel planeedil esilagu ka reisijate kodu, lastiruum, milles on kõik vajalik aastakümneteks, lõpuks veel lasermootor, mis laeva õige kiiruseni viib. Kui see kiirus on saavutatud, irdub mootor automaatselt. Põnev, kas pole.


Olivia Colin käitub ka kosmosejaamas üsna salapäraselt ja läheb koos kosmosejaama ülema ja veel kahe inimesega kuhugile. Ari otsustab neile järgneda ja vaadata, mis toimub. Poiss näeb kahte kummalist kapslit, kuid tema elu satub ka üsna tõsisse ohtu. Arit vaevad taaskord mõte, mis on tõde, milline tõde valitseb Kepler62’l.

Lõpuks siirdutakse tähelaevadesse. Santa Marias on koos Ari, Joni, Olivia Colin ja Marie. Ari on kindel, et nende tähelaevas on keegi veel. Kes?


Nende kehadesse lastakse vedelik, et reisijad jääksid magama. Nad on kapslite sees, kus algab aeglane protsess, mille eesmärk on reisija elutegevuse alalhoidmine tehisorganismi abil. Ari ja Joni soovivad teineteisele head ööd ja kinnitavad, et nad kohtuvad tulevikus.


Ühel hetkel on Ari ärkval! Kas nad on kohal? Või ei ole?

Nüüd lähevad asjad põnevaks, sest olukord on palju keerulisem, kui lugeja arvatagi oskas. Lisaks Arile on üleval ka Marie.

Kas Aril ja Mariel on mingi ülesanne?

Kuidas lapsed saavad hakkama siis, kui mängu tulevad meteoorid ja komeet!

Marie räägib Arile ka sellest, mida tema nägi, kusjuures ka kummalisest putukulaadsest sosistajast. Kas see on kaasas nende tähelaevas? Kas putukalaadne sosistaja on olend Kepler62’lt?

Probleeme on lennul veelgi, kuid ma ei saa teile ju kõike ka ära rääkida. Igal juhul kaob üks tähelaevadest. Milline?

Ja mis on see ussiauk, kuhu nad peavad suunduma, et liikuda valgusest kiiremini.

 

Selline põnev lugu seekordses osas, ja mul on tunne, et järjest põnevamaks läheb.

Igal juhul ootame sarja neljandat raamatut, mille pealkiri on „Pioneerid“.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad