KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Sabine Boccador "Ütle mulle! Teadus ja leiutised"
Uus raamat: Sabine Boccador "Ütle mulle! Teadus ja leiutised" (2 juuni 2017)


Sabine Boccador

„Ütle mulle! Teadus ja leiutised“

(Varrak)

 

Milline oli esimene arvuti? Millised olid esimesed mänguasjad? Miks juustus on augud?

Need on vaid üksikud küsimused, mis panevad aeg-ajalt elu üle pead murdma nii suuri kui väikeseid. See raamat vastab rohkem kui kahesajale küsimusele leiutiste, teadusavastuste ja põnevate nähtuste kohta, et rahuldada laste uudishimu. Raamatus on neli kleepimislehtedega eraldatud teemat: leiutised, Maa, kosmos ja igapäevased nähtused. 

Vanusele alates 4. eluaastast.

 

Kirjastuse Varrak vahva, lastele suunatud raamatusari „Ütle mulle!“ on saanud uue osa. Seekordne raamat jutustab uudishimulikele põngerjatele teadusest ja leiutistest. On ju ka raamatu kaanel vahva sildike, millel kirjas „Uudishimulike põngerjate küsimused“ ja olen kindel, et kui uudishimulikud põngerjad selle raamatu läbi loevad, siis saavad nad palju vahvaid teadmisi juurde.

Raamat on väga lahedas spiraalköites, väga vastupidavate ja tugevate ning põneva lahendusega kaantega, ka leheküljed on vastupidavast materjalist. Nii on kindel, et raamat peab uudishimulike põngerjate käes kaua vastu.

Seegi raamat on jagatud nelja osasse: leiutised, Maa, kosmos ja igapäevased nähtused.

 

Raamatu esimene osa on „Leiutised“. Esimene küsimus esimeses osas on, mis on näpitsprillid? Selgub, et näpitsprillid olid ilma sangadeta, klambriga prillid, mis kinnitatakse nina külge. Järgmine küsimus, kuidas töötasid esimesed liftid? Öeldakse, et 3. sajandil eKr leiutas Archimedes lifti, mis töötas vintsiga.

Kas tead, millised olid rulluiskude eelkäijad, millal tehti esimene kalender, kuidas töötab külmkapp, mis on kõige vanem muusikaistrument? Küsimused on igati põnevad ja küsimusi on palju. Kas oled kuulnud, et kompassi leiutasid hiinlased, arvuti eelkäijaks on Pascali kalkulaator, ka vihmavari ja hambahari on pärit Hiinast. Raamatu esimeses osas tehakse juttu veel ka kuuseehetest, jalgratastest, mänguasjadest, takjapaelast, kloorist, GPS’ist, DVD’st, traksidest, seebist, klaasist jpm. Vastused küsimustele on lühikesed ja lastele kergesti arusaadavad.


Teine osa selles vahvas raamatus on „Maa“. Selles osas küsitakse esimesena, kui vana on planeet Maa? Saame teada, et Maa tekkis 4,5 miljardit aastat tagasi suures gaasi- ja tolmupilves aineosakestest, mis koondusid keraks.

Lugeja saab teada, et esimesed eluvormid Maal tekkisid kõigepealt ookeanides, 3,8 miljardit aastat tagasi. Esimesed elusolendid olid bakterid. Kas tead, mis on Pangaea. See on hästi suur manner, mis läks aja jooksul mitmeks tükiks, mis liikusid mööda ookeane ja millest kujunesid sulle juba tuttavad mandrid. Selles osas saad teada, mis on ekvaator, kui palju on ookeane, mis on saar, mis Maa sees on, miks maa vahel väriseb, mis on maailma kõrgeim mägi, mis on vulkaan? Juttu on veel ka vulkaanipursetest, atollist, geisrist, pilvedest, äikesest, lumest, vikerkaarest, udust jpm.


Kolmas osa - „Kosmos“. See osa algabki küsimusega, mis on kosmos? Kosmos algab 100 kilomeetri kõrgusel Maa kohal, atmosfäärist kõrgemal.

Mis kosmoses on? Kosmoses on taevakehad: tähed, planeedid, komeedid, asteroidid. Need taevakehad on üksteisest väga kaugel ja nende vahel on kosmoseruumis tühjus.

Edasi tulevad mitmesugused küsimused ja vastused kosmose kohta. Mis on universum, kuidas universum tekkis, kas universum kasvab, mis on galaktika, mis on tumeaine, mis on Linnutee, miks tähed säravad, kus tähed tekkivad, mis on tähtkuju? Juttu on ka Päikesest, Päikesesüsteemist, planeetidest, Kuust, päikesevarjutusest, komeetidest jpm.


Neljas on „Igapäevased nähtused“. Selle osa esimene küsimus on, miks on taevas sinine? Teine küsimus on, miks me higistame? Higistame me selleks, et kuumuse vastu võidelda. Kui meil on palav või kui me väga pingutame, tekitab keha naha pinnale higi, mis aurustub ja see omakorda jahutab keha.

Edasi uuritakse selles osas, miks me vahel krooksume, mis on vee kolm olekut, miks aknad uduseks lähevad, mis on kaja, miks me luksume, miks nahk kortsu läheb, kuidas laevad vee peal püsivad. Osad küsimused on tõsised, osad veidi naljakad.

Neljandas osas räägitakse meile veel juustust ja juustus olevatest aukudest, verest, kameeleonist, limonaadist, sinihallitusjuustust, sääskedest, tsemendist jpm. Kas tead miks me sibulat lõigates nutame? Sibulatest eraldub ainet, mis ärritab silmi. Kui see aine pisaratega seguneb, on ta veel torkivam. Selleks, et me ei nutaks, tuleb sibulat lõigata vee all.


Ma loodan, et sa ei lähe nüüd nüüd kohe sibulat vee all koorima, vaid võtad selle põneva ja huvitava raamatu kätte ja hakkad lugema, sest see on üks hiiglama lahe ja vahva raamat. Ema ja isa võid ka lugema kutsuda, sest siin on kindlasti selliseid põnevaid fakte ja teadmisi, mida äkki ka nemad ei tea.

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad