KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Maris Sööt ''Emaga kahekesi. Vanemate ja laste kooslugemise raamat''
Uus raamat: Maris Sööt ''Emaga kahekesi. Vanemate ja laste kooslugemise raamat'' (12 juuni 2017)


Maris Sööt

„Emaga kahekesi. Vanemate ja laste kooslugemise raamat“

(Pegasus)

 

Kogu pere raamatutest „Isaga kahekesi“ ja „Mammu hakkas reisiselliks“ juba teada peategelane ei seikle seekord unistustes ega mööda ilma, vaid satub isemoodi meelterännakule. Koos emaga. Salapärane laegas oma veidra sisuga käivitab hoogsa mängu, mida lustivad kõik asjaosalised. Kui lased end kaasa kiskuda, saad lisaks meelelahutusele ka meeletarkust juurde. Ülemeelikut meeltemöllu!

 

Maris Söödi raamatuid, milles tegutseb Mammu, oleme ka varem lugenud. Nii on tema sulest ilmunud raamatud „Isaga kahekesi. Vanemate ja laste kooslugemise raamat“ ja „Mammu hakkas reisiselliks“. Ka uus raamat „Emaga kahekesi“ on üks igati vahva lugemine.

 

Seekord on Mammu ja tema ema nende suvemajas. Seal leiab Mammu verandalt ühe veidra kasti. Eelmisel õhtul seda seal ei olnud. Kes on selle sinna jätnud? On see äkki aardelaegas? Mis seal sees on?

 

Üheskoos avatakse kast, mis lõhnab nagu India. Kasti kaane siseküljele on kirjutatud: „Meelte teritamise riistad“. Seal on ka kiri, milles öeldakse, et nad on leidnud ühe eriti toreda mängu – meelte teritamise mängu. Laekas peituvaid ülesandeid ning hinge ja lustiga kaasa mängides võite jõuda tähtsate avastuste, saladuste ja üllatusteni. Nii iseenda, oma kaaslaste kui ka maailma kohta. Kõlab igati põnevalt! Mängu eesmärk on üllas ja süsteem lihtne. Selgub, et kõik selles kirstus on nüüdsest leidjate oma. See peaks panema neid uurima ja arendama oma meeli. Haistmist, kuulmist, nägemist, kompimist ja maitsmist. Kõik mängud, reeglid, ülesanded, ideed ja muu vajaminev on selles kirstus olemas. Karbid on nummerdatud. Mulle tundub, et Mammu ja tema ema on saanud suvepuhkuseks ühe väga huvitava ja põneva mängu, nagu ütleb raamatu autor – meelte mängu.

 

Mammu ja ema otsustavad mängida – alustatakse sinisest karbist – lõhnameelest.

Alustuseks tuleb suurest sinisest ümbrikust valida endale sobiva nimega mask. Lõhnameele ülesanded tuleb lahendada mask peas. Maske on kuus: Lõhnatõlk, Nöpsik, Luhvtinina, Nuhutaja, Ninaerk ja Nuusik. Mammu tahab olla Lõhnatõlk, ema on Nuhutaja.

Esimese ülesandena tuleb panna mask pähe ja silmad kinni, tuleb olla hästi tasa ja olla lihtsalt seal, kus oled. Tuleb lihtsalt tunnetada, nuusutada, keskenduda ainult oma ninale. Mis lõhnu tunned? Nimeta. Kirjelda. Seejärel loe üles kõik, mis sulle ümbrust nuusutades pähe tuleb, mida välja tahad öelda ja lindistada võib neid mõtteid ka.

Mammu lesib võrkkiiges ja tema tunneb päikese, pärnaõite, mesimummude, kärbeste, mere, tuule, metsa, niidetud muru, emme, issi, koer Figaro ja kass Muska lõhna. Väga palju lõhnu, kas pole? Ema tunneb suvekodu köögis taluköögi, kohvi, koera- ja kassikrõpsude, vabaduse lõhna. Väga palju väga lahedaid lõhnu!

Teise ülesandena tuleb kirja panna kõik pähetulevad sõnad, mis on nina ja nuusutamisega seotud, lisaks veidrad ütlemised, mis meenuvad. Autor nimetab seda „sõnasõelaks“. Nii meenuvad Mammule ja emale näiteks nospel, aroom, hais, hõng, nosu, nuusklema, lehk, lõhnapilv, ninni, mineviku hõng, lõhnab pettuse järele, haistan halba jne.

Edasi tuleb võtta sinisetriibuline pappkast. Seal on viis kaanega klaaspurki. Mask ees, silmad kinni, tuleb need kordamööda avada, nuusutada, püüda ära arvata, mis igaühes sees on. Piiluda ja puudutada ei tohi, tuleb kirjeldada lõhnu. Auto on joonistanud pildid purkidest, mistõttu lugeja näeb, mis seal sees on, lisaks Mammu ja ema ettepanekud, mis nende arvates sees on. Mis on purkides? Tundub, et neis on lepatriinud, käbid, sidrunid, nõgesed ja saiake. Mammu ja emme arvavad ära kumbki ühe lõhna.

Paneme purgid kõrvale. Järgneb lõhnapantomiim. Tuleb sõnu kasutamata väljendada ainult kehakeele abil kas oma lemmiklõhna või kõige vastikumat lõhna. Mängukaaslane peab ära arvama, millega tegu. Mammu etendab metsmaasikahullust, ema etendab leitud surnud hiire lõhna.

Seejärel on ka lugejal võimalus mõtiskleda mitme küsimuse üle – kuidas lõhnameel on sind aidanud või äkki isegi mingis olukorras ära päästnud; mismoodi aitab haistmismeel sul maailma nautida; mis sa arvad, kuidas oleks elada päris ilma haistmismeeleta; kas seda meelt tuleks hoida ja arendada, kuidas?

Ja üks ülesanne on veel. Tuleb teha oma lõhnameele kohta kokkuvõte. Mis tahes vormis. Mammu kirjutab väga vahva loo, milles kinnitab, et hakkas veel rohkem oma nina armastama, sest nina on tegelikult ikka nii ilus ja osav. Olgugi, et on nöbinina. Olgugi, et ninal on peal ja ümber 101+ tedretäppi. Ema kirjutab väga ilusa ja laheda luuletuse, mille pealkirjaks on „Ninade ülistuseks“.

 

Lõhnameel sai läbi, kuid selles raamatus on veel samasuguseid vahvaid ja põnevaid ja lahedaid ülesandeid, mänge, küsimusi, jutte ja luuletusi ka kuulmis-, nägemis-, kompimis- ja maitsmismeele kohta. Loomulikult on kõik meeled väga-väga tähtsad.

Kui kõik meelemängud läbi saavad, siis kas Mammu ja ema on teritatud meeltega? Kas nad on teravmeelsed? Vaimukad? Võib olla tõesti. Teravad meeled moodustavad omamoodi nõiaringi, mille keskel lustib ja muheleb rõõm ja naer. Kõige lõpuks tuleb meelerahu. Mis see meelerahu veel on? See on see, et meeled on rahul. Kõigega.

Kes on selle kirstu/kasti suvemaja verandale jätnud ja miks?

Kui jõuad raamatu viimase leheküljeni, siis saad teada.

 

Väga lahe raamat, mida on ju võimalik ka ise kaasa mängida. Kõige parem isegi nii, et loed raamatu lõpuni ja mõtled välja, milliseid ülesandeid võiksid ise teha, et oma meeltega paremini tuttavaks saada.

 

Vahvad illustratsioonid on teinud raamatu autor ise.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad