KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: David Long, Kerry Hyndman "Eluga pääsenud. Uskumatud pääsemised ja hämmastavad ellujäämislood"
Uus raamat: David Long, Kerry Hyndman "Eluga pääsenud. Uskumatud pääsemised ja hämmastavad ellujäämislood" (24 juuni 2017)


David Long, Kerry Hyndman

„Eluga pääsenud. Uskumatud pääsemised ja hämmastavad ellujäämislood“
(Helios)

 

Sellesse esinduslikku ning rohkete illustratsioonidega raamatusse on kokku kogutud uskumatud ja hämmastavad tõsielul põhinevad pääsemislood. Lugeda saab polaaruurija Sir Ernest Shackletoni ajaloolisest Antarktika ekspeditsioonist, aga ka kaasaegsematest seiklustest nagu näiteks kaljulõhesse kinni jäänud Aron Ralstonist, kelle katsumuste põhjal sündis auhinnatud film “127 tundi”.

Jahmatama panevad lood ellujäämistest on ühekorraga šokeerivad ja üllatavad. “Mees, kes jõi hai verd” räägib mehest, kes veetis 133 päeva päästepaadis keset Atlandi ookeani, kus polnud joogivett. “Tüdruk, kes kukkus taevast alla” räägib teismelise tüdruku loo, kes kukkus lennukilt 3 km kõrguselt alla ja takerdus Amazonase džungli puudesse. “Naine, kes külmus surnuks, kuid jäi siiski ellu” räägib naisest, kes jäi jää alla lõksu ja kelle süda seiskus, kuid ometi suutsid arstid ta elu päästa.

Kogupereraamat “Eluga pääsenud” on suurepärane kingitus suvevaheajaks. Sobib lastele alates 10. eluaastast.

 

Ma usun, et suviseks lugemiseks võiksid sobida raamatud, mis oleksid põnevad, seikluslikud või hoopis naljakad. See raamat on äärmiselt põnev, seikluslik ja kaasahaarava. Naljast on asi kaugel, sest juba raamatu sissejuhatuses öeldakse: „Sama kaua kui inimesed on otsinud seiklusi, on nad leidnud ka ohtusid. Kui rääkida tõelistest katsumustest, siis vaid vähesed meist on olnud samaväärsed selles raamatus räägitud tõestisündinud lugudega.“ Ja veel: „… lood on põnevad, õpetlikud ja inspireerivad – ja ükskõik kui uskumatult see ka ei kõlaks – algusest lõpuni tõestisündinud.“

Kokku on raamatus 23 äärmiselt põnevat ja kaasahaaravat lugu.

 

Esimene lugu viib meid aastasse 1971. See on lugu 17-aastasest Julian Koepckest, kes elab üle lennuõnnetuse Lõuna-Ameerika vihmametsade kohal Peruus, kui lennukit tabab tugev torm. Lennuk kukkub alla, puruneb, kaasreisijad hukkuvad, kuid noor neiu jääb ellu sügaval džunglis, kuigi on ka raskelt vigastatud.

Teine lugu viib meid aastasse 1912 ja Antarktikasse. See on lugu Austraalia geoloog Douglas Mawsonist, kes jääb hätta jääkülmas Antarktikas, kus ta oma kaaslastega uurimisretkel. Õnneks peab mees vastu ja jõuab sihtkohani.

Kolmas lugu viib meid Ida-Saksamaale 1979. aastal. See oli aeg, kui eksisteeris kaks Saksamaad – Ida- ja Lääne-Saksamaa. Ida-Saksamaal kommunistide kontrolli all elavatel sakslastel oli keelatud piiri ületamine läände. Piiril oli raskerelvastus ja ründekoerad ning valvetornid ja miiniväljad hoidsid eemal isegi neid, kes tahtsid vaid külastada teisel pool piiri elavaid sõpru ja sugulasi. Ometi üritavad Hans Peter Strelczyk ja Günter Wetzel piiri ületada, et viia vabadusse ka oma abikaasad ja neli last. Selleks plaanivad nad ehitada kuumaõhupalli ja lennata üle piiri. Kas see neil ka õnnestub?

Neljas lugu räägib meile Tami Oldhamist, naisest, kes jääba merehätta Vaiksel ookeanil 1983. aastal. Naine on üksinda suurel ookeanil 41 päeva!

Viies lugu viib meid samuti ookeanile, seekord Atlandi ookeanile. Selles loos ei ole me vee peal paadis vaid hoopis vee all. 1973 jäävad allveelaevale lõksu Roger Chapman ja Roger Mallinson. Kahe mehe päästmine 500 meetri sügavuselt on äärmiselt keeruline ja võtab kaua aega.

Kuuendas loos oleme Põhja-Ameerika kanjonites. Aastal 2003 seikleb seal Aron Raltston, kes jääb kättpidi kinni kanjoni seina ja liivakivitahnu vahele. Pääsemiseks on mees sunnitud ära lõikama omaenda käe! Uskumatu lugu, aga siiski tõsi.

Seitsmes lugu jutustab meile Poon Limist, kes 1942 oli merehädaline Atlandi ookeanil. Õnneks leiab ta uputatud laeva päästeparve, kus on ka veidi süüa ja juua, kuigi aja möödudes on mees sunnitud sööma toorest kala ja isegi kajakaid. Kokku on ta Atlandi ookeanil üksinda päästeparvel 133 päeva!

Ma ei saa sulle kõiki lugusid ära jutustada, sest siis sa ei viitsigi ise lugeda, äkki? Selles raamatus on lugusid veel karusnahakütist, kes maadles grislidega, kõrbejoksjast, kes on sunnitud ellu jäämiseks Sahara kõrbes joomas iseenda uriini. Kohtume paariga, kes jäid vulkaanipurske kätte, saame tuttavaks mägironijaga, kes saab jagu lumelaviinist Alaskal. Meil on võimalus lugeda lugu endisest jäähokimängijast, kes hakkas hulljulgeks lumelauduriks, kuid ta jääb lumetormi kätte. Juttu on ka kopteripiloodist, kes kukub vulkaani sisse, naisest, kes külmus Norras surnuks, kuid jäi siiski ellu, koopauurijast, kes jääb Saksamaale sügavas ja suures maa-aluses koopas maa alla 5 päevaks. Koopauurija on raskesti vigastatud ja tema päästeoperatsioonist võtab osa 728 inimest! Juttu on veel ka venelasest arstist, kes on sunnitud opereerima iseennast külmas Antarktises. Loeme ka ameerika tudengist, kes vajus vesiliiva sisse, looduskaitsjast, kes peab ellu jääma Kalahari kõrbes Aafrikas jne jne.

Kokku 23 väga põnevat lugu.

 

Selline väga põnev ja seikluslik raamat on „Eluga pääsenud“. Soovitan kindlasti lugeda.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad