KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Travis Falcon, Judy Hindley, Ruth Thomson, Heather Amery, Christopher Rawson, Anita Harper ''Spiooni käsiraamat''
Uus raamat: Travis Falcon, Judy Hindley, Ruth Thomson, Heather Amery, Christopher Rawson, Anita Harper ''Spiooni käsiraamat'' (3 juuli 2017)


Travis Falcon, Judy Hindley, Ruth Thomson, Heather Amery, Christopher Rawson, Anita Harper

„Spiooni käsiraamat“

(Ajakirjade Kirjastus)

 

Kas teadsid, et spioon suudab igas olukorras märkamatuks jääda?

See raamat avaldab sulle spioonimaailma saladused ja neid on tohutult: salakoodid, peidikud, maskeerimisvahendid, jälitamisnipid ja palju muud.

Et saaksid iga salasõnumit lugeda ja koodi dešifreerida, hoia raamat enda läheduses. Kuid ära unusta, et selle täpne asukoht peab saladuseks jääma – sa ei taha ju, et raamat valedesse kätesse satuks.

 

Lastele suunatud vahvate „käsiraamatute“-sari on saanud jällegi uue osa. Seekord on vaatluse all spiooni-amet, mis on ju igati põnev amet. Varem oled saanud lugeda samas sarjas tutvustusi astronaudi, piraadi, detektiivi, rüütli, vaarao ja printsessi ametitest. Ka seekord on raamat kirjutatud mõnusalt humoorikas võtmes ning suunatud ju eelkõige ikkagi lastele.

 

Raamatu sissejuhatuses öeldakse, et see raamat on neile, kes tahavad saada heaks spiooniks. Siin on kirjas kõik oskused, mida heal spioonil vaja läheb, kaasa arvatud see, kuidas salakirjas teateid kirjutada, ennast maskeerida ja varjuna vaenlase spioonil kannul käia. Hea spioon peab alati vaenlase spiooni suhtes valvel olema. Tal on vaja peidupaika sõnumite jaoks ja igasugu nippe, et kohtumisi „katta“ ehk varjata.

 

Esimene peatükk on „Salasõnumite edastamine“, kuna hea spioon ja tema kontaktisik oskavad salaja sõnumeid vahetada. Salasõnumeid ei tohiks kunagi vahetada avalikult. Head spioonid vahetavad sõnumeid nii salaja, et vaenlase spioonid seda ei märka – ega pruugi isegi katlustada, et nad teineteist tunnevad.

Teine peatükk on „Peidikute kasutamine“. Saad teada, et sul peab olema mitu peidikut, juhuks kui vaenlane ühe avastab. Lisaks vajad veel üht sellist paika, kuhu jätta kontaktisikule märguanne, millist peidikut kasutasid. Juttu on selles peatükis ka peidiku valimisest, märgukoha kasutamisest. Seejärel saad kaasa lüüa väikeses katses, mille nimeks on „Ohtude park“. Sul on võimalus uurida, millised on ohtlikud kohad spioonide peidikuteks. Järgmistel lehekülgedel saad kohe ka mõistatuse lahendused.

Raamatu kolmas peatükk on „Märgukoha lehekood“. Selgub, et märgukoht ei pea olema niisama salajane kui peidik. Hea spioon teab, kuidas jätta märke, mida keegi teine vaevu tähele paneb ning mida mõistab ainult tema kontaktisik.

Järgmine peatükk räägib sulle märgukoha taktikast. Saad teada, mis asi on maapinnataktika. Seejärel on sul võimalus tutvuda spetsiaalsete märgukoodidega, millele järgnevad kiirsõnumikoodid.

Selles põnevas raamatus on sul võimalus lugeda veel ka sõnumi peitmisest, sest head spioonid otsivad pidevalt uusi kohti, kuhu sõnumeid peita. Siit leiad ka paar ideed, kuhu neid peita ja kuidas neid lehtedeks või oksaraagudeks maskeerida.

Sa saad teada sedagi, kuidas teha taskukoodikaart, saad osaleda ka koodimurdmise harjutuses.

11. peatükis räägitakse näiteks turvalisuse kontrollimisest. Edukas spiooniring peab jälgima, et nende turvalisus oleks tagatud. Seda, kas sind jälgitakse, kui parasjagu peidiku läheduses viibid, et sõnumit jätta või võtta, on võimalik kindlaks teha mitmel moel.

 

Raamatus on kümneid ja kümneid peatükke veel. Ma ei saa teile loomulikult kõike ära rääkida, kuid Sul on võimalus lugeda veel salajastest vihjetest, salakoodisõnumitest, ajalehesõnumitest, kohtumise planeerimisest, morsesõnumitest, spiooni taskukomplektist, sõnumisegajast, hiilimisest, jäljeküttimisest ja jälitamisest, jälgede peitmisest, maamärkide kasutamisest, kannult maha raputamisest, indiaanlaste märkidest, kasulikest mõõtudest, jalajälgede vaatlemisest, maskeeringutest ja pettustest, vihjetest ja hoiatustest, inimeste jälgimisest, kiirmaskeeringute kollektsioonist, grimeerimisest, eriefektidest, petunippidest jpm.

Selline põnev, kaasahaarav ja veidi humoorikas raamat on „Spiooni käsiraamat“. Usun, et see sobib lugemiseks erinevas vanuses lastele, nii poistele kui ka tüdrukutele. Ma ei oska seda muiugi öelda, kas sa pärast selle raamatu lugemisest oled valmis James Bond või mitte, kuid igal juhul saad teada palju igasugu põnevaid ja huvitavaid asju, mis spiooni-ametiga seotud on.

 

Vahvad pildid on joonistanud Colin King.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad