KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson "Katkuhaldjas. PAX: 7. raamat"
Uus raamat: Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson "Katkuhaldjas. PAX: 7. raamat" (7 juuli 2017)


Asa Larsson, Ingela Korsell, Henrik Jonsson

„Katkuhaldjas. PAX: 7. raamat“

(Varrak)

 

Nõidu pole vaja karta, eriti mitte seda, kes elab sinus endas.

Mariefredis jäävad järjest inimesed haigeks, sümptomid on igatahes väga kummalised. Kas Katkuhaldjas on linna tulnud?

Alriku ja Viggo perekonnaliige jääb niisamuti haigeks ja poisid tõmmatakse võitlusse, kus ajaga armutult võidu joostes püütakse olukorrale lahendust leida. Samal ajal küpseb Irise peas plaan, kuidas välja selgitada, kes on must nõid. See plaan on aga ülimalt eluohtlik. Pealegi haiseb see mädanenud laiba järele ...

„Katkuhaldjas” on sarja „PAX” seitsmes osa.

 

Ma ei tea, mida rootslased söövad, kuid nad kirjutavad väga ägedaid laste- ja noorteraamatuid, ülipõnevaid krimkasid ja teevad väga head popmuusikat. Üks ägedamaid laste- ja noorteraamatute sarju „PAX“ on jõudnud juba 7. raamatuni ja põnevad sündmused väikeses Mariefredis jätkuvad.

Peategelasteks juba varasemast tuttavad vennad Viggo ja Alrik, kes pole seni suutnud kindlaks teha, kes on linnakeses pahandusi ja hirmu külvav must nõid. Ega seegi osa lõplikku vastust veel ei anna, kuid kahtlused ühe tegelaskuju suhtes on üsna suured.

Ka selles osas toimetavad Mariefredis lisaks vendadele Estrid ja Magnar, õde ja vend, kes on salajase raamatukogu hoidjad, vendade kasuvanemad Anders ja Laylah, poiste leitud koer Freja, üsna hiljuti linnakesse tulnud noor neiu, nõiakunsti õppinud Iris jt.

Lugu jätkub sealt, kus eelmine osa lõppes. Mariefredis on jõulud lähedal, kuid jõulumeeleolu pole ollagi. Majade aknaluugid on suletud, ühtegi ilusat advendiküünlajalga pol näha. Jõuluvalguste asemel on inimesed oma aiaplankude kohale okastraadi tõmmanud. Rahvas räägib, et Mariefred on muutunud ohtlikuks kohaks. Linna peal levivad kuulujutud tapjakoertest ja kummitustest. Paharetid on katki loopinud peaaegu kõik tänavalaternad. Paharetid saavad pimedas rünnata kasse ja teisi väikesi loomi. Linnarahvas arvab, et tänavalaternate lõhkujateks on Viggo ja Alrik, kuigi tõde on hoopis teine. Ka see osa toob Mariefredi elanikele muret juurde, sest inimesed haigestuvad mingisse jubedasse haigusesse.

 

Viggo läheb sel päeval kooli eriti varakult, sest talle on määratud karistus – ta peab jääma pärast tunde, kuigi ta peab tegema seda hoopis enne tundide algust koos kahe teise klassivennaga, kellega nad olid eelmisel päeval kooli wc-sse lumememme ehitanud. Loomulikult sulas lumememm üles ja ujutas kooli wc üle!

Poisid saavad ülesandeks puhastada koolimaja esist lumest, millega saadakse ilusasti hakkama, kuid koolis lähevad asjad jällegi käest. Selle raamatusarja üks ebameeldivamaid tegelasi, kooliõpetaja, keda kutsutakse Tööõpetuse-Toomaseks, hakkab klassis Viggot taaskord mõnitama. Viggol on probleeme kirjutamisega. Õpetaja mõnitab poissi terve klassi ees, mistõttu otsustab Viggo koolist lahkuda. Ta teeb seda teatraalset ja hüppab teise korruse aknast alla. Õnneks on ta hommikuse koristustöö ajal kuhjanud akna alla suure lumehange, kuhu ta nüüd maandubki.

Lumehange juures on juba Alrik, kes teatab kurva uudise. Tere-Henry on surnud. Vana mees oli oma maja katuselt alla hüpanud. Poisid said vanamehega üsna hästi läbi, Viggo oli viinud talle ju eelmises osas salajase soolatüüka-raamatu ja vanamees oli Estridi ja Magnari vend. Nüüd oli mees surnud.

Tery-Henry maja juures on politsei ja kiirabi, lisaks veel palju inimesi, ka Estrid ja Magnar on seal. Viggo on mures, kuhu on saanud salajasest raamatukogust välja toimetatud soolatüüka-raamat. Seda Tere-Henry majas ei ole! See näib olevat kadunud! Varastatud? Lisaks ei taha Estrid ja Magnar uskuda, et nende vend lihtsalt katuselt alla hüppas. Liiguvad jutud, et nädalavahetusel on Mariefredis mitu inimest haigestunud kummalisse haigusesse. Iiveldus, ninaverejooks, väsimus, pearinglus… ja meeltesegadus! Kas ka Henry oli haigeks jäänud?

Õige varsti kutsub Iris neid salajasse raamatukokku, kus on laemaalides toimunud kummalised muutused. Maalidel on kogu aeg olnud kummalised asjad – ringis seisvad, üksteise kätest kinni hoidvad mungad, lapsi neelavad koletised, tuleriidal põlevad inimesed. Kõik värvid on väga kahvatud, leegid tuleriidal põleva naise all on kirkad, nagu oleksid need sinna äsja maalitud! Tundub, et seda on teinud raamatukogu ise. Kas raamatukogu tahab millegi osas märku anda? Iris näitab vendadele ühte väga vana raamatut, milles on juttu Katkuhaldjast, kuid tegelikult pole sellist tegelast olemas, sest see on kõigest muinasjutt. Katkuhaldjas mõeldi välja vanal ajal, sest keegi ei suutnud seletada, miks inimesed katku surid. Vanal ajal ei teatud midagi ei pisikutest ega bakteritest.

Seejärel algavadki põnevad sündmused.

Mariefredi tulevad jõuludeks ka Andersi ja Laylah’ kaks poega – Max ja Tarek. Mõlemad on vahvad sellid, kuid ka Tarek haigestub ja viiakse haiglasse. Selles osas saame tuttavaks veel ühe väga ebameeldiva tegelasega, kelle hüüdnimeks on Litter. Viggo satub taaskord täbarasse olukorda, mistõttu on ta sunnitud põgenema kõrgele raekoja torni.

Ja veel – Iris otsustab kinni püüda kassimütsiga pahareti, et pinnida selle käest välja, kes on Mariefredi mus nõid. Me saame osa põnevast paharetijahist, millest võtavad osa iris, Viggo ja Alrik. Alriku jaoks lõpeb see jaht peaaegu traagiliselt.

Selles osas saame teada sedagi, kes on leitud koera Freja omanik. Mis on koera õige nimi, millist rolli mängib seekordses loos koera omanik. Saame teada sedagi, mis haigus on Mariefredi tabanud, kui seda üldse haiguseks saab nimetada. Lisaks saame teada veel ka seda, miks luuakse Mariefredis rahvamalev ja keda nad jahtima hakkavad. Nad arvavad, et jahivad Katkuhaldjast, kuid tegelikult hoopis… Ja milline roll on selles loos täita Migreeni-Magganil? See on üks väga jube naine!

 

Ka see osa lõpeb väga pineval ja põneval hetkel, kusjuures õhku jääb küsimus – mis Irisest saab?

Igal juhul on ka see osa väga põnev lugemine, kus on vahvalt kokku pandud tänapäev ja minevik, salapärased jõud ja rahvataditsioonid, muistendid, muinasjutud ja reaalne elu.

Ootame juba järgmist osa!

 

Väga ägedad, koomiksilaadsed ja filmilikud pildid on raamatusse joonistanud Henrik Jonsson.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad