KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Laura Minter, Tia Williams "Üks suur raamat - 100 väikest tegevust"
Uus raamat: Laura Minter, Tia Williams "Üks suur raamat - 100 väikest tegevust" (12 juuli 2017)


Laura Minter/Tia Williams

„Üks suur raamat – 100 väikest tegevust“

(Pegasus)

 

See on üks igati vahva ja kaasahaarav tegevusraamat, milles lausa 100 lahedat väikest tegevust. Vahva raamat juba ka seetõttu, et see on mõeldud nii lastele kui ka lastevanematele, sest koos on meisterdada hiiglama lahe.

 

Raamatu esisisekaanel öeldakse – on aegu, kui väikestele lastele huvitav tegevus leida on tõeline väljakutse isegi kõige loomingulisemale vanemale. See põnevusest pakatav igavuse peletamise käsiraamat on kõik, mida vaja, et muuta rõõmsaks vihmased pärastlõunad ja muud hetked, kui suunurgad on allapoole nii rüblikutel kui ka lapsevanematel.

Ja veel. Tsiteerin ikka raamatu esisisekaanel olevat – siit leiate loovtegevusi, mis vajavad ettevalmistusi vähe või üldse mitte, aga ka üksikasjalike juhenditega miniprojekte. Nende lihtsate ja loominguliste ideede jaoks ei ole vaja kalleid ega keerulisi vahendeid ning midagi sobivat leiab raamatust nii siis, kui täitmist vajab vaid mõni minut, kui ka siis, kui tegevust peab jaguma mitmeks päevaks.

Raamatu autorid kinnitavad raamatu sissejuhatuses, et nad usuvad, lastega on ütlemata oluline meisterdada. See õpetab neile mõtete ja tunnete väljendamist, aitab neil keskenduda, pingetest vabaneda ja kujutlusvõimet kasutada. Tegevused on mõeldud ennekõike eelkooliealistele lastele, kuid muidugi pakuvad need rõõmu ka noorematele ja vanematele.

Seejärel teevad raamatu autorid paaril küljel juttu ka ettevalmistustest. Siin on kirjas vajaminevad materjalid: värvid, pintslid ja käsnad, vildikad, pliiatsid ja vahakriidid, paber ja kartong, käärid, teip, liim, lüümik ja kleeppaber, vilt ja tikkimisniit, karvatraat, raseerimisvaht, kaunistused, taasakasutatavad materjalid, köögitarvikud. Juttu on ka turvalisusest meisterdamisel, lisaks veel mõned näpunäited lastevanematele.

 

Ja mis muud – alustame meisterdamisega. Vahvad tegevused on jaotatud mitmeks peatükiks: loodusearmastajad, sutsuke segadust, vihmane päev, päikeseline päev, tilluke laboratoorium, värvid, jäljendid ja mustrid, mäng ja teater, kostüümipidu.

Ma ei hakka Sulle siinkohal tervet raamatut ja tegevusi ümber jutustama, sest sel juhul ei olegi ju enam nii huvitav raamatut lähemalt uurida. Mõnest asjast räägin ikka.

 

Esimene peatükk on „Loodusearmastajad“, milles esimesena õpime tegema igati ilusat lillekaarti. Iga tegevuse/meisterduse juures on kirjas, mida täpselt vaja läheb, lisaks konkreetsed ülesanded, mida tegema peab ja lisaks veel fotod, et oleks asjadest lihtsam aru saada. Lillekaardile järgnevad selles peatükis looduspilt, linnumaius, putukajaht, kressipead, okaskartul, lõksuliblikad jm.

 

Teine peatükk on „Sutsuke segadust“, milles saab meisterdada igasugu vahvat segadust. Vormime liiva, teeme soolamaali, maisitärkliselima, kasutame raseerimisvahtu (!) vannikunstis ja marmoreerimisel jm.

 

Kolmas peatükk on „Vihmane päev“. Siin on palju tegevusi, mis sobivad sisetingimustesse. Õpime tegema kuulikeste laskumisrada, kipsist käejälgi, maalriteibist autorada jpm.

 

Neljas peatükk on „Päikeseline päev“, milles on tegevust välitingimustesse. Õpetatakse tegema väga vahvaid päikesepüüdjaid, jäämaali, mängime putukate trips-traps-trulli, õhupallitennist, meisterdame pabervurri, kartongist tuulelohe, plartsupildi jpm.

 

Viies peatükk on „Tilluke laboratoorium“, milles teeme igasugu põnevaid katseid ja katsetusi. No näiteks söögisoodamullid, kihisevad kalad, veekindel liiv, hiigelmullid, lendav lennuk, valguskarbike jm.

 

Kuues peatükk on „Värvid, jäjendid ja mustrid“. Õpime tegema köögiviljatrükki, vahtkummitempleid, mänguasjade jälgi, toidukilemaalingut, ilutulestikupilti, tainarullikunsti, sulemaali, siidipaberkunsti jm.

 

Seitsmes peatükk on igati vahva „Mäng ja teater“. Selles peatükis teeme esimeseks väga ägeda papstopsidest hüpikroboti, väga lahedad on ka pesulõksukoletised, ilus ja uhke on riputatav merineitsi. Vägagi huvitav on meisterdada endale mängukell ja lõngapallimesilane. Selles osas teeme veel ka varjuteatri, magnetilise loomasegaduse, puulusikanukud, pappraketi, sokimemme jm.

 

Kaheksas ja viimane peatükk on „Kostüümipidu“, milles teeme selliseid asju, mida on võimalik endale külge või selge panna. No näiteks karvatraadist kroon, paberhelmestest ehted, võlukepiküpsised, meistrimedal, superkangelasemask, makaronidest ehted (!), lõvimask.

 

Raamatu lõpus on paar sõna ka raamatu autoritest. Laura Minter ja Tia Williams on kaks Suurbritannias elavat loomingulist ema. Koos peavad nad auhinnatud meisterdamis- ja kokkamisblogi Little Button Diaries.

 

Igal juhul on „Üks suur raamat – 100 väikest tegevust“ üks hiiglama vahva tegevusraamat, mida tasuks kindlasti lugeda ja kaasa teha. Lahe on see, et meisterdada saavad lapsed koos vanematega, mis on ju igati mõnus.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad