KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Wimberg ''Salasõna''
Uus raamat: Wimberg ''Salasõna'' (17 juuli 2017)


Wimberg

„Salasõna“

(Pegasus)

 

Wimbergi teine lastejutukogu „Salasõna. Kümme juttu” sisaldab lugusid, mis näitavad lugejale maailma osalt tuttavast, aga osalt ka uudsest ja ootamatustki küljest. Tulnukad, zombid, kollid, tondid, libahundid, Shakespeare ja Getter Jaani – seda kõike on selles raamatus. Lehvib rohkesti fantaasiat. Aga lisaks on jutte tavalistest lastest tavalistes kodudes tavaliste isade ja emadega. Niisiis on ka realismi.

 

Wimberg on kirjutanud ühe väga vahva ja ägeda lasteraamatu. Raamatu, milles on huumorit ja nalja, väikesi ja nutikaid õpetusi, põnevust, ootamatuid sündmusi ning lahedaid tegelasi. Raamatu, mis sobib lugemiseks lastele, noortele ja ka täiskasvanutele.

Üks pisike viga sellel raamatul on – see on liiga õhuke ja saab liiga ruttu otsa...

 

Esimene lugu selles vahvas raamatus on „Kurb lugu“. On jah kurb lugu, kuid õpetlik on ka. Selles loos toimetab perekond Pudisepp. Joonas ja Krista on vend ja õde, kes ei taha õhtuti magama jääda. Igal õhtul käib „võitlus“, kes saab sülearvutiga mängida. Ema ja isa hoiatavad, kui lapsed ei oska käituda, siis võib asjadesse sekkuda Une-Mati. Ja ühel õhtul Une-Mati sekkubki. Mis Une-Mati teeb? Selle pead juba ise raamatust järele vaatama.

Teine lugu on „Maailma kõige õudsem jutt“, mis ongi nii õudne, et on lausa naljakas. Selles loos viib autor meid ühte hirmsasse külla, kus omavahel võtavad mõõtu tondid, kollid, zombid, tulnukad, libahundid, sõjavägi, üks turist, üks must mees ja ühes autos kuulatakse Getter Jaani plaati. Uh, see on tõepoolest üks väga õudne jutt.

Kolmas lugu kannab pealkirja „Nõiutud hotell“, mis on samuti väikese huumoriga õuduslugu. Selles loos on peategelaseks üks eesti turist, kes otsib ühe kauge maa linnas õhtusel ajal endale öömaja. Kuna vabad hotellid on väga kallid ja üks soodne hotell pidi olema õudne, siis otsustab ta magada pargipingil. Öösel läheb ta siiski õudsasse hotelli, kus toimetavad viis poola ehitustöölist, jaapani turistid ja turist muutub reisikohvriks. Hommikul ta ärkab. Kus ta ärkab? Kas see kõik oli unes või ilmsi?

Neljas lugu on „Juhan Aafrikas“. See on vägagi õpetlik lugu, mis jutustab väikesest poisist, kel nimeks Juhan. Tal on probleem sellega, et ta ei taha süüa, ema peab teda kogu aeg toitma, kuid Juhanile ei meeldi ükski toit. Ühtäkki on Juhan Aafrikas, kus selgub, et söögiga pole igal pool sedavõrd hästi nagu meil...

Viies lugu kannab pealkirja „Rikka poisi kannatused“, mis jutustab Kristjanist, väga rikkast poisist, kellega ei taha mitte keegi mängida, tal pole ühtegi sõpra. Ta on lihtsalt nii rikas, et keegi ei taha temaga tegemist teha. Ühel heal päeval võtavad asjad hoopis teistsuguse pöörde.

Kuues lugu on „Andetud lapsed“, mis jutustab meile õest ja vennast, kes on väga andetud. Tüdruk käib näiteringis, kuid pole seni saanud ühtegi tähtsat rolli. Poiss käib vibulaskmistrennis, kuid ka temal pole mitte mingisuguseid saavutusi. Täiesti andetud lapsed. Kuid, selgub veel üks kummaline asi, mis on seotud nende vanematega. Mis täpselt selgub? Kui raamatut loed, siis saad teada.

Seitsmes lugu on „Kella kuue paiku“, mis jutustab ühest perekonnast õhtusel ajal. Tundub, et selles perekonnas peab kõik kodused tööd ära tegema ema.

Kaheksandas loos „Väga kuri mees“ toimetabki väga kuri mees, kes on kuri kõikide peale. Terve maailma peale. Kui ta kohtub ühe väga kurja naisega, siis kas asjad muutuvad? Muutuvad küll, aga kuidas? Selle loo lõpus ütleb raamatu autor ilusad sõnad: armastus muudab elu tõesti ilusamaks.

Üheksas lugu „Uusi teateid metsast“ on muinasjutuline lugu metsaelanikest, keda vaevab stress. Asjad hakkavad muutuma, kui metsa tuleb rändav põder, kelle nimi on Vammus, kes on doktor. Kuidas metsaloomad alistavad stressi?

Kümnes lugu on „Kurb kugu. Teistsuguse lõpuga“. See on raamatu esimese loo kordus, kuid veidi teistsuguse lõpuga. Positiivse lõpuga. Selles loos selgub, et tegelikult on raamatud ikkagi hoopis paremad kui arvuti.

 

Sellised väga muhedad ja vahvad lood on uues Wimbergi raamatus „Salasõna“. Väga lahedad ja humoorikad pildid on joonistanud Anni Mäger.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad