KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinska ''Kaardid. Maid, meresid ja kultuure tutvustav pilidline rännak''
Uus raamat: Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinska ''Kaardid. Maid, meresid ja kultuure tutvustav pilidline rännak'' (9 august 2017)


Aleksandra Mizielinska, Daniel Mizielinska

„Kaardid. Maid, meresid ja kultuure tutvustav pildiline rännak“

(Varrak)

 

Avasta maailma selle detailirohke ja atraktiivse kaardiraamatu abil. Suurtel kaksiklehekülgedel on kaardistatud 47 riiki ja 6 maailmajagu, peale geograafiliste objektide ja poliitiliste piiride on välja toodud iga riigi vaatamisväärsused, kuulsad isikud, piirkonnale iseloomulikud loomad ja taimed, rahvustoidud, kultuurisündmused, üllatavad ja vahel ka veidrad faktid. Kokku moodustub muhe ja hariv tervik, mis pakub uusi avastusi ja rõõmsat äratundmist nii lastele kui ka täiskasvanutele.

„Kaardid" on alates esmailmumisest 2012. aastal kujunenud rahvusvaheliseks menukiks, mida on avaldatud 25 keeles ja müüdud ligi 2 miljonit eksemplari. Kogu maailm ühte raamatusse ei mahu, küll aga on see suurepärane võimalus teha esimene samm suurel rännakul.

 

See on üks hiiglama suur ja uhke raamat, milles on see väga palju maakaaarte. Need ei ole lihtsalt tavalised maakaardid, aga need on ilusasti joonistatud ja detailiderohked maakaardid. Maakaartide peal on igasugu põnevaid asju – vaatamisväärsusi, loomi ja linde, kuulsaid inimesi, põnevat loodust, mägesid, jõgesid, toite ja jooke jpm. Kõike täpselt nii, mille poolest mingi riik kuulus on.

Raamat algab uhke maailmakaardiga. Siin on näha erinevad mandrid ja ka maailmamered, kus elavad mõõkvaal, kašelott, delfiinid, sinivaal, hai, vasarhai, kuid seilavad ka piraadilaev, reisilaev, purjelaev, allveelaev jt. Need kõik on kaardile vahvasti ka peale joonistatud. Sedasi on tavapärane maailmakaart veelgi ägedam ja põnevam.

Maailmakaardile järgneb Euroopa kaart. Ka sellel on igasugu põnevaid mereloomi – harilik pringel, langust, atlandi tursk, harilik makrell, sardiin, vahemere mureen jt.

Esimese Euroopa riigina on selles raamatus eraldi kaardil Island. Saame teada, et Islandi pealinnaks on Reykjavik, keeleks on islandi keel, rahvaarvuks on 331 778 elanikku ja pindalaks 103 000 km2. Kaardil on ka islandi lipp ning saame teada, kuidas kirjutatakse Island islandi keeles. Kaardilt leiame väga palju väga erinevaid asju, mis kõik Islandit iseloomustavad või Islandiga seotud on. Näiteks hapendatud piimatoode skyr, magus rukkileib rugbraud, käsipall, sest islandlased on väga tugevad käsipallis, islandi hobune, mustikas, kadakas, lambad, Strekkuri geiser, mis purskab vett ligi 30 meetri kõrgusele. Ja veel – Hekla vulkaan, lambavillane kampsun, laululuik, põhjapõder, islandi käokõrv, Vatnajökulli liustik, mis on Islandi suurim, Detifossi juga, jõhvikas, kask, kirjanik Halldor Laxness jpt. Vaatamist ja uudistamist on kaardil sedavõrd palju, et esialgu võtab lausa silmade ees kirjuks.

Teise riigina on Sinu ees Rootsi, mille pealinn on Stockholm, keeleks on rootsi keel, rahvaarvuks 9,8 miljonit elanikku, pindala on 450 295 km2. Riigi nimi on rootsi keeles Sverige ja siin on loomulikult ka Rootsi lippu näha. Kaardil on jällegi palju põnevat, mis Rootsiga seotud või Rootsile omane: kirjanik Astrid Lindgren, viiking ja viikingilaev, rootsi laud, mustikakissell ehk bläbärsoppa, soola, suhkru ja tilliga marineeritud lõhe ehk garvlax, pohlamoos, jäähoki, sest rootslased mängivad väga hästi jäähokit. Siin on ka pruunkaru, hallhunt, metskits, kiivitaja, ilves, rabapüü, Rootsi kõrgeim mägi Kebnekaise, mis ulatub 2100 meetrit üle merepinna, Abisko rahvuspark, jõeforell, suusatamine, loodusteadlane Carl von Linne, füüsik ja astronoom, temepratuuriskaala (Cellsisuse skaala) leiutaja Anders Celsius, kirjanik Selma Lagerlöf, kes kirjutas Nils Holgerssoni imelisest teekonnast läbi Rootsi, maailmakuulus filmirežizzöör Ingmra Bergman, Kalmari loss, Stockholmi kuningaloss jpm.

Rootsile järgneb raamatus Soome ja seejärel kohe ka Eesti.

Mis põnevad asjad on pääsenud Eestist kaardile? Uurime lähemalt – Kalevipoeg, tuulelipp Vana Toomas, Tallinna vanalinn, kunstimuuseum KUMU, Haapsalu kuursaal, Tahkuna, Kõpu ja Ristna tuletornid, Kaali meteroriidikraater, Kuressaare loss, kilu, räim, latikas, rahvalik keelpill kannel, metssiga, rukkilill, Jägala juga, Tartu ülikool, Peipsi järv, Kauksi rand, Eesti kõrgeim juga – Valaste juga, händkakk, suur konnakotkas, rukkileib, soolaheeringas, rosolje, leivasupp, verivorst, kama, ilves, saun, jaanituli, kirjanik Jaan Kross, luuletaja Marie Under, heliloojad Arvo Pärt ja Veljo Tormis jpm.

Eestile järgnevad Läti, Leedu, Suurbritannia, Holland, Belgia, Saksamaa, Šveits, Austria, Poola, Tšehhi, Prantsusmaa, Hispaania, Itaalia, Horvaatia, Ukraina, Rumeenia, Kreeka.

Euroopast liigume edasi Aasiasse, kus saame lähemalt tuttavaks Venemaa, Mongoolia, Hiina, Nepali, India, Tai, Jaapani ja Jordaaniaga.

Aasiast läheme edasi Aafrikasse. Selles raamatus on kaardid Marokost, Egiptusest, Ghanast, Tansaaniast, Namiibiast, Lõuna-Aafrika Vabariigist, Madagaskarist.

Seejärel oleme juba Põhja-Ameerikas. Selles uhkes raamatus on kaardid Kanadast, Ameerika Ühendriikidest ja Mehhikost. Põhja-Ameerikale järgneb Lõuna-Ameerika, kus saame tuttavaks Ecuadori, Peruu, Brasiilia ja Tšiiliga.

Edasi liigume Austraaliasse ja Okeaaniasse. Siin on Austraalia, Uus-Meremaa ja Fidži. Soojadelt aladelt liigume külmadele aladele ehk Arktikasse ja Antarktikasse.

Raamatu lõpus on veel ka ülevaade maailma riikide lippudest.

 

Selline väga esinduslik ja uhke raamat on „Kaardid“. Soovitan soojalt kõikidel inimestel seda raamatut uurida, sest siin on palju huvitavaid fakte ja teadmisi.

5+ raamat!

 

Marko Tiidelepp


 

 « Eelmised nädalad