KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Sam Smith "Nupuülesanded suurematele ja väiksematele"
Uus raamat: Sam Smith "Nupuülesanded suurematele ja väiksematele" (27 august 2017)


Sam Smith

„Nupuülesanded suurematele ja väiksematele“

(DADA AD)

 

"Nupuülesanded suurematele ja väiksematele" vihikus on ligi 200 huvitavat nupu- ja arvutusülesannet koos vastustega. Osad sõnad on vihikus märgitud paksus kirjas. Nende teemade kohta leiad vihiku lõpus lisamaterjali, kust saad lugeda vihjeid ülesande lahendamiseks. Vihiku lehed on väljarebitavad. Vihikut lahendades on näha, kui kõva nupumees lahendaja on. Igav juba ei hakka!

 

Nüüd, kui suvi hakkab vaikselt otsa saama, sügis on tulekul, sajab vihma, õhtud on pikemad ja pimedamad, siis võiks ju olla selline vahva raamat, mis oleks nagu raamat, kuid see oleks samas ka vahva ülesannetekogu, mida oleks põnev lahendada. Sel juhul oleks pikad ja pimedad õhtud palju huvitavamad. See raamat just selline ongi!

 

Uurime raamatut lähemalt.

 

Selle esimene ülesanne kannab pealkirja „Võidusõidurada“. Siin tuleb veidi rallit sõita, kuid samal ajal ka arvutada, kas võidusõitja suudab läbida raja kehtivast rekordist kiiremini.

Kolmandas ülesandes saad tuttavaks numbri purustajaga! Selles ülesandes tuleb sul jagada, korrutada ja liita.

Neljandas ülesandes muutud piraadiks, kes sõidab laevaga „Must draakon“. S seilad Varanduse lahe poole, kuid tee peal on mitmeid takistusi, mis hoiavad sind teatud aja kinni. Liida takistustele kulunud aeg kokku ja uuri, milline on kõige kiirem marsruut.

Kuuendas ülesandes kohtud kahe konnaga, kel nimeks Fredi ja Feeliks. Fredi peab ületama tiigi, et jõuda Feeliksi juurde, kuid ta saab hüpata ainult nendel liilia lehtedel, mille peal asuvat numbrit saad jagada neljaga.

Üheksandas ülesandes külastame mänguasjapoodi. Liisal on 90 mänguasjapoe kupongi, need võib ta ära kulutada, kuid pead arvestama sellega, et Liisa ostab ainult neid mänguasju, mille hind on number 4 korrutis. Tee neile mänguasjadele ring ümber ja pane kirja mitu kupongi Liisal alles jääb.

12 ülesanne on tõeline pähkel, kuigi see viib sind hoopis mereranda. Sul tuleb korrutada mererannal olevate krabide arv vetikate arvuga. Seejärel jagada see number lippude arvuga ja pärast seda liita see number meritähtede arvuga.

14 ülesandes on sul võimalus täita põnevat medalitabelit rahvusvahelisel võimlemise võistlusel. Pead arvutama mitu medalit neli riiki kahes vanusegrupis võitis.

16 ülesandes saad joonistada täringutele täppe, nii et saaksid kõik tehted lõpuni teha.

17 ülesanne on väga huvitav. Sulle on antud juustuburgeri retsept ja valik koostisosasid. Kui mitu juustuburgerit saad neist valmistada. Pean piinlikult tunnistama, et vaatamata sellele, et ma üsna pikalt arvutasin, siis suutsin ikkagi vale koguse välja arvutada.

22 ülesandes saad hakata värvima peidetud pilti. Pead värvima neid alasid, kus on number, mida saad jagada kuuega. Põnev ja loominguline ülesanne.

26 ülesanne viib sind jällegi vee alla. Sul tuleb joonistada kalamustreid, kuid mitte lihtsalt joonistama – pead joonistama 40% kaladest triibud ja kolmandikule triipudeta jäänud kaladest täpid. Triibud ja täpid. See pole siiski veel kõik. 2/5 allesjäänud kaladest pead joonistama keerud. Viimasena pead joonistama siksakid pooltele kaladele, kellel pole triipe, täppe ega keerde. Ja nüüd vaata mitme kala peale ei joonistanud sa midagi?

27 ülesandes saad tuttavaks liblikafarmiga, kusjuures sul tuleb hakata arvutama protsenti, mis pole sugugi lihtne. Protsenti sellest mitu igast rööviku liigist muutus liblikaks.

 

Ülesandeid on raamatus kokku 183 ja loomulikult ei saa ma neid sulle kõiki ära rääkida, kuid äkki veel mõned ülesannete pealkirjad, mis on hiiglama põnevad: „Meritähe ruudustik“, „Parimad koerad“, „Silla ületamine“, „Taksosse minemine“, „Õuduste maja“, „Kookide kaunistamine“, „Liigne pagas“, „Pesunöörid“, „Piraadi kaubamaja“, „Kosmose tabel“, „Tugevusetest“, „Planeedipusle“, „Rooma keisrid“, „Tulnukate põgenemine“ jpm.

 

Raamatu lõpus on ruudulised leheküljed tehete jaoks, lisaks veel vastused, et saaksid oma vastuseid kontrollida, aga spikerdada ei tohi. Lisaks ka abilehed, milles on juttu sümmeetriateljest, murdudest, kümnendmurdudest, protsentidest, algarvudest, nurkadest, sektordiagrammist, koordinaatidest, peegelpiltidest, pindaladest, ümbermõõtudest, arvtelgedest ehk kõigest sellest, mida nende lahedate ülesannete lahendamisel sul vaja läheb.

 

Raamatu on kujundanud Jenny Addison, Michael Hill, Carly Davies ja Joanne Kirkby. Toimetanud on selle Sam Taplin.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad