KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Philippe Jalbert "Suurte koerustükkide päevik"
Uus raamat: Philippe Jalbert "Suurte koerustükkide päevik" (7 september 2017)


Philippe Jalbert

„Suurte koerustükkide päevik“

(Varrak)

 

Kõikidele ettevaatamatutele, kõikidele kohmakatele, üleannetutele või hulljulgetele, väikestele ja suurtele… Siin on hädavajalik raamat, mis õpetab vahet tegema lõbusatel ideedel ja suurtel koerustükkidel! Naljakad illustratsioonid ühes vajalike meeldetuletustega teevad tuju heaks nii põngerjal kui ka tema vanemal. Vanusele 5+. 

 

See on üks hiiglama vahva raamat, mille on kirjutanud ja joonistanud Philippe Jalbert. See on juba teine raamat, mis eesti keeles on temalt ilmunud, sest alles rääkisin sulle ka sama autori raamatust „Minu heade kommete meelsepea“.

Selles raamatus on juttu koerustükkidest, mida ei tohiks teha, kuigi mõnikord neid ikkagi tehakse, kuid see pole üldse mitte ilus ega viisakas. Raamat on lahedas formaadis, leheküljed on paksemast ja vastupidavamast paberist, kui tavapärased raamatud ja raamatus on väga palju lahedaid joonistusi, milles toimetavad jänesed, koer, kass, notsu, mutt, hunt.

Uurime lähemalt, millised need koerustükid on, mida ei tasuks teha.

Kindlasti mitte ei ole hea mõte mängida tikkudega, kuigi selle raamatu pildilt on näha, et jänese käes on tikud ning maja juba põleb. Paha lugu.

Loomulikult ei ole ka hea mõte raamatuid katki rebida. Jänes on jõudnud seda juba teha ning ta on meisterdanud raamatu lehekülgedest paberlaevukesi. Jällegi väga paha lugu!

Ja veel. Ei ole hea mõte jätta raamatukogust laenatud raamatuid tagasi viimata, kuigi siin on näha, et jänesel on ikka üsna palju raamatuid, mis on jäänud raamatukokku tagasi viimata. Saad teada sedagi, et autos ei ole mõtet rumalaid nalju teha, sest see võib väga õnnetult lõppeda. Ei tohi ärritada ka koeri ega minna tulele liiga lähedale.

Autodest on siin veelgi juttu – autosõidu ajal ei ole hea mõte avada turvavööd. Koduseid asju on raamatus ka mitmeid, sest kodudes võib ka igasugu õnnetusi juhtuda – ei ole hea mõte jätta külmkapiust lahti ega mängida juuksurit päris kääridega. Ei ole hea mõte ronida riiulitel ega mängida tööriistadega. Hea mõte ei ole ka palli mängimine akna all ega toidu ära viskamine, rääkimata sellest, et ei ole hea mõte mängida nugadega. Raamatus ei soovitata asjadega ummistada kraanikaussi, mängida ema meigitarvetega, trallida lõunauinaku ajal, mängida autovõtmetega, varastada, pissida basseini, kõõluda akna peal, mängida basseini serval, toppida sõrmi pistikupessa, teha voodist batuuti, väljaminna ilma luba küsimata, ületada tänavat ilma ringi vaatamata jpm.

Kokku on selles raamatus 44 õpetust/keeldu, mida ei tohiks lapsed teha ehk siis koerustükki, mis pole üldse mitte naljakad, mida kindlasti ei tasuks tega ega isegi proovida mitte. Koerustükid võivad mõnikord olla ka lõbusad ja naljakad, kuid selles raamatus on kirjas need, mis naljakad küll ei ole.

Väga lahe ja õpetlik raamat lastele, kuid ka seda tasub vaadata koos vanematega või vanavanematega ning koos nende asjade üle ka arutleda.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad