KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Philippe Jalbert "Minu heade kommete meelespea"
Uus raamat: Philippe Jalbert "Minu heade kommete meelespea" (16 september 2017)


Philippe Jalbert

„Minu heade kommete meelespea“

(Varrak)

 

Kõikidele mühakatele, kõikidele ebaviisakatele, väikestele ja suurtele… siin on raamat, mis õpetab kiiresti viisakaks. Naljakad illustratsioonid ühes elementaarsete viisakusreeglitega teevad tuju heaks nii põngerjal kui ka tema vanemal ning ehk aitavad ära hoida mõne ebaviisaka teo. Vanusele 5+. 

 

See on üks hiiglama vahva raamat, mille abil on lastel väga lahe õppida häid kombeid. Raamat on lahedas formaadis, leheküljed on paksemast ja vastupidavamast paberist, kui tavapärased raamatud ja raamatus on väga palju lahedaid joonistusi, mis on pärit raamatu autori enda sulest. Piltidel toimetavad jänesed, lõvi, jõehobu, kilpkonn, karu, krokodill, elevant jt. Pildid ja loomad on tegelikult hästi naljakad, kuigi raamatus räägitakse igati tõsistel teemadel. Raamatu tekstid (võiks öelda, et õpetussõnad) on lühikesed ja kergesti mõistetavad.

Esimene hea komme, mida õpime on see, et kellegagi kohtudes öeldakse: „Tere!“ Täitsa tõsi, nii see ju peakski olema. Kas sina ikka ütled: „Tere!“, kui kellegagi kohtud?

Teine hea komme on see, et ühistranspordis pakutakse vanuritele, lapseootel või puudega inimesele istet. Ka see on ju täiesti tõsi ja seda tasuks meil kõigil alati meeles pidada. Pakkudes istet käitud igati viisakalt.

Ma ei saa sulle ju kõiki raamatus tutvustatavaid häid kombeid ära rääkida, sel juhul muutuks lugemine igavaks. Teen lühidalt – raamatus on juttu veel viisakast söömisest, ruumi sisenemisest ja koputamisest, sõrmega nina nuuskamisest, võõrastes asjades sobramisest, toiduga mängimisest, laenatud asjadest ja nende tagastamisest ning hoidmisest, isegi peeru laskmisest on juttu, ka kaklemisest räägitakse ja see pole üldse mitte ilus tegu. Ja veel, juttu on ka suurte tükkide suhu ahmimisest, suu täis rääkimisest, tualetis käimisest ja käte pesemisest, eakatest inimestest, daamidest ja neile ukse avamisest, teiste kadestamisest. Kas sa ikka tea, et teistele tuleb abi pakkuda, kui keegi abi vajab. Kui midagi soovida, siis tuleks öelda: „Palun!“ Enne lahkumist aidatakse asjad kokku koristada, pole ju ilus, kui asjad laokile jäävad. Kindlasti oled sa kuulnud seda, et sõrmega ei tohi näidata ja ukse taga pealt ei kuulata.

Häid kombeid on selles raamatus väga palju. Lugesin kokku, et neid on siis lausa 44. Õppimist jätkub pikemaks ajaks.

Igal juhul on see üks väga vahva ja õpetlik raamat lastele, kuid ma olen kindel, et seda on päris mõnus lugeda ka koos vanematega või vanavanematega, sest kas ka nemad ikka kõiki neid häid kombeid teavad.

 

Marko Tiidelepp

 

 

 « Eelmised nädalad