KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Anna Starobinets "Hundikoopas"
Uus raamat: Anna Starobinets "Hundikoopas" (19 september 2017)


Anna Starobinets

„Hundikoopas“

(Tänapäev)

 

Metsaelu on muidu üsna rahulik, kuni äkki hakkab juhtuma... Ennekuulmatu mõrv. Lohutamatu lesk. Ahned advokaadid. Täpselt nagu ühes ehtsas loomakriminullis olema peab. Ning kogenud metsapolitseinik Vanem Mäger ja tema parem käsi, osav ja nupukas Mägerkass asuvad pahalase jälgi ajama.

 

Ma ei tea, kas ma olen kunagi varem lugenud loomakriminulli? Ega vist ei ole, vähemalt ei meenu. Kohe alguses pean tunnistama, et see loomakriminull oli igati vahva kriminull, lisaks väga vahva lasteraamat ja kindlasti ka üsna muinasjutuline lugu, milles toimetavad igati lahedad loomad.

 

„Hundikoopas“ algab Oksakoha baaris, mis on Tagametsa ainus baar. Paljud Tagametsa elanikud (loomad) käivad seal kärbsekokteili joomas ja peakoka firmarooga „Kivid ja kännud“ söömas. See on üsna kummaline firmaroog, mis koosneb peaasjalikult vakladest.

Okaskoha baaris saame tuttavaks meie loo peategelastega: Tagametsa politseinik Vanem Mäger ja Mägerkass, kes on Tagametsa politsei noorem mäger. Mägerkass on tegelikult kass, kes tunneb end mägrana ja tahab olla mäger, mistõttu ta teeb sageli musta värviga oma koonule muste triipe. Baaris on loomulikult ka kelner, kelleks on koiott Jott, ka temaga puutume ka hiljem kokku. Baaris on ka kaks võõrast – kakud-advokaadid, kes norivad tüli ja tunduvad olevat üsna ülbed tüübid. Ei möödu palju aega, kui baari siseneb kaks konna, kes hakkavad krooksuma, et metsas on elajalikult tapetud Jänes, kes raamatu autori sõnul oli tegelikult üsna tubli poiss.

 

Vanem Mäger ja Mägerkass tõttavad kuriteopaika, kus on mõned täiesti puhtaks näritud luud, paar naharäbalat ning vereplekk kuivanud rohul ja langenud lehtedel. Tõeliselt julm kuritegu. Kuriteopaiks saabub ka Raisakull Raipekotkas, kes on kuriteopaiga ekspert. Tema leiab kuriteopaigalt jäljed ja need kuuluvad Hundile. Mägerkass oli juba varem maininud, et tema arvates saab ainus süüdlane olla Hunt! Vanem Mäger ei ole selles sedavõrd kindel ja ta leiab, et seda tuleks ikka ka tõestada, et just Hunt süüdlane on. Kuriteopaika tuleb ka Emajänes, kes kinnitab, et tükike nahka on just tema mehe nahk. Huvutaval kombel on kuriteopaika saabunud ka kakud-advokaadid, kes näivad andvat nõu Emajänesele!

 

Vanem Mäger ja Mägerkass hakkavadki kuritegu uurima. Kinnitan sulle, et see on jube põnev, kuid tegelikult isegi veidi naljakas, sest mängus on ju loomad.

Esimesena külastavad meie peategelased Hunti, kes kinnitab, et ta on kiskja, kuid Tagametsas on teineteise murdmine keelatud, mistõttu tema sööb seeni ja mardikaid. Siiski suudab Vanem Mäger oma jutuga viia asjad nii kaugele, et Hunt jääb oma jutuga vahele. Tal pole alibit ja ta arreteeritakse!

Hunt on kinni peetud, kuid Vanem Mäger pole sugugi kindel, et just Hunt süüdlane on. Mis on Hundi motiiv?`

Vanem Mäger ja Mägerkass jätkavad uurimist. Külastatakse ka Emajänest, kes on oma lapsukestega jõudnud kolida Hundi koopasse, kus juba paneeritakse suuri remonditöid tegema hakata. See tundub Vanem Mägrale väga kahtlasena, mistõttu palub ta Emajänesel oma lapsukestega koopast välja kolida.

Sündmuste arenedes tõuseb üheks kahtlusaluseks ka Koiott Jott, kuna mõrvatud Jänes olevat baarist juurvilju varastanud. Mängu tuleb ka Mardikas Mart, kes annab ootamatult alibi nii Hundile kui ka Koiotile!

Kes on süüdi? Vanem Mägral on üsnagi nutikas plaan ja lõpplahendus on väga ootamatu, sest... Nüüd ma rohkema edasi ei jutusta, sest lõpplahenduse pead ikka ise välja uurima. Igal juhul saad Sa teada, mis juhtus ja väga vahva on see, et raamat järgneb, sest Tagametsa seltskonda tabab uus probleem – nüüd on mängus Jahime küla koerad, pihta pandud kana, Rebane ja Mägerkass. Näib, et ka teine raamat loomakriminullide sarjast tuleb täpselt sama põnev.

Ootame ka seda!

 

Väga lahedad illustratsioonid on teinud Maria Muravski.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad