KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Gareth Moore ''10-minutilsed mõtlemisharjutused lastele. Ajutrenninipid, nuputusülesanded ja mõistatused vaimu treenimiseks''
Uus raamat: Gareth Moore ''10-minutilsed mõtlemisharjutused lastele. Ajutrenninipid, nuputusülesanded ja mõistatused vaimu treenimiseks'' (9 oktoober 2017)


Gareth Moore

„10-minutilised mõtlemisharjutused lastele. Ajutrenninipid, nuputusülesanded ja mõistatused vaimu treenimiseks“

(Pegasus)

 

Selles raamatus on 90 vahvat kümneminutilist mõtlemisharjutust ja nuputamisülesannet: mälutreeningud, ruumilise taju treeningud, sõnamõistatused, arvmõistatused, koodide lahtimurdmised, laevade pommitamised ja inspireerivad „leia erinevused”, aga samuti Jaapani numbrimõistatused, sealhulgas hanjie, kakuro, hitori, masyu ja hashi ning enam kui kuut eri tüüpi sudokuid. 

Dr Gareth Moore on enam kui 40 ajutreeningu- ja mõistatamisraamatu autor, ta on loonud ajutreeningute internetilehekülje BrainedUp.com ning toimetab mõistatamist pakkuvat veebisaiti PuzzleMix.com.
Kirjastus Pegasus on varem avaldanud tema raamatu „Mõttemängud nutikatele lastele” (2016).

 

Selle väga vahva ja huvitava mõtlemisharjutuste raamatu sissejuhatuses on kirjas, et raamat sisaldab üheksatkümmet kümneminutilist ajutreeningut, mis suurendavad lugeja vaimseid võimeid. Öeldakse, et laste ajul on pea kaks korda suurem õppimisvõime kui täiskasvanu ajul.

See raamat on täis lühikesi nuputamisharjutusi, mis aitavad lugejal oma aju vormis hoida. Soovitatakse teha üks või kaks lehekülge päevas ja lõpetada iga harjutus vähem kui kümne minutiga.

Raamat aitab lugejal parandada oma mälu, keelelist võimekust, arvutusoskust, keskendumisvõimet ning nägemis- ja ruumitaju. Mõtlemisvõime arendamine parandab lugeja suutlikkust koolis ja aitab sul end paremini tunda kogu päeva jooksul.

Ja veel. Iga ülesande selles raamatus saab lahendada lugeja ees seisva probleemi üle hoolikalt mõeldes. Ühegi ülesande lahendamiseks ei ole sul tarvis midagi ära arvata. Ülesannete lahendamiseks on vaja pliiatsit ja lugeja aju. Raamatusse on lubatud teha märkmeid, lehekülgedele kirjutada, sest märkmete tegemine võib olla hea taktika, mis aitab lugejal ülesande kallal töötades mõtetel järge pidada.

Vastuseid saad kontrollida raamatu lõpuosast, aga püüa olla võimalikult aus.

 

Uurime raamatut lähemalt.

Loomulikult ei hakka ma sulle ümber jutustama kõiki 90 ülesannet, kuid mõnedest räägin lähemalt.

Võtame näiteks mõtlemisharjutuse number 2. Lugejal tuleb üles leida raamatus olevast tähesegadikust puuviljade ja marjade nimetused. Need võivad olla kirjutatud vasakult paremale, paremalt vasakule, ülevalt alla, alt üles või diagonaalis. Lihtne see harjutus ei ole, sest üles tuleb leida 14 nimetust!

Mõtlemisharjutuses number 3 on lugejal tegemist anagrammidega. Need on sõnad, mille saad moodustada mõne teise sõna tähtede ümberpaigutamise teel. Näiteks sõna JAAM on anagramm sõnast MAJA. Selles raamatus on mitu lauset, kus sul tuleb hakata tähti ümber paigutama.

Harjutuses number 6 tuleb sul sobitada 12 looma- ja linnuhäält ristsõnasse. Neid võid kirjutada vasakult paremale või ülevalt alla.

Harjutuses number 7 on 49 väga vahvat nägu. Lugeja peab välja selgitama, mitu nendest naeratavad või naeravad, kui paljudel neist on üks silm kinni ja teine lahti, mitu avatut silma on kokku, kui paljud kannavad prille või ajavad keelt suust välja, kui paljud kannavad prille ja ajavad keelt suust välja.

Mõtlemisharjutuses number 10 tuleb sul dešifreerida tagantpoolt ettepoole kirjutatud lugu kompuutritest, mis ei ole sugugi mitte lihtne ülesanne, lisaks sellele tuleb sul vastata ka viiele küsimusele, mis selle loo kohta on esitatud.

Harjutuses 15 on kuldkalakestega akvaarium, mis tuleb kolme sirge joone abil jagada kuueks osaks nii, et igas osas oleks üks kala ja üks mull.

Harjutuses 18 on kaks peaaegu identset pilti, kuid nende vahel on siiski kümme erinevust. Kas leiad need üles? Mina leidsin 8, edasi pidin spikerdama.

Harjutuses 24 on 12 piraati. Nende hulgast tuleb sul leida kaks samasugust piraati, kes on eraldi välja toodud. Kinnitan, ka see pole sugugi mitte lihtne.

 

Kokku on selles väga vahvas ja väga huvitavas raamatus 90 harjutust. Osa on lihtsamaid, osa keerulisemaid, kuid igal juhul on neid väga põnev lahendada ja harjutustes kaasa teha. Usun, et pimedad sügisõhtud muutuvad selle raamatu abil küll vägagi põnevaks.

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad