KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Aino Havukainen, Sami Toivonen "Teedu ja Peedu detektiividena. Poolitaja juhtum"
Uus raamat: Aino Havukainen, Sami Toivonen "Teedu ja Peedu detektiividena. Poolitaja juhtum" (12 oktoober 2017)


Aino Havukainen, Sami Toivonen

„Teedu ja Peedu detektiividena. Poolitaja juhtum“

(Hea Lugu)

 

Teedu ja Peedu on vennad, kes käituvad vahel natuke imelikult. Nad on pärit Kummaverest, kus kõike tehakse teistmoodi. 

Ühel suvepäeval kohtuvad vennad oma ammuse sõbra Miku Palmeriga, kelle peret on rünnanud salapärane Poolitaja. Kummavere hallid ajurakud peavad tõsiselt tööle hakkama. Kahjutegija on vaja välja selgitada, ja sellega saavad hakkama vaid raudsete närvidega professionaalid. Teedu ja Peedu rajavad detektiivibüroo, tõmbavad selga valeriided ja sokutavad end Aada Palmeri sünnipäevapeole jahtima salapärast Poolitajat. Kes ta on? Kus ta end varjab? Ja miks ta poolitab? 

Teedu ja Peedu seiklevad ka raamatutes „Teedu ja Peedu imeline uneraamat“, „Teedu ja Peedu imelikud masinad“, „Teedu ja Peedu lasteaias“ ning „Veera ja sõidukid“.

 

Pean tunnistama, et see on üks väga lahe ja väga kummaline raamat, sest siin on palju väga põnevaid sündmusi, mis võivad vabalt olla ka siiski vägagi kummalised. Vahva on see, et Teedu ja Peedu lood on raamat, kuid see on ühtlasi ka koomiks, kusjuures mitte selline tavapärane väikeste piltidega koomiks, aga selline suurte piltidega koomiks, mis on eriti uhke. Raamatut on ka üsna vahva lugeda, sest osa teksti on nagu raamatutekst, osa teksti on jutumullide sees nagu koomiksites ikka on.

 

Seekordses raamatus aitavad Teedu ja Peedu perekond Palmerit. Perekonda kuuluvad ema, isa, vanaisa ja neli last (14-aastane Pille, 8-aastane Miku, 4-aastane Aada ja 5-kuune Vello).

Sündmused hakkavad hargnema ühel imetoredal suvepäeval, kui Teedu ja Peedu on ostnud jäätise ning üritavad nautida kaunist päeva. Neile jalutab vastu nende vana tuttav – Miku Palmer, kes räägib, et nende perega on viimasel ajal juhtunud imelikke asju. Miku isa lihalõik oli pooleks lõigatud ja teine pool oli kaduma läinud, Miku õde Pille oli teinud väikese lõunauinaku ja ärgates oli pool tema meigist kadunud. Viimane tilk karikasse oli see, kui väikevend Vello baby slim fit teksadest oli pool kadunud! Samal hetkel, kui Miku kummalistest sündmustest jutustab, saab ta SMS-i – selles on pilt, millel on näha, et Miku mobiiliümbriste kogu on rikutud, sest kõikidest ümbristest on alles pool!

 

Teedu ja Peedu otsustavad sõpra aidata. Nad kaevavad kapipõhjast välja kaks luitunud viltkaabut ja pleekinud vihmamantlid. Neist saavad detektiiv Teedu ja detektiiv Peedu.

 

Nüüd hangivad Teedu ja Peedu perekond Palmeri hoovilt endale tööruumi, milleks on laste vana mängumaja. See on esialgu meie detektiividele sobilik. Nad uurivad lähemalt fotosid asitõenditest ja jõuavad järeldusele – kõiki juhtumeid ühendab üks tähelepanuväärne seik. Kõik asjad on poolitatud! Näib, et meil on tegemist ohtliku Poolitajaga!

Hetk hiljem saavad Teedu ja Peedu kutse. Kutse Aada Palmeri sünnipäevale. Meie peategelased saavad aru, et see on hea võimalus minna perekond Palmerite juurde, kuhu võib ju tulla ka salapärane kurikael.

Teedu ja Peedu lähevadki peole, nad otsustavad end kostümeerida. Nad ei taha välja näidata, et on detektiivid. Kostüümid pole nüüd teab mis mehelikud, sest Teedust ja Peedust saavad haldjad – Haldjake ja Maldjake! Uskumatu lugu!

Sünnipäevapeol hakkavadki sündmused arenema – Teedu ja Peedu esimene kahtlus langeb perekond Palmerite vanaisale, kes tegelikult käib prügikasti viskamas väikese Vello mähet. Hetk hiljem on sünnipäevapeol kaduma läinud pooled kingitused! Kes on kahtlusalune? Kas äkki väike Vello, kes ei suuda rääkida ega ennast süüdistuste vastu kaitsta. Kurikael on siiski jätnud põrandale jälje – see on kõrremahla plekk!

 

Teedu ja Peedu ei suuda Aada sünnipäevapeol Poolitajat tabada ja naasevad oma büroosse, kuhu näib olevat sisse tungitud! Uskumatu lugu! Hetk hiljem näevad Teedu ja Peedu ühte kummalist kombinesooni riietatud kuju ning varsti on selliseid kombinesoonis kujusid veel mitu. Teedu ja Peedu ei saa aru, et need pole mingid hirmsad tegelased. Need on hoopis… ma siinkohal Sulle seda siiski ei ütle, kellega on tegemist.

 

Põnevaid ja naljakaid sünmdusi on raamatus veel. Teedu põrkab kokku laternapostiga, neid pannakse kinni prügimajja, kus nad näevad prügikaste, millele on tõmmatud katkendlik joon, nagu oleks needki poolitatud!

Kuid lõpuks! Lõpuks õnnestub peategelastel selgitada välja, kes on ohtlik Poolitaja, kuigi jah, vastus on üsna ootamatu ja kas ta nüüd nii väga ohtlik ongi. Igal juhul saad teada, kes on süüdi, miks ta seda tegi.

 

Selline väga vahva, põnev ja naljakas lugu on see Teedu ja Peedu lugu. Selline paraja pikkusega raamat, lahedalt kirjutatud ning väga vahvate illustratsioonidega.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad