KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Piret Raud "Sanna ja salakütid"
Uus raamat: Piret Raud "Sanna ja salakütid" (17 oktoober 2017)


Piret Raud

„Sanna ja salakütid“

(Tänapäev)

 

Elevanditüdruk Sanna elab suures tolmuses Aafrika linnas ja põeb kooliväsimust. Sanna vanemad otsustavad saata tütre vanaema juurde maale kosuma. Teel vanaema poole elab Sanna läbi lausa ihukarvu püstiajavaid seiklusi ja kohtub mitmete õige kummaliste tüüpidega. Ta leiab endale hulga uusi sõpru, ent ka paar koletult kurja vaenlast, kelle õelad plaanid tuleb tingimata nurja ajada.

 

Mulle ei meenu just väga palju lasteraamatuid, mille peategelaseks oleks elevant, õigupoolest elevanditüdruk. Meenub Iko Marani kirjutatud „Londiste, õige nimega Vant“, kuid selles raamatus toimetas ju mänguelevant.

Sanna on elevanditüdruk, kes elab Aafrikas. Ta on aafrika elevant. Sanna on oma vanemate ainus laps. Õdesid ja vendi tal ei ole. Sanna perekond elab väikeses linnakorteris ja sinna ei mahukski rohkem elevante, kui Sanna ja tema ema ja isa. Sanna loodab lüll, et ükskord sünnib talle ka väike vennakene.


Lugeja saab teada igasugu vahvaid asju. Näiteks seda, et Sanna isa töötab autopesulas, kuigi ta on elevant. Isa seebitab autosid, nühib neid harjaga, et mustus igalt poolt lahti tuleks. Seejärel imeb ta londi vett täis ja hakkab autot kastma, kuni masin saab täiesti puhtaks. Mõnikord puhastab Sanna isa ka autode sisemust. Selleks kasutab ta oma lonti tolmuimejana.

Sanna ema töötab portselanipoes müüjana (kas oled kuulnud ütlust "nagu elevant portselanipoes"?, selles loos saab see hoopis teistsuguse tähenduse) Ema on suur ja tüse, kuid ta on osav ja graatsiline. Õhtul, pärast poe sulgemist istub Sanna ema poe tagaruumis ateljees ja maalib portselannõudele pilte. Ta on selles väga andekas.

Sanna vanemad on pikad päevad tööl, mistõttu on Sanna sageli üksi ja seetõttu käib ta igasugu huvialaringides – balletitund, puutöötund, karatetrenn ja pasunaring, kusjuures selle loo jooksul läheb Sannal üsna mitut neist oskustest ka vaja.


Ühel päeval jääb Sanna balletitund ära, kuna õpetaja on haigestunud. Sanna läheb ema töö juurde, kuid ema saadab ta parki, kus töötab elevanditüdruku lemmiktädi Bella.

Tädi töötab seal purskkaevuna!? Ta seisab keset tillukest ja pöörlevat marmoralust ning pritsib oma saledast londist vett. Tädil on seljas roosa liibuv trikoo ja jalas kõrge kontsaga punased kingad. Tädil on ka palju austajaid, kes küll pidevalt vahetuvad. Nüüd on üks uus austaja toonud talle suure kastitäie apelsine, mida Bella ei soovi süüa, kuna ta peab dieeti. Ta soovitab apelsinid hoopis Sannal ära süüa.

Siinkohal võib öelda, et need apelsinid panevad aluse kõikidele järgmistele sündmustele.


Selgub, et 80 apelsini on söömiseks liiga palju isegi elevanditürdukule, kes veel samal öösel haigeks jääb. Näib, et tal on tõsine allergia. Tuleb arst, kes seda kinnitab, kuid soovitab elevanditüdrukule ka puhkust ja keskkonnavahetust. Näib, et kool ja igasugu huvialaringid on elevanditürduku tõsiselt ära väsitanud. Sanna peaks minema puhakam maale, kus oleks puhas õhk ja puhas toit.

Järgmisel päeval toob Sanna isa haigele tütrele üllatusmuna, mis polegi tavaline üllatusmuna. Sellest koorub hoopis vahva merikilpkonn, kes saab nimeks Bissa. Sanna ja Bissa saavad sõpradeks ning selles raamatus on Bissast Sannale väga palju abi.

 

Et Sanna saaks puhata ja paraneda, otsustavad vanemad saata ta maale, vanaema Vanda juurde, kes elab kaugel Merimaal Võhaveres. Selleks peaks Sanna reisima bussiga, kuigi bussijuht ei taha elevanditüdrukut peale võtta, sest on ju isegi elevanditüdruk üsnagi suur.

Üks võõras mees kaitseb Sannat, mistõttu bussijuht leebub ja sõit võib alata. Võõras mees ütleb oma nimeks Fred Tsepeliin ja ta lubab Sannal reisi ajal silma peal hoida. Bussisõit Merimaale on huvitav, sest ümbritsev loodus on põnev, kuni ühel hetkel hakkab maa värisema ja bussiga juhtub õnnetus.

Bussi raputas maavärin ja nüüd on buss ümber läinud. Sanna aitab kaasreisijaid bussist välja, kuid ta ise on bussis kinni. Fred aitab elevanditürdukut, kes saab samuti bussist välja. Õnnetuspaigale saabub päästekopter, millega saabub ka psühholoog dr Inge Hell, kellega me selle loo jooksul kohtume veel. Helikopteri peale Sannat võtta ei saa, ta on liiga raske, kuid jällegi on abiks Fred Tsepeliin, kes lubab Sanna vanaema juurde toimetada.


Veidi hiljem selgub Fred Tsepeliini tõeline pale, mistõttu lähevad sündmused vägagi põnevaks Ohtu satuvad nii Sanna kui ka Bissa.

Mängu tulevad salakütid, kes jahivad elevandiluud, kuid kohtume uuesti  katädi Bellaga, kes on samuti seotud Fred Tsepeliiniga.

Sannat ja Bissat aitavad püüton Monti, vapper isaelevant, kel nimeks Mammut, vahvad motikamehed, kes lähevad jõuluvanade paraadile, krokodill, kel nimeks Keenia, kelle suguvõsa on hävitanud salakütid. Kohtume ka vanaema Vandaga, kes on samuti üks igati vahva vanaema.


Raamatus on põgenemist ja tagaajamist, kihutamist ja laskmist, lõksu seadmist ja sellesse kukkumist, toimub jõuluvanade paraad ja palju muud huvitavat ning kaasahaaaravat. „Sanna ja salakütid“ on tõepoolest üks väga vahva ja väga põnev raamat, kus juhtub igasugu kaasahaaravaid sündmusi ja asju ning lisaks on siin ka väga lahedad tegelased.

 

Vahvad illustratsioonid on pärit autori enda sulest, ja ka need on tõepoolest väga lahedad.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad