KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: "Ütle mulle! Kuidas see tehtud on?!"
Uus raamat: "Ütle mulle! Kuidas see tehtud on?!" (23 oktoober 2017)


„Ütle mulle! Kuidas see tehtud on?!“

(Varrak)

 

Kuidas tekib tuul? Kust tulevad unenäod? Millest tehakse rahatähti? Need on vaid üksikud küsimused, mis panevad aeg-ajalt elu üle pead murdma nii suuri kui väikeseid.
See raamat vastab rohkem kui kahesajale küsimusele põnevate nähtuste ja asjade kohta, et rahuldada laste uudishimu.
Raamatus on neli kleepimislehtedega eraldatud teemat: loodus, inimkeha, argielu ning teadus ja tehnika.

 

See on juba seitsmes raamat „Ütle mulle!“-sarjast, milles üritatakse vastata igasugu küsimustele, mida lapsed tavaliselt vanemate käest küsivad. Valdkondi on raamatutes mitmeid. Selleski raamatus on neli teemade valdkonda: loodus, inimkeha, argielu, teadus ja tehnika.

Kõik selle sarja raamatud on igati vahvas ja vastupidavas köites, ka leheküljed on vastupidavast materjalist, et raamat väiksema lugeja käes ikka hästi vastu peaks. Raamatus on kaasas ka palju kleepse, mida on võimalik kleepsutada raamatus selleks ettenähtud lehekülgedele.

 

Selle raamatu esimene osa on „Loodus“. Esimene küsimus on, mis on universum? Raamatus öeldakse, et universum on kõik see, mis meid ümbritseb: planeet Maa, teised planeedid, tähed, kosmos. See, mida me näeme ja mida me ei näe. Universum on tohutult suur ja kasvab iga päevaga natuke suuremaks.

Teiseks küsimuseks on, millest koosneb galaktika? Edasi esitatakse küsimusi tähtede, Päikese, Päikesesüsteemi, planeet Maa, atmosfääri, osoonikihi, taeva, pilvede, mandrite, mägede, saarte ja vulkaanide kohta.

Kas tead, kuidas tekivad maavärinad? Maakera on nagu mosaiik, mis koosneb mitmest suurest tahvlist ehk laamast. Mõnikord põrkavad need laamad kokku ja lõhenevad või lähevad otsapidi üksteise alla. Siis hakkabki maa värisema ja see võib teha väga suurt kahju.

Lugejale räägitakse raamatu esimeses osas ka tsunamidest, tuulest, tornaadodest, ökosüsteemist, vihmast, lumest, vikerkaarest, udust, jäämäest, kõrbest jpm. Juttu on ka maonahast, loomade urgudest, sipelgapesadest, linnupesadest, korallidest jm.

 

Raamatu teine osa räägib meile inimkehast. Selle osa esimene küsimus on, millest koosneb skelett? Skelett koosneb kõigist keha luudest. Tänu skeletile saame püsti seista ja ka liikuda, sest meie lihased kinnituvad luudele. Inimese skeletis on 206 luud.

Edasi loeme juba sellest, millest luud koosnevad, miks meil on süda ja kopsud, miks meil on verd vaja, millest koosneb meie nahk. Juttu on ka maost, pissist, lihastest, krampidest, ajust, mälust, närvidest, refleksidest, küüntest, karvadest.

Kas tead, kuidas töötab nina? Iga päev liigub läbi su nina 20 000 liitrit õhku! Nina filtreerib õhku, niisutab ja soojendab seda, enne kui õhk jõuab kopsudesse. Nina põhjas on miljoneid mikroskoopilisi karvu, mis tajuvad lõhnasid ja saadavad selle info ajusse.

Teises osas loeme veel ka keelest, kõrvadest, häälest, kananahast, sinikatest ja muhkudest, armidest, allergiast, mikroobidest, palavikust jm.

 

Kolmas osa selles raamatus on „Argielu“. See osa algab küsimustega kanamunade ja soola kohta.

Kolmas küsimus on, millest tehakse mett? Selgub, et mett toodavad mesilased endale söögiks ja oma vastsete toitmiseks. Nad imevad lilledelt nektarit ja viivad selle tarusse, kus nad segavad seda oma süljega ning sülitavad selle kärjekannudesse. Mesi ongi valmis!

Kas oled kunagi mõelnud selle peale, millest tehakse suhkrut, komme, närimiskummi, jahu, saia, õli, sinepit või sinki? Selles osas tehakse juttu veel ka juustust, piimast, võist, jogurtist, kartulikrõpsudest, maapähklitest, suhkruvatist, jäätisest jm.

Kust tuleb puuvill, kust tuleb vill, kust saadakse siidi, millest tehakse paberit või klaasi, plastmassi või kummi, fliisi või parfüüme? Selles osas saab väike lugeja teada ka seebi, konservikarpide, kustutuskummide, hariklike pliiatsite, pastapliiatsite, liimi, värvi ja tikkude kohta.

 

Neljas, viimane osa on teadusest ja tehnikast. Esimesed kaks küsimust selles osas on automootori ja bensiini kohta. Seejärel tehakse juttu kosmoserakettidest, kosmosejaamast. Kas tead, kuidas lennukid õhus püsivad, millised osad on rongil, miks on autodes turvapadjad, kuidas töötavad turvavööd?

Millest tehakse tsementi? Tsement on lubjakivist ja savist tehtud segu, mida kuumutatakse ja mis seejärel jahvatatakse pulbriks. Kui pulbrit veega segada muutub see liimisarnaseks. Kui lisada veel kivitükke, saab valmistada betooni.

Selles osas räägitakse väiksele lugejale veel ka sildadest, tunnelitest, kaevudest, liftidest, elektrist, tammidest, veetornidest, ilmajaamast, termomeetrist, kitarrist, klaverist, trompetist jpm.

 

Selline vahva raamat on see „Ütle mulle! Kuidas see tehtud on?!“. On palju küsimusi, mis kõik saavad vastuse ja väikesel lugejal on üsna lihtne saada aru, kuidas miski asi tehtud on.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad