Loe, kuula, nuputa » Liiklusohutus

Liiklusohutus: Sõidutee ületamine
Sõidutee ületamine (13 oktoober 2010)
Poiss tahab üle tee minna

Hei jälle! Seekord räägin Sulle ühest päris olulisest asjast - sõidutee ohutust ületamisest.

 

Niisiis, Sul on tarvis üle tee minna. Mida kõigepealt peaks tegema? Just, kõigepealt tuleb seisma jääda ja ringi vaadata. Peatuda tuleb selle jaoks, et Sa saaksid näha, kas sõidukeid on tulemas.

 

Ringi vaadates tuleb vaadata vasakule ja paremale, aga mõlemale poole tuleb kaks korda vaadata! Vaata, auto võib tulla nii vasakult kui ka paremalt. Näiteks võib auto teha möödasõitu, aga mõni auto võib ka lihtsalt valesti sõita. Oluline on, et Sa näeksid igat autot, mis Sinu poole sõidab.

 

Ringi tuleb vaadata ka selle jaoks, et näha, kuskohas on kõige ohutum üle tee minna. Kui näed ülekäigukohta, siis tuleb igal juhul ülekäigukohani minna. Kui ülekäigukohta ei ole, siis leia koht, kus tee ning sellel sõitvad autod ja muud sõidukid on hästi ja kaugele näha.

 

Teinekord tuleb autosid hoopis kuulata! Kui kõnnid kõrvaltänaval või hoopis maal kruusateel, kus tee on käänuline ja autosid ei ole hästi näha, siis tuleb korraks seisma jääda ja kuulata. Kui mürinat kuulda ei ole, siis võid üle tee minna. Kui kuuled mürinat, siis oota, kuni mürinat tegev asi on mööda sõitnud.

 

Vaata nüüd pilti :)


Pildil on üks poiss, kes tahab üle tee minna. Mis Sa arvad, millal poiss tohib üle tee minna?


Sellel teel ei paista ühtegi foori ega muud ülekäigukohta. Sellisel juhul on eesõigus alati autodel ning poiss peab ootama, kuni autod on mööda sõitnud ja sõidutee vabaks saanud. Kui poiss näeks ülekäigukohta või ristmikku, siis peaks poiss minema sinna ja alles seal üle tee minema.

 

Aga vaata pilti edasi. Kollasel autol ei ole ju juhti sees! Järelikult see auto seisab! Poiss peab kollasest autost kaugemale minema, et näha - ega kollase auto tagant uusi sõidukeid tule ning et teiste autode juhid ikka poissi näha saaksid! Pea meeles, autojuht pidurdab ainult siis, kui ta Sind näinud on - teise auto varjust ta Sind näha ei saa!

 

Aga mida teha, kui tee äär oleks täis seisvaid autosid? Kui tee äär on täis seisvaid autosid, siis pead ootama, kuni need autod, mida Sa näed liikumas, on mööda sõitnud. Seejärel mine seisvast autost mööda ja peatu. Nüüd vaata ringi ja veendu, et kummastki suunast ei tule ühtegi autot. Pea meeles, vaadata tuleb mõlemale poole kaks korda! Kui näed uusi autosid sõitmas, siis oota, kuni need autod on mööda sõitnud.

 

Aga kui kollase auto juht tuleb autosse enne, kui Sa oled üle tee jõudnud? Kui seisva auto juht paneb auto mootori käima, siis mine kõnniteele tagasi, et auto saaks ära sõita. Alles siis, kui auto on ära sõitnud, proovi üle tee minna.

 

Kõlab keeruline, eks? Tegelikult ei ole see ju üldsegi keeruline! Linnades on ikka valgusfoorid ja ülekäigurajad. Ning maanteel on väga harva nii, et mõlemalt poolt tuleb muudkui autosid. Küll on kindel see, et alati tasub olla kannatlik ja vajaduse korral oodata.

 

Mõnusat liiklemist!

 

Sebra ja Maanteeameti Liiklusohtuskeskus« Eelmised nädalad