Loe, kuula, nuputa » Liiklusohutus

Liiklusohutus: Reguleerimata ülekäigurada
Reguleerimata ülekäigurada (1 mai 2011)
Reguleerimata ülekäigurada

Vaiksemates linnaosades võib näha ülekäiguradasid, millel foori ei ole. Mõnedes väikelinnades ongi ainult sellised ülekäigurajad. Selliseid ülekäiguradasid kutsutakse reguleerimata ülekäiguradadeks, sest seal ei ole foori, mis reguleeriks üle tee minemise aega. Ka fooriga ülekäiguradu kutsutakse mõnikord reguleerimata ülekäiguradadeks, aga seda ainult siis, kui foor ei tööta üldse või kui seal vilgub kollane tuli.

 

Reguleerimata ülekäigurada (ehk teise nimega sebra) on tähistatud liiklusmärgiga ja mõnikord on selle liiklusmärgi juurde teele joonistatud vöötrada.

 

Vöötrada on koht, kus jalakäijad saavad üle tee minna. Kui Sa tahad üle sõidutee minna ja Sa näed vöötraja liiklusmärki, siis tuleb igal juhul üle tee ületada vöötraja märgi juures, üle vöötraja.

 

Kui oled jõudnud vöötrajani ning tahad üle sõidutee minna, siis kõigepealt jää seisma ning vaata ringi. Vaata vasakule ja paremale ja siis veel kord vasakule ja paremale. Kui Sa näed liikuvaid autosid, siis oota, kuni nad seisma jäävad või on mööda sõitnud. Sa võid käega märku anda, et tahad üle tee minna, kuid sõiduteele ei tohi Sa mingil juhul astuda enne, kui kõik liikuvad autod on peatunud või mööda sõitnud.

 

Kui vöötraja ääres on autod peatunud, siis seisvast autost mööda astumisel jää korraks seisma ja vaata selle auto taha, et olla kindel, et sealt rohkem autosid ei tule.

 

Vaata nüüd pildile!

 

Pildil tahab väike tüdruk minna reguleerimata ülekäiguraja kaudu üle sõidutee. Mida peab tüdruk vaatama?

Tüdruk peab kõigepealt vaatama, kas kollase auto juht talle teed annab. Pildilt on näha, et ei anna, seega peab tüdruk ootama, kuni kollane auto on mööda sõitnud. Peale seda tuleb tüdrukul vaadata, kas punase auto juht talle teed annab:

 • Kui punase auto juht ei peatu, siis tuleb tüdrukul oodata uut võimalust.
 • Kui punase auto juht peatub, siis tuleb tüdrukul minna tee keskele ja vaadata, kas teisest sõidusuunast tulevad autod ka peatuvad ja ta läbi lasevad.

 

Mida peab tüdruk vaatama, kui ta tee keskele jõuab?
Kui tüdruk on tee keskele jõudnud, siis peab ta vaatama, kas rohelise auto juht annab talle teed:

 • Kui roheline auto ei peatu, siis tuleb tüdrukul oodata.
 • Kui roheline auto peatub, siis tuleb tüdrukul vaadata, et ka lähima kollase auto juht talle teed annab. Edasi võib tüdruk minna vaid siis, kui ta on kindel, et kollase auto juht talle teed annab.

 

Pildil on ka väike poiss, kes tahab üle tee minna.

Mida peab tema vaatama?
Poiss peab kõigepealt vaatama, kas punase auto juht jääb seisma ja annab talle teed:

 • Kui punase auto juht ei jää seisma, siis tuleb poisil edasi oodata.
 • Kui punane auto jääb seisma, siis võib poiss hakata üle tee minema. Punasest autost möödudes peab poiss korraks seisma jääma ning vaatama, kas selle varjust mõnda teist sõidukit ei tule. Edasi võib minna vaid siis, kui teiselt sõidurajalt sõidukeid ei tule või kui need peatuvad ja poisile teed annavad.

 

Pea kindlasti meeles, et vöötrajal ei tohi kunagi:

 • Ei tohi peatumata ja ringi vaatamata sõiduteele joosta!
 • Ei tohi aeglase või seisva auto taha vaatamata edasi minna!
 • Ei tohi unustada, et ka teiselt poolt võib auto tulla!
 • Ei tohi tee keskelt tagasi joosta!
 • Ei tohi koos teistega minnes neist ootamatult ette tormata!
 • Ei tohi ka asjatult viivitada!

 

 

Ohutut liiklemist!

Sebra ja Maanteeameti Liiklusohtuskeskus« Eelmised nädalad