Loe, kuula, nuputa » Liiklusohutus

Liiklusohutus: Kuidas käia maanteel?
Kuidas käia maanteel? (4 oktoober 2010)
Maanteel kõndides

 

Hei!
 
Mõnikord võib juhtuda, et tuleb kõndida piki sellist teed, millel ei olegi eraldi kõnniteed. Kuidas käituda sellisel teel, et oleks hästi ohutu? Hästi lihtsalt. Jäta endale meelde: asulavälisel teel, kus puudub kõnnitee, peab jalakäija liikuma ainult vasakpoolsel teepeenral. Vasakul pool tuleb liikuda sellepärast, et näha vastutulevaid sõidukeid. Vajaduse korral jõuab jalakäija sõiduki eest kõrvale astuda.
 
Nüüd aga vaata pildile!
 
Kas pildil olevad lapsed liiguvad õigel pool teed?
Jah, nad liiguvad õigel pool teed. Nad astuvad vasakpoolsel teepeenral. Niimoodi näevad nad ka vastutulevat punast autot. Nad jõuavad eest kõrvale astuda, kui see punane auto peaks liiga tee äärde sõitma.
 
Mida arvate kollasest autost?
Pildil on selline olukord, et kui punane auto on möödunud, alustab kollase auto juht möödasõitu traktorist. Möödasõidul võib kollane auto lapsi selja tagant riivata.
 
Mida teha, et selja taga möödasõitu alustanud autole mitte ette jääda?
Maanteel kõndides tuleb alati kuulata, kas tagant mõnda autot ei tule. Kui kuulete automürinat, vaadake hetkeks selja taha, kas tagant tulev auto teile otsa ei kihuta.
 
Kuidas liikuda, kui teel ei ole teepeenraid või on seal näiteks veelombid või lumehanged?
Kui teepeenraid ei ole või neil käia on võimatu, siis tohivad jalakäijad liikuda sõidutee vasaku ääre lähedal, sõidukeid takistamata. Halva nähtavuse korral või pimeda ajal valgustamata teel tohib liikuda ainult ühes reas.
 
Mida tuleb pimedas liikudes kindlasti lisaks meeles pidada?
Pimeda ajal teel liikudes peab jalakäijal olema helkur.

 

 

Jäta meelde! Maanteel käi alati vasakul teepoolel, kanna helkurit ja kuula/vaata ka tagant tulevaid autosid!

 

Ohutut liiklemist!

 

Tervitades,


Sebra & Maanteeameti Liiklusohutus« Eelmised nädalad