Loe, kuula, nuputa » Liiklusohutus

Liiklusohutus: Bussisõit ja hääletamine!
Bussisõit ja hääletamine! (1 oktoober 2010)
Bussi kõrvalt ära mine üle tee!

 

Nii linnas kui ka maanteel tuleb tihti sõita bussiga. Bussis olla on lihtne, kuid mis saab edasi peale bussist väljumist?
 
Bussisõit algab bussi ootamisega peatuses.
Ühissõidukit oodates on kõige mõistlikum lihtsalt rahulikult seista. Sõpradega joosta või tõugelda ei tohi, sest mänguhoos võib kogemata sõiduteele sattuda ning seal sõitvate autode alla jääda. Pealegi segab hoogne mäng teisi ootajaid.
Talvel tuleb meeles pidada, et peatused võivad libedad olla. Seepärast ei tohi bussi oodates liiga lähedal sõidutee äärele olla. Ettevaatlik tuleb olla ka bussi sisenedes või sealt väljudes! Kukkumise vältimiseks hoia bussi astudes või bussist väljudes kinni käsipuust. Ära trügi ega torma.
Pimeda ajal peab jalakäijal olema helkur, seda ka bussi oodates. Nii on bussijuhil kergem ootajat märgata, seda eriti pimedal maanteel.
 
Kui oled bussist välja tulnud, siis on mõnikord tarvis üle tee minna. Kuidas seda ohutult teha?
Mitte kunagi ei tohi seisva bussi eest teed ületada. Sa ei näe bussi varjust tulevaid autosid ning bussist mööda sõitvate autode juhid ei näe sind. Isegi bussijuht ei pruugi sind märgata ja võib sulle kogemata otsa sõita.
Kõige parem on leida lähedal ülekäigukoht ning sõidutee ületada ülekäigurada kasutades. Lihtsaim on ületada tee koos teiste reisijatega, hoides nendega kokku. Ei maksa teistest ei ette tormata ega ka maha jääda.
Kui ülekäigukohta lähedal ei ole, siis tuleb oodata, millal buss minema sõidab. Üle tee võib minna siis, kui kõik sõidukid on hästi näha ning nad on kas mööda sõitnud või alles kaugel. Kui buss jääb peatusesse pikemaks ajaks, siis tuleb bussi juurest eemale minna. Minna tuleb just nii kaugele, et saab näha bussi varjust lähenevaid sõidukeid. Sõidutee võib ületada siis, kui bussi varjust ja teiselt poolt tulevad sõidukid on kas mööda sõitnud või alles kaugel.
 
Üksikutes maakohtades võib juhtuda, et bussi ei tulegi ning edasi saab sõita vaid ‘hääletades’.
Kõige olulisem on ‘hääletamise’ juures meeles pidada, et ‘hääletada’ võib ainult siis kui tõesti kuidagi teisiti edasi ei saa. Kui see peaks siiski vajalik olema, siis ära kunagi istu autosse, mis ei ole korras või mille juht ei ole usaldusväärne või käitub naljakalt. Alati kasuta autos turvavööd.
‘Hääletamiseks’ sõiduki peatamiseks tuleb seista hästi nähtavas kohas sõidutee ääres teepeenral, mitte sõiduteel. Seisa läheneva sõiduki poole näoga, anna märguanne väljasirutatud käega ja juhile arusaadavalt. Ära püüa sõidukit peatada seal, kus see on keelatud või ohtlik – sillal, viaduktil või selle all, põrkepiiretega ääristatud teelõigul, kurvis ja teistes kohtades, kus on piiratud nähtavus või paigaldatud möödasõitu või peatumist keelav liiklusmärk. Pimeda ajal hoia väljasirutatud käes helkurit, sest muidu ei ole sa autojuhile nähtav.
 
 

Ohutut liiklemist!

 

 

Tervitades,


Sebra & Maanteeameti Liiklusohutus« Eelmised nädalad