Loe, kuula, nuputa » Liiklusohutus

Liiklusohutus: Autosõit
Autosõit (15 jaanuar 2010)
Autosõit

 

Autoga sõitmine on igapäevane asi. Hea on siiski üle vaadata, kas oskad autos turvaliselt istuda. Enne, kui edasi loed, ava lisatud pilt.
 
Mis Sa arvad, mis on sellel pildil kõige tähtsam? Just. Kõige tähtsam on siin see, et kõigil on turvavööd kinni. Turvavööd on kinni nii esiistmel kui ka tagaistmel sõitjatel.
 
Turvavööd peavad alati kinni olema, kui autoga sõita. Turvavööd kaitsevad meid mitmel moel:
  • Turvavöö takistab sõitjail peadpidi aknasse lendamist, kui juht peaks järsult pidurdama;
  • Turvavööd kaitsevad inimesi liiklusõnnetuse korral: näiteks kui autod kokku põrkavad või auto teelt välja sõidab ja kukerpalli teeb;
  • Turvavöö hoiab sõitjat autost välja lendamise eest, kinnitatud turvavööga saab vähem haiget ja võib avarii korral isegi täiesti terveks jääda.
 
Ilma turvavööta võib sõita ainult:
  • Takso tagaistmel asula piires;
  • Jääteel sõites ei tohigi turvavööd kinni panna;
  • Kui sõitja on selliselt haige, et turvavööd ei saa kinni panna.
 
Vaata nüüd korraks uuesti pildile. Siin istub poiss mingi asja otsas. Mis see on?
See on turvaiste. Lapsed peavad autos turvaistmel istuma nii kaua, kuni turvavöö jookseb ilusasti üle õla, mitte üle kaela.
 
Alla 12. aastased lapsed võivad sõita ka täiskasvanu süles, aga seda ainult siis, kui kõik istekohad on autos täis ning tema süleshoidja istub tagaistmel, ise korralikult turvavööga kinnitatult.
 
Lapsed võivad istuda esiistmel kas turvatoolis või siis, kui nad on nii suured, et turvavöö jookseb ilusasti üle õla, mitte üle kaela.
 
Autosõidu ajal on hea meeles pidada, et sõidu ajal istutakse ilusasti rahulikult oma kohal paigal. Kindlasti ei või mürada, jonnida, kakelda, asju pilduda või muid asju teha, mis juhi tähelepanu sõiduki juhtimiselt kõrvale tõmbavad.
 

 

Ohutut liiklemist!

 

 

Tervitades,


Sebra & Maanteeameti Liiklusohutus« Eelmised nädalad