Loe, kuula, nuputa » Liiklusohutus

Liiklusohutus: Piiratud nähtavus
Piiratud nähtavus (26 detsember 2010)
Piiratud nähtavusega tänaval

 

Koolis käies tuleb tihti ületada tänavaid, mis tihedalt autosid täis. Sellistel tänavatel tuleb teada, et autojuhtidel on raske Sind näha ning seepärast tuleb olla eriti ettevaatlik!
 
Vaata korraks pildile ning mõtle, mis Sa seal näed!
 
Mis Sa arvad, kas lapsed tohivad sellel pildil niimoodi üle tee minna?
Tohivad küll, kuid nii ei ole hea. Autode vahelt või autode varjust üle tee minnes ei näe Sina lähenevaid autosid ning autojuhid ei näe Sind. Seisvad autod varjavad vaatevälja lihtsalt ära. Aga kui Sa ei märka mõnda autot või kui autod ei märka Sind, siis võib ju õnnetus juhtuda!
 
Kuidas oleks kõige parem sellisel juhul üle tee minna?
Kõige parem on tee ääres seisvatest sõidukitest kaugemale minna, et kogu tee ja kõik autod oleksid hästi nähtavad. Jalakäija ei tohi minna sõiduteele seisva sõiduki varjust veendumata, et sõidukeid ei lähene.
 
Kui kogu tee peaks seisvaid autosid täis olema, siis tuleb nende vahelt tõesti läbi minna. Sellisel juhul vali välja madalamad sõiduautod, et teed oleks üle nende kapoti näha.

Mis Sa arvad, mida lapsed pildi peal peaksid tegema?
Nad peaksid peatuma ja hoolega ringi vaatama. Kui seisva sõiduki varjust sõiduteele välja tormata, siis võib õnnetus juhtuda. Kiirustada ei tohi, tuleb rahulikult ringi vaadata. Vaadata tuleb mõlemale poole, kitsal tänaval võib esimesena tulla auto paremalt, mitte aga vasakult – seega vaadata tuleb kindlasti siia-sinna, mõlemale poole!
 
Kui nüüd lapsed on tõesti ringi vaadanud ning näinud kollast ja punast autot, siis kas nad tohivad edasi minna, kui kollane auto on möödas?
Ei tohi, sest teiselt poolt tuleb ju punane auto! Lapsed tohivad edasi minna alles siis, kui nii kollase kui ka punase auto järel enam teisi autosid ei tule või kui need on hästi kaugel. Kindlasti tuleb veel vaadata, kas punase auto tagant paistvalt tänavalt mõni auto välja ei pööra.
 
 

 

Ohutut liiklemist!

 

 

Tervitades,


Sebra & Maanteeameti Liiklusohutus« Eelmised nädalad