Loe, kuula, nuputa » Liiklusohutus

Liiklusohutus: Märguanded - jalgratta või mopeediga
Märguanded - jalgratta või mopeediga (22 mai 2011)
Märguanded

Sügis ja talv on hea aeg endale selgeks teha, kuidas kevadel teedel rattaga sõita tohib. Üks oluline osa rattasõidust on tegelikult hoopis märguanded. Märguannetega Sa ütled teistele, mida Sa kohe-kohe teha kavatsed - niimoodi saavad teised Sinuga arvestada.

 

Mis juhtudel tuleb üldse jalgratturil või mopeedijuhil oma tegemistest teistele märku anda? Märku tuleb anda:

  • sõitma hakates;
  • enne pööret;
  • enne pidurdamist;
  • enne sõiduraja vahetust;
  • enne mööda- või ümbersõitu.

 

Millega peavad jalgrattur ja mopeedijuht märku andma? Jalgrattur ja mopeedijuht, kelle sõiduki ehituses pole suuna- ja/või stopptulesid ette nähtud, peavad märku andma käega.

 

Märku tuleb anda mitte hiljem kui 3 sekundit enne sõidu, manöövri või peatumise alustamist. Käemärguande võib lõpetada vahetult enne sõidu alustamist, manöövrit või peatumist.

 

Vaata nüüd pildile!

 

Mida kavatseb teha pildil olev parempoolne jalgrattur? Ta on tõstnud sirge parema käe õla kõrgusele - järelikult tahab ta pöörata paremale või suunduda paremale poole.

 

Aga mida kavatseb teha vasakpoolne jalgrattur? Tema on tõstnud sirge vasaku käe õla kõrgusele, tema tahab pöörata vasakule või suunduda vasakule poole.

 

Mida kavatseb aga teha keskmine jalgrattur? Tema liigutab kõrvale tõstetud sirget kätt üles-alla - järelikult tahab tema pidurdada.

 

Pidurdamismärguanne on väga oluline. Kuidas muidu saaksid Sinu taga liiklejad teada, mida Sa teha kavatsed? Seega, ära unusta, ka pidurdamisest tuleb alati märku anda! Aga seda märguannet võid anda ükskõik kumma käega. Mõnusam on seda siiski teha nõrgema käega.

 

Milline on nende märguannete võlusõna? Võlusõna on sirge käsi. Kui käsi on sirge, pöörab jalgrattur just sinna, kuhu käsi näitab.

 

Mõnusat liiklemist!

 

Tervitades,
Sebra & Maanteeameti Liiklusohutus« Eelmised nädalad