Loe, kuula, nuputa » Liiklusohutus

Liiklusohutus: Teele väljasõit
Teele väljasõit (20 veebruar 2011)
Teele väljasõit

Rattaga sõites tuleb teada mitmeid märke. "Anna teed" märk on üks sellistest tähtsatest märkidest, mida kindlalt teada tuleb. See märk teatab kõrvalteel sõitvale juhile, et ees on peatee ning seal sõitvad sõidukid tuleb kõik läbi lasta.

 

Teed andma tähendab seda sama, mis "mitte takistama". Tee andmine tähendab seda, et ei tohi jätkata ega alustada sõitu ega teha mingeid manöövreid, mis võiksid sundida teist juhti järsult pidurdama või kõrvale pöörama.

 
Vaata nüüd pildile!

 

Kas vasakule pöörav jalgrattur oleks siin kedagi takistanud?

Kui see jalgrattur hakkaks pöörama, jääks ta kollasele autole ette ja takistaks selle liikumist.

 

Aga kui jalgrattur oleks pööranud hoopis paremale, kas ta siis oleks kedagi takistanud?

Kui kollane auto oleks vasakpöörde asemel hoopis näiteks tagasipööret teinud, siis jah, jalgrattur oleks seda autot takistanud.

 

Kui sellel ristmikul ei oleks "Anna teed" märki - mis siis saaks? Kellele jalgrattur nüüd peaks teed andma?

Reguleerimata samaliigiliste teede ristmikul peab juht andma teed paremalt läheneva sõiduki juhile. Järelikult sellel pildil peaks juht teed andma nii sinisele kui ka kollasele autole.

 

Mis saab siis, kui juht sõidab välja lihtsalt parklast? Kellele ta siis peab teed andma?

Parklast väljasõidul tuleb alati arvestada nagu oleks Su ees "Anna teed" märk, isegi siis kui seda tegelikult pole. Seega parklast, puhkekohast, teega külgnevalt alalt, õuealalt või nende juurdesõiduteelt välja sõites või pinnasteelt ja kruusateelt asfaltteele sõites peab sõidukijuht alati teed andma igale teel liiklejale, kaasa arvatud jalakäijad.

 

Jäta endale meelde - "Anna teed" märk ja peateele sõitmise nõuded kehtivad Sulle alati, sõltumata sellest, mis sõidukiga Sa tee peal sõidad.

 

Mõnusat liiklemist!

 

Tervitades,
Sebra & Maanteeameti Liiklusohutus« Eelmised nädalad