Loe, kuula, nuputa » Liiklusohutus

Liiklusohutus: Paiknemine sõiduteel, ümberreastumine
Paiknemine sõiduteel, ümberreastumine (30 juuli 2011)
Paiknemine sõiduteel, ümberreastumine

Sõiduteel sõitmine on päris lihtne - siis kui reeglid selged. Kõigepealt pead selleks muidugi piisavalt vana olema ja vajadusel ka juhiluba omama! Kui vanus piisav ja luba olemas, siis tuleb kõiki teisi reegleid ka teada.

 

 

Seekord räägin Sulle jalgrattaga sõiduteel sõitmisest. Kui Sa sõidad mopeediga, siis kehtivad Sulle täpselt samad reeglid!

 

 

Esimese asjana pea meeles, et sõiduteel võib jalgrattaga sõita ainult äärmisel parempoolsel rajal. Asulavälisel teel tuleb sõita sõidutee parempoolse ääre lähedal või hoopis teepeenral. Linnas ei pea otseselt sõidutee parempoolse ääre lähedal sõitma, kuid parem on seda siiski teha - nii on ohutum.

 

 

Kui Sul on tarvis pöörata vasakule, siis enne pööret tuleb minna oma sõidusuuna vasakpoolsele äärele. Loomulikult tuleb enne veenduda, et see on ohutu ja igal juhul tuleb käega ka märku anda.

 

 

Vaata nüüd pildile. Pildil on vasakpööret tegev tüdruk.

 

 

Mis Sa arvad, kas ta teeb vasakpööret õigesti?

Jah, tüdruk teeb vasakpööret õigesti. Ta on väljasirutatud vasaku sirge käega märku andnud. Ta tahab võtta maantee parempoolsest äärest vasakule, kuni jõuab oma sõidutee vasemasse serva (tee keskele) ja siis pöörab ta ära.

 

 

Mida tüdruk eriti hoolega jälgima peab?

Tüdruk peab hoolega vaatama, et tagant ühtegi sõidukit ei tuleks, kui ta vasakule võtma hakkab.

 

 

Mida ta seejärel tegema peab?

Tee keskele jõudes peab tüdruk vaatama otse vastu tulevaid sõidukeid ja neile teed andma.

 

 

Kui tüdruk on tee keskel ja vastu enam kedagi ei tule, kas siis tohib pöörama hakata?

Enne pööret tuleb tagasi vaadata ja veenduda, et keegi selja tagant tulijaist pole möödasõitu alustanud. Kui ei ole, siis võib pööret alustada.

 

 

Kuidas oleks tüdruk saanud lihtsamalt ja ohutumalt ära pöörata?

Tüdruk oleks pidanud paremale teeserva hoides sõitma ristuva tee kaugema ääre mõttelise pikenduseni, otse teeviida juurde ning seal tee servas seisma jääma. Seejärel peaks ta mõlemalt poolt tulevad sõidukid mööda laskma ja, kui tee on vaba, üle sõidutee sõitma ning paremale teeserva hoides teisel teel sõitu jätkama.

 

Seekord kõik, mõnusat liiklemist!

 

Tervitades,
Sebra & Maanteeameti Liiklusohutus« Eelmised nädalad