Loe, kuula, nuputa » Liiklusohutus

Liiklusohutus: Käitumine ristmikul
Käitumine ristmikul (23 jaanuar 2011)
Käitumine ristmikul

Kui kaks teed omavahel kokku saavad, siis tekib ristmik. Enamasti on üks neist teedest peatee ning teine (või teised) kõrvaltee(d). Kumb on kumb - sellest aitavad märgid aru saada.

 

Üks tavaline ristmik võib välja näha nii nagu siin pildi peal näidatud. Peateed näitab peatee märk. Kõrvalteel sõitjad peavad peateel sõitjatele teed andma.

 

Siin pildil on ka üks tahvel. See tahvel näitab peatee suunda. Siin pildil pöörab peaatee ristmikul paremale.

 

Missuguses järjekorras tohivad liiklejad ristmikku ületada?

 

Alustame sinise auto juhist. Sinine auto on kõrvalteel, järelikult peab ta teed andma peateel sõitjatele: punasele autole ja jalgrattale. Peale selle tuleb sinise auto juhil anda teed roosale autole paremalt, sest samaliigiliste teede ristumisel antakse teed paremalt tulevale sõidukile. Kuna sinise auto juht teeb pööret, siis peab ta andma teed ka jalakäijale, kes seda teed ületab, kuhu autojuht pöörab.

 

Kellele peab teed andma roosa auto juht? Roosa auto peab teed andma peateel sõitjatele, ehk punase auto juhile ja jalgratturile. Sinisele autole ei pea pea roosa auto teed andma, sest sinine auto asub võrdväärsel teel vasakul.

 

Kas roosa auto juht peab teed andma jalakäijale? Roosa auto juht ei pea teed andma jalakäijale, sest roosa auto sõidab otse - järelikult peab hoopis jalakäija talle teed andma.

 

Kuidas on peateel sõitvate punase auto ja jalgrattaga, kellele nemad peavad teed andma? Nad ei pea teed andma sinisele ega roosale autole, sest need asuvad kõrvalteedel. Kuid kuna punane auto ja jalgratas teevad pööret, siis peavad nad teed andma jalakäijale, kes ületab sõiduteed, kuhu punane auto ja jalgratas pööravad.

 

Kellele peab väike poiss teed andma? Jalakäija peab ristmikul sõiduteed ületades andma teed otse sõitvatele autodele. Poiss peaks andma teed ristmiku tagant otse lähenevale roosale autole, kuid see auto saab liikuma alles siis, kui peateel sõitjad on ära pööranud. Need omakorda peavad jalakäijale teed andma (sest nad pööravad).

 

Mis järjekorras käib siin ristmiku ületamine? Kõige esimesena hakkab liikuma poiss-jalakäija. Seejärel peateel olevad punane auto ja jalgrattur. Peale neid sõidab otse roosa auto ning lõpuks pöörab kõrvalteelt vasakule peateele sinine auto.

 

Kui Sa oleksid selle jalakäija asemel, siis kuidas oleks õige käituda? Alati on õige käituda nii, et ise jääd terveks ja teised ka. Tegelikkuses võib juhtuda, et peateel olev punane auto sõidaks jalakäijast hoolimata edasi, seejärel tuleks ristmiku tagant teine roosa auto, siis sinine, siis sõidaks ka jalgrattur ning alles kõige viimasena saaks ristmiku jalakäija ületada. Pea meeles! ei ole hullu, kui Sa kohe üle tee ei saa. Kõige tähtsam on mitte haiget saada!

 

Kui jalgratturi asemel oleks mopeedijuht, kas tema peab siis samamoodi käituma? Jah, ikka peab!

 

Pea meeles: kui reegleid tead ja järgid, siis on liiklemine imelihtne!

Mõnusat liiklemist!
Sebra & Maanteeameti Liiklusohutus« Eelmised nädalad