Loe, kuula, nuputa » Liiklusohutus

Liiklusohutus: Vasak- ja tagasipööre
Vasak- ja tagasipööre (20 juuni 2011)
Vasak- ja tagasipööre

Kui juba teedele sõitma minnakse, siis tuleb valmis olla ka vasak- ja tagasipöördeid tegema. Kuidas see täpselt käib, see selgub järgnevalt.

 

Juures oleval pildil tahab tüdruk vasakule pöörata. Enne pööret on ta suundunud pärisuunavööndi serva - ja see on väga õige tegu. Aga kas ta peab tee keskel seisma ka jääma? Seisma peab ta jääma juhul, kui tal tuleb kellelegi teed anda. Kuna sellel ristmikul on majad ees ja nähtavus piiratud, tuleb tüdrukul igaks juhuks kindlasti seisma jääda.

 

Kellele peab tüdruk siin pildil teed andma?

Siin pildil on võrdväärsete (samaliigiliste) teede ristmik. Sellepärast, et siin ei ole ei peatee märki ega ka "Anna teed" märki. Sellisel ristmikul peab teed andma paremalt lähenevale sõidukile. Selle pildi peal ei ole näha, kas paremalt maja tagant läheneb mõni sõiduk või mitte - seega igaks juhuks tuleb tüdrukul seisma jääda.

 

Kellele peab tüdruk veel teed andma?

Kui teel, kuhu tüdruk pöörab, oleks mõni jalakäija, peaks tüdruk sellele jalakäijale teed andma.

 

Kas tüdruk peab andma teed ka vasakult lähenevale sõidukile?

Ei pea, kuid targem on enne pööret veenduda, et võimaliku vasakult poolt tuleva sõiduki juht jalgratturile teed annab. Pöörama hakata võib alles siis, kui tüdruk on kindel, et vasakult nurga tagant läheneva sõiduki juht on jalgratturit märganud ja peatudes või kiirust vähendades kavatseb talle teed anda.

 

Mis veel ohustab jalgratturit, kes keset teed niimoodi pöördevõimalust ootab?

Jalgratturit ohustavad paremalt tulevad sõidukid, mida veel näha pole, kui nad vasakule pöörama hakkavad. Neil on eesõigus ja pöördel võivad nad jalgratturi pikali paisata. Samuti see kollane takso, kui see sõitma hakkab ja taksojuht tahab vasakule pöörata. See võib samuti jalgratturit riivata.

 

Kas tüdruk saaks edasi ka mingil ohutumal viisil?

Kindlam on seisvast taksost mööda sõita, paremal pool tee ääres ratta pealt maha tulla, minna ratas käekõrval üle ristuva tee ja siis vasakule sõita.

 

Kui jalgratturi asemel oleks mopeedijuht, siis kas tema peab samamoodi käituma? Jah, peab küll! :)

 

 

 

Mõnusat liiklemist!
Sebra & Maanteeameti Liiklusohutus« Eelmised nädalad