Loe, kuula, nuputa » Liiklusohutus

Liiklusohutus: Mootorratas
Mootorratas (15 mai 2011)
mootorratas

Mootorratas on selline kaherattaline mootorsõiduk, mille sisepõlemismootori töömaht on üle 50 cm3 või valmistajakiirus on üle 45 km/h. Mootorrattal võib olla ka külghaagis (koos külghaagisega on mootorrattal kolm ratast all).

 

Mopeed erineb mootorrattast selle poolest, et mopeedi sisepõlemismootori töömaht ei ületa 50 cm3 ning valmistajakiirus ei ole suurem kui 45 km/h. Mopeed on küll mootoriga, kuid mootorsõidukiks ei loeta ei mootoriga jalgratast, mopeedi ega mootori jõul liikuvat rööbassõidukit.

 

Eestis loetakse mootorrattaid A kategooria mootorsõidukiks. Ilma haagiseta mootorrattad, mille mootori töömaht on kuni 125 cm3 ja võimsus on kuni 11 kW, kuuluvad alamkategooriasse A1.

 

Mootorratta juhtimise õiguse võib saada:

  • 16-aastane: A1 alamkategooria mootorratastele;
  • 18-aastane: A-kategooria mootorratastele, mille mootori võimsus ei ületa 25 kW või erivõimsus ei ületa 0,16 kW/kg;
  • 21-aastane: kõikidele mootorratastele.

 

Mootorratta juhtimisõiguse saamiseks tuleb käia juhtimiskursustel ja sooritada liikluseksamid. Juhtimisõiguse tõestamiseks antakse vastava kategooria juhiluba ja see peab mootorratta juhil sõidu ajal kaasas olema.

 

Peale juhiloa peab sõidu ajal kaasas olema ka mootorratta registreerimise tunnistus koos märkega tehnoülevaatuse läbimise kohta; kohustusliku liikluskindlustuse poliis ja sõbra mootorrattaga sõites ka sõbra antud volitus.

 

Mootorrattaga sõitjatel peavad sõidu ajal kindlasti kaitsekiivrid peas olema!

 

Alla 12-aastane laps ei tohi mootorratta tagaistmel kaasa sõita!

 

 

Mõnusat liiklemist!
Sebra & Maanteeameti Liiklusohutus« Eelmised nädalad